€479 €499 MEDIA CULTUUR 29 vroegboekvoordelen Profiteer nu van de Alléén te boeken op Sunweb.nl 4^i omer 2018. Marcel Hensema (49) viert vakantie met zijn vrouw in een huisje vlak bij Vézelay in Frankrijk. In de vroege ochtend ziet de acteur tientallen mensen voorbij stiefelen. De Hensema's zijn nieuwsgierig, volgen de wandelaars en komen uit bij de basiliek Sainte-Marie-Madeleine. De abdijkerk in het gehucht dient als verza melplaats voor de wereldberoemde pelgrims tocht naar Santiago de Compostella. ,,Ik zei tegen mijn vrouw: 'Dat wil ik ook'." Marcel Hensema (Hollands Hoop, Penoza) zit op dat moment al een paar maanden niet lek ker in zijn vel. „Moodswings", kijkt hij terug. ,,Ik had het heel druk gehad. Zat een tijdje thuis. En daar ging iedereen gewoon door. Mijn vrouw met haar werk, mijn zoon en dochter naar school. En ik? Ik deed niks zinnigs, wist me ook geen raad. Altijd waren mijn dagen ge vuld. Ik voelde me een beetje opvulling thuis. Toen merkte ik ook dat mijn gevoel van eigen waarde samenhing met mijn werk. Acteren is ook zo met jezelf bezig zijn." Zwaarmoedig Nooit was Hensema zwaarmoedig geweest. ,,Nu kreeg ik een depressief gevoel. Je wordt gevoeliger, ouder ook, je krijgt opeens vader rollen. Blessures gaan minder snel over. Je gaat nadenken. Moet ik een carrièremove doen, of ben ik te laat? Je kijkt naar je relatie en denkt: zijn we niet een bedrijfje aan het worden. Ik raakte humeurig. Kreeg een hekel aan mezelf. Want: wat zat ik nou te chagrijnen? Ik had alles om dankbaar voor te zijn. Leuk werk, een vrouw en kinderen op wie ik dol ben. Maar ik zag het niet, of misschien te weinig. Ik moest met iemand gaan praten. Een psycholoog." In zijn vierde theatervoorstelling Alles in de Hens, na Mijn Ede, Mijn Tweede en Mijn Vrede, plukt hij er de vruchten van. Een verhaal over de worsteling van een bijna-vijftiger in een soort midlifecrisis. ,,Een voorstelling met auto biografische elementen. Met diepgang, maar ook humor, zelfs een beetje cabaretachtig", zegt Hensema, die het schreef met Rik van den Bos. Carel Kraayenhof maakte de muziek. Op het toneel zit Hensema aan een keukenta fel voor een gesprek met zijn vrouw. Daarbij bedient hij zich van een filmcamera. De live geschoten beelden zijn achter hem zichtbaar op een groot scherm. ,,Zo kan het publiek heel dichtbij komen. Voelen ze mijn twijfel en on zekerheid. Zelfs de achterste rij kan elk oog haartje zien trillen." De therapeutische sessies bij de psycholoog, ze hielpen heus, maar de werkelijke ommekeer werd in Vézelay in gang gezet. Santiago de Compostella vond ik te druk. Te veel mensen. 'Waarom ga je niet wandelen bij Piet?' zei mijn vrouw." Piet is Piet Kamerman, oud-acteur die vanaf de jaren 70 bijna vier decennialang in series en films speelde. Hensema raakte bevriend met hem door de serie De Zeven Deugden (1999). Ka merman, 94 jaar inmiddels, emi- «gte- j greerde jaren geleden naar Ierland. BM^rLP Ik merkte dat mijn gevoel van eigenwaarde samenhing met mijn werk. Acteren is ook zo met jezelf bezig zijn ,,Hij woont daar in the middle of nowhere met drie katten. Is slecht ter been, maar speelt pi ano en blijft schrijven. Heeft twee kasten vol met romans, filmscripts, toneelstukken en te levisieseries die nog uit moeten komen. Hij zegt altijd: 'Ik ben niet alleen in mijn een zaamheid'." Bij tijde en wijle gaat Hensema bij hem langs. In september 2018 voegt hij voor het eerst een wandeling toe aan zijn bezoek. ,,Ik ben vijf dagen in mijn eentje de natuur in ge trokken. Geweldig. Het landschap van de Wicklow Mountains was magisch. In het begin was het wat onwennig, zo lang weg in m'n eentje. Maar het deed me goed. Door weer en wind lopen. Bovenop de berg staan. Het monotone ritme. De kleuren. De frisse lucht, de stilte. Bleh, denk je als je dat allemaal hoort, maar het is waar. Ik was altijd bezig en druk, maar nu voelde ik rust, een gevoel van nietig heid ook. Ik werd - en nu denk je helemaaaal: die is koekoek - bijna een soort van verliefd op de aarde. Een ontdekking." Voor we gaan zweven, komt Hensema met een ontnuchterende scene op het toneel. ,,'Moet je vaker doen, dat wandelen', zei mijn vrouw. Ze zei ook: 'Ik ken je, ga nou niet met een heel manisch de duurste wandelspullen kopen.' Ik naar de Decathlon. Kwamen we el kaar een tijdje geleden tegen. Fietste zij hier door het park, testte ik net mijn wandeloutfit. 'Hens, effe één ding', zei ze thuis, 'ik wil je daar niet meer in zien op IJburg. Ik schaam me rot'." Wandelrugzak Voor de man van de (voormalige) mid lifecrisis dus geen leren broek, motor of jongere vriendin. ,,Maar een lichtge wicht broek, een felgekleurde wandel rugzak en stokken", grijnst Hensema, die de rust nodig heeft in een periode dat de werkklussen zich aaneenrijgen. De acteur speelde afgelopen najaar in Und wer nimmt den Hund, een Duitse film (met Martina Gedeck) die in meer dan tachtig Duitse bioscopen draaide. Overmorgen gaat de turnfilm Goud in première op het Internationaal Filmfestival Rotterdam. Vanaf 9 februari is hij weer te zien als Fokke Augustinus in de dramaserie Hol lands Hoop en met Alles in de Hens staat hij tot dit voorjaar op de planken. ,,Die afwisseling blijf ik heerlijk vinden. In Groningen haal ik het publiek het podium op voor een borrel. Het persoonlijke contact vind ik leuk en belangrijk. Zodoende had ik bedacht dat de bezoekers op de achterkant van hun programmaboekje hun e-mailadres kunnen invullen. Aan het einde van de tour verloot ik dan voor een inzender een huiskamervoorstel ling van mijn eerste stuk. Het mooie: gasten mogen er ook iets bijschrijven. Daar wordt massaal gehoor aan gegeven. Het woordje 'her kenbaar' vat veel. Een mooi compliment." Voor speelschema Alles in de Hens: https://www.bostheaterproducties.nl Selections Selections Hotel Relaxia Olivina Aparthotel Relaxia Lanzasur Club dinsdag 21 januari 2020 met chagrijnen Dennis Jansen 44 Volgende maand be gint een nieuwe serie van Hollands Hoop. FOTO MERLIJN Hensema in de nieuwe show Alles in de Hens. FOTOJAAPVAN per persoon *o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen per persoon 'o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen Sunweb 'Bekijk online de actuele boekingsspecificaties en prijzen. Gebruik van het Aqua Lava waterpark Thema-avonden in het restaurant Dicht bij het bruisende centrum Sunweb is aangesloten thuiswinkel waarborg ALL INCLUSIVE Spanje - Lanzarote - Puerto del Carmen ALL INCLUSIVE Spanje - Lanzarote - Playa Blanca Uniek waterpark Aqua Lava Op loopafstand van Playa Flamingo Entertainment voor jong en oud Scan de QR-code en bekijk al de Vroegboek Deals online!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29