Nieuwe knie? Over 78 dagen bent u aan de beurt JA JOL De klas is dol op Lars De liefde is één al chaos Nieuw onderzoek nodig naar gezondheidsrisico supersnel mobiel internet Walcheren 'Wij kijken niet naar wat leerlingen niet kunnen, wij kijken naar wat ze wél kunnen' P8 'Alle goeroes hebben ons nog gekker gemaakt dan we al waren' »P20 Wie een specialist wil spreken of onder het mes moet, heeft vaak geduld nodig. De wachttijden bij ziekenhuizen lopen op. In Zeeland kan het twee maanden duren voordat er plaats is op het spreekuur. Bij staar- en knie operaties zijn de gemiddelde wachttijden momenteel het langst. Voor een nieuwe knie bij ZorgSaam is dat zelfs 78 dagen. Op verzoek van telecomwaakhond Agentschap Telecom onderzocht het RIVM afgelopen jaar wat 5G be tekent voor de hoeveelheid mobiele straling in de ether. De onderzoe kers concluderen 'dat de blootstel ling aan de elektromagnetische vel den van losse antennes en gebrui kerstoestellen lager is dan de limie ten die de Europese Unie aanbe veelt'. Tegelijk is het veel te vroeg om alle seinen op groen te zetten, aldus het RIVM. De gevolgen van 5G zijn ongewis. De hoeveelheid straling in de ether groeit sowieso flink. 5G werkt met kortere golf lengtes, waardoor telecomaanbie- ders duizenden extra masten moe ten neerzetten. Die komen naast de huidige 3G- en 4G-netten, die niet meteen uit de lucht gaan. 5G-straling is bovendien deels anders: het netwerk bestaat gedeel- telijk uit slimme masten die het mobiele signaal rechtstreeks op ge bruikers richten en mensen kun nen volgen. De hoeveelheid stra ling groeit dan. Ook zullen hogere frequenties worden gebruikt dan nu. Al met al is de hoeveelheid stra ling waaraan we straks worden Blootstelling aan elektromagnetische velden van toestellen is lager dan EU-limiet blootgesteld - en het gevaar daar van - momenteel onzeker. Het RIVM en Agentschap Telecom vin den het daarom van groot belang om de vinger aan de pols te houden. Meer onderzoek is nodig als KPN, T-Mobile en Vodafone hun 5G-net- ten komende jaren daadwerkelijk uitrollen. Het nieuwe onderzoek moet ver meende negatieve gezondheidsef fecten van elektromagnetische vel den duidelijk maken. Beide instan ties benadrukken dat er voorlopig geen bewijs bestaat dat mobiele straling schadelijk is. Maar ze mel den eveneens dat het nog ontbreekt aan (meet)gegevens van 'complexe, realistische blootstellingssituaties'. ,,Of inzichten over gezondheids effecten veranderen, zal nog moe ten blijken." Nederland kent ook nog geen eigen wettelijke blootstel lingsnorm, meldt het rapport. Het kabinet wil daar wel mee komen. Via 5G wordt het mogelijk om met je mobiel razendsnel grote hoeveelheden data te ontvangen en te verzenden. Complete speelfilms van hoge beeldkwaliteit downloa den, is dan een peulenschil. In het begin zullen de mobiele operators nog geen topsnelheden halen, maar nog altijd twintig keer sneller zijn dan een wifi-verbinding thuis. P4 dinsdag 21 januari 2020 5°C Nieuwsmedia ZEELAND2 Gevolgen 5G-straling ongewis Door de komst van supersnel (5G) mobiel internet zullen Ne derlanders aan meer mobiele straling worden blootgesteld. Nieuw onderzoek suggereert dat 5G vooralsnog veilig is. Het is niet te voorspellen of dat in de toekomst zo blijft. Edwin van der Aa David Bremmer Utrecht —Onderzoekers RIVM >0 Rustig weer, bewolking overheerst pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1