GEZOND 'Door zelfhulpboeken en therapie Vraag het onze specialisten 20 Niet eerder was het zo moeilijk om een langdurige relatie in stand te houden, stelt wetenschapper Eva Illouz. Zij onderzocht hoe dat komt. Waarom moet ik in therapie als mijn man vreemdgaat? PSYCHOLOOG STEVEN PONT Zoals? ,,Een aantal generaties terug zag de wereld er heel anders uit. We had den een levenspartner nodig om een bestaan op te bouwen, er was sprake van wederzijdse afhankelijkheid. We trouwden bovendien binnen de ver trouwde sociale omgeving, wat veel zekerheid gaf omdat families elkaar kenden. Het was overzichtelijk, dui delijk, veilig. Het feit dat we tegen woordig vrij zijn om te kiezen wie we maar willen en economisch ge zien geen partner meer nodig heb ben om een leven op te bouwen, zorgt ervoor dat we gemakkelijker uit een relatie stappen. Op die ma nier kan onze vrijheid zich dus tegen ons keren, want het veroorzaakt am bivalentie.'' ,,Dat heeft meerdere oorzaken. Sinds de explosieve groei van datingapps zoals Tinder leven we in een arena van seksuele relaties, en onze liefdes relaties zijn daardoor onvoorspelbaar geworden. Op liefdesgebied is het sinds de afgelopen decennia één en al chaos. Wanneer we iemand ont moeten, weten we niet of het alleen Kan ik dagelijkse meditatie vragen op het werk? Mijn man wil een open relatie, ik niet. Wat moet ik doen? Eva Illouz (59) is doctor in communicatiewetenschap pen, en van 's werelds be kendste sociologen en ver bonden aan de Universiteit van Jeruzalem. Al meer dan twintig jaar doet ze onderzoek naar de liefde. Ze schreef eerder de bestseller Waarom liefde pijn doet. Deze maand komt haar nieuwe boek uit: Waarom liefde eindigt. Daarin maakt ze de ba lans op van relaties anno nu, en legt ze onder meer uit waarom het steeds moeilijker wordt om een langdurige relatie in stand te houden. Het boek is gebaseerd op haar wetenschappe lijke studie. Het is geen zelfhulpboek, maar heeft als doel om meer inzicht te verschaffen in allerlei maatschap pelijke veranderingen waaraan ons liefdesleven onderhevig lijkt. ,,Ik ben al jarenlang geïntrigeerd door de liefde en ik heb er veel onderzoek naar gedaan. Onze liefdesrelaties zijn erg veranderd sinds de jaren 60. Door sociale media, online dating, maar ook door de rol die het kapitalisme speelt in ons emotionele leven. Zo worden we beïnvloed door de re- clame-industrie en social media die ons constant onrealistische ideaal beelden voorhouden. Door onze toe genomen mobiliteit en de opkomst van online dating hebben we boven dien te veel keuze. Een langdurige relatie onderhouden wordt daardoor steeds moeilijker, want hoe weet je of je de juiste hebt? Wat de meeste mensen zich niet realiseren, is dat er allerlei externe factoren zijn die onze relaties bemoeilijken.'' dinsdag 21 januari 2020 Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl kunnen mediteren: een rustige plaats waar mensen niet zo maar naar binnenlopen en wat extra tijd. Door samen te kijken wat er nodig is, voorkom je strijd over zaken die niet haalbaar zijn. Kijk ook wat u zelf kunt bieden, zoals: eerder naar het werk komen, meedenken over het creëren van een fijne medita- tieplek, flexibel zijn als het door een meeting een keer niet past. Door uw leiding gevende te vertellen hoe prettig het is voor u, kan dat ook een inspiratie zijn voor meerdere collega's om bewust(er) de dag te starten. dwijnt, komt altijd iets nieuws in de plaats en dat nieuwe kan beter zijn dan wat er was. Je man vraagt niet voor niets om verandering van de huidige si tuatie. Maar het is belangrijk dat jullie eerst samen bespre ken wat er precies niet goed gaat. En hoe een open relatie in dat opzicht een verbetering kan betekenen, voor jullie alle bei. Want de oplossing moet wel bij het probleem passen, anders haal je je alleen maar meer moeilijkheden op de hals. Wat uiteindelijk het antwoord wordt en welke vorm jullie relatie zal krij gen, is van minder be lang, zolang het maar een gezamenlijk antwoord is, en uit liefde gegeven. Het klinkt een beetje alsof jij vindt dat hij maar lekker in zijn eentje in therapie moet. Dat is heel begrijpelijk en toch is het geen slecht idee van hem. Zodra er namelijk een derde in het spel komt, kun je dat zien als de zwakheid van je part ner, maar ook als een zwakte van je relatie. Als je samen via een gezamenlijke zoektocht vervol- SOFIE ROZENDAAL Waarom is het tegenwoordig zo moeilijk om een betekenisvolle, langdurige relatie te hebben? BEDRIJFSPSYCHOLOOG ELLEN HUIJSMANS U geeft aan dat u uw werkdag graag zou beginnen met medi tatie. Ik zou, als ik u was, be spreken wat meditatie voor u en uw werk doet, en hoe dat het beste op de werkvloer inpasbaar is. De meeste werkgevers staan er open voor als hun medewerkers zelf zorg dragen voor hun persoonlijk welzijn. Bespreek dus wat u nodig heeft om te RELATIEFILOSOOF JAN DROST In dit soort situaties is de nei ging groot om onmiddellijk en stellig nee te zeggen. We ver zetten ons tegen verandering en willen graag alles houden zoals het is. Zelfs als er moei lijkheden zijn, of misschien juist dan. Dat is begrijpelijk, maar niet altijd de beste weg. Verandering kan be angstigend zijn en voelen als verlies, verlies van het vertrouwde en van controle. Maar voor wat ver- gens onderzoekt welke ruimte de derde partij in jullie relatie eigenlijk aan het invullen is ge weest, kun je er samen ook echt sterker uitkomen. Je gaat natuurlijk eerst door onbegrip, woede en rouw heen en het kost ook moeite en tijd, maar het kan echt. Je partner moet natuurlijk wel bereid zijn om alles in het werk te stellen om de relatie te red den en voorwaarde is dus dat de derde partij ook echt meteen aan de kant wordt geschoven. Anders kun je de relatie niet helen. Waarom liefde eindigt is deze maand verschenen bij uitgeverij Ten Have. Geen vrolijk stemmende titel. Waarom wilde u dit boek schrij ven?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20