Rechter: minister Slob mocht bestuur Haga niet wegsturen Nederlandse muzikante in hongerstaking in Turkse cel stipreizen.nl NIEUWS 15 VOORDELIG WEG MET STIP Klassiek Roemenië Cruise Italië naar Nederland @088-7070600 Slob greep in september vorig jaar in bij de school nadat uit een rap port van de Onderwijsinspectie tekortkomingen bij burgerschaps- lessen en financieel wanbeheer bleken. Volgens de rechtbank heeft een school echter een grote mate van vrijheid bij het invullen van de burgerschapsopdracht. Omdat er bijvoorbeeld in de geschiedenis- en biologie lessen aandacht aan wordt besteed, voldoet het Haga Lyceum aan de wettelijke eisen. Slob stelt dat uit de uitspraak blijkt dat de huidige wet geen moge lijkheden biedt om in te grijpen als burgerschaps- onderwijs faalt. Een aangescherpte wet moet dat wel mogelijk maken, die ligt bij de Tweede Kamer. ,,De uitspraak on derstreept dat we tempo moeten maken met die nieuwe wet. Dat is ook een politiek oordeel: vind je dat dit onder de vrijheid van on derwijs valt?" De rechtbank erkent dat er sprake is geweest van zelfverrij king en onrechtmatige uitgaven door het schoolbestuur. Maar de onderwijsinspectie wist daar al in 2018 van en sloeg toen geen alarm. De tekortkomingen zijn volgens de rechtbank geen reden om te concluderen dat er sprake is van fi nancieel wanbeleid. Begin 2019 waarschuwde de AIVD voor radicalisering rond de school. Een positief conceptrap port van de Onderwijsinspectie was toen al af, maar ging de prul lenbak in. De rechtbank vindt het vreemd dat de uit komsten van het eerste rapport, waarin het be stuur nog wordt ge roemd om 'transparant en integer functione ren', haaks staan op het tweede rapport waarin men rept over 'falend intern toezicht'. De rechtbank vindt dat Slob ook te ver gaat met zijn eis dat het Haga Lyceum openlijk afstand moet ne men van vier personen rond de school, die radicaalislamitisch ge dachtegoed zouden promoten. Volgens het vonnis spelen sommi gen van hen slechts een beperkte rol en is van geen van hen vastge steld dat ze omstreden ideeën zou den hebben verspreid op de school. Daarmee valt hun aanwe zigheid binnen de vrijheid van on derwijs, stelt de rechtbank. Antidemocratisch Minister Slob is het daar niet mee eens. ,,Op het moment dat de woorden antidemocratisch en anti-integratief worden gebruikt, is dat voor ons een zorg. Maar de rechter zegt: scholen zijn vrij om te doen wat ze willen. Ik vind dat ongewenst." Hagabestuurder Soner Atasoy dringt in een reactie op het vonnis aan op overleg met de minister en de gemeente Amsterdam. Tegelij kertijd overweegt hij een nieuwe rechtszaak aan te spannen tegen de overheid om een schadevergoe ding te krijgen. Slob had ook de geldkraan niet mogen dichtdraaien, oordeelde de Raad van State eind vorig jaar. Twee muzikanten die al langer vastzitten, zijn al meer dan twee honderd dagen in hongerstaking. Zij kondigden recent aan dit door te willen zetten tot de dood erop volgt. Turkse advocaten en artsen brachten gisteren in Istanboel een verklaring naar buiten waarin ze de Turkse overheid oproepen 'verant woordelijk' te handelen. ,,Deze mensen zijn nog niet veroordeeld voor een misdrijf." Ook de moeder van Varan, Gunay Akkaya, die in Etten-Leur woont, doet een oproep: „Iemand, van welk ministerie in Nederland dan ook, moet toch iets voor mijn dochter kunnen doen?" Akkaya liep recent in een protestmars van haar woon plaats Etten-Leur naar Brussel om aandacht te vragen voor de situatie van haar dochter. Bergün Varan heeft zich tien dagen geleden aan gesloten bij de hongerstaking van haar collega-muzikanten. Grup Yorum is een muziekband die al sinds de jaren 80, in wisse- lende samenstelling, linkse protest liederen maakt, onder meer tegen het Turkse regeringsbeleid. De Turkse overheid stelt dat de mu ziekgroep banden heeft met de DHKC-P, een terroristische organi satie die de afgelopen decennia aan slagen in Turkije heeft gepleegd. De Turkse politie is de afgelopen jaren meerdere keren het cultureel centrum waar Grup Yorum geves tigd is, binnengevallen. Bergün Va ran en haar oudere zus Betül zaten na zo'n inval in 2017 al eens maan denlang vast. Ze werden, volgens hun moeder, vrijgesproken. Bij een inval in november werd Bergün weer opgepakt. Volgens Akkaya is ook deze keer niet duidelijk waar van ze precies wordt verdacht. 8 dagen groepsrondreis 11 dagen 4* Costa Fortuna dinsdag 21 januari 2020 GO Onderwijsminister Arie Slob had het bestuur van de Amster damse islamitische school Cor nelius Haga Lyceum niet tot op stappen mogen manen. Vol gens de Amsterdamse recht bank was er onvoldoende reden voor zo'n stevige maatre gel. Slob gaat in hoger beroep. Hanneke Keultjes Bas Soetenhorst Amsterdam/Den Haag A Minister Arie Slob gaat tegen de uit spraak in beroep. De Nederlandse Bergün Varan (25) is in hongerstaking gegaan in een Turkse gevangenis. De vrouw uit Etten-Leur zit sinds november vast, omdat ze deel uitmaakt van Grup Yorum, een folkrockband met een politieke boodschap. Cyril Rosman Etten-Leur Gunay Akkaya, de moeder van Bergün Varan. foto arie kievit Vrijheid Voor zie stipreizen.nl/crcjmb zie stipreizen.nl/roklrb Rechtstreekse vliegreis per KLM Verblijf in 4* hotels inclusief ontbijt Lokale Nederlandssprekende reisleiding O.a. Predeal, Targu Mures Boekarest Historische steden oude kastelen Vertrek april t/m oktober Vliegreis per KLM transfer Aankomst in IJmuiden Cruise o.b.v. volpension fooien t.w.v. 120,- p.p. O.a. Marseille, Barcelona, Lissabon, Vigo Cherbourg Alléén vertrek op 28 april Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer/hut excl. Calamiteitenfonds van €2,50 reserveringskosten €35 per boeking. Kortingen zijn reeds in bovenstaande prijzen verwerkt. Onze prijzen zijn onderhevig aan vraag aanbod, beschikbare voorraden zijn een momentopname, dus deze kunnen dagelijks variëren. Op onze website vindt u de juiste prijzen en kortingen. Op deze reizen zijn de ANVR reizigersvoorwaarden van toepassing. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15