TöoSMALL 2 worn «-t-MAf-t Rode Kruis zet Kaj van der Ree aan de kant 14 Exclusieve 'praatclub' deelt de ongerustheid van milieuactivisten n dinsdag 21 januari 2020 Davos staat deze week in het teken van het World Economic Forum. Daar worden risico's voor de wereldorde besproken. De vijf grootste bedreigingen gelden het milieu. Bob van Huët Rotterdam/Davos Milieuactivisten hebben meer wind in de zeilen dan ooit op het World Economic Forum (WEF) dat deze week wordt gehouden in het luxe Zwitserse skioord Davos. Hun zorgen worden nu gedeeld door de meeste deelnemers aan het gere nommeerde overleg. Onder de ruim 2000 VIP's zijn regeringslei ders, bankiers, president-directeu ren en andere prominenten. Voor de exclusieve praatclub hebben zich deze keer 119 miljar dairs aangemeld. Maar steenrijk of nog veel rijker; bijna iedereen maakt zich nu toch wel grote zor gen over de gevolgen van klimaat verandering. Want die bedreigt straks ook hun investeringen. Na de Verenigde Staten komen de meeste deelnemende miljardairs overigens uit India en Rusland. Voorafgaand aan het vijftigste WEF wordt traditioneel de stem ming gepeild onder zo'n achthon derd beleidsmakers en opiniema kers. Voor het eerst zijn hun groot ste zorgen voor de korte termijn vrijwel identiek en groengekleurd. Dat betekent dat ze klimaatproble men zien als de allergrootste be dreiging van de wereld. De dreigende catastrofe waar mi lieuactivisten al zo lang voor waar schuwen, houdt nu in toenemende mate ook de mondiale elite wakker. Ongekende megabranden in Brazi lië, Californië en Australië en heel rap smeltend poolijs bieden - naast Top 5 risico's Jaarlijks inventariseert het WEF risico's die Wereldorde de wereldorde bedreigen. Dit jaar valt de hele geruzie over handelsakkoorden - geen stabiele vooruitzichten voor business. Waar de risicoschema's van het WEF tien jaar geleden vooral blauw (de kleur van de economische risi co's als een beurskrach, olieprijzen en minder groei in de Chinese eco- t Na de Verenigde Staten komen de meeste miljardairs uit India en Rusland nomie), rood (maatschappelijke ri sico's als voedselschaarste, migratie en drinkwatertekort) en paars (technologische risico's als data- fraude- en diefstal en cyberaanval- len) kleurden, ziet de toekomst er voor de jaren 20 donkergroen uit. Allergrootste De top vijf van allergrootste risico's volgens de Forumspecialisten: 1. Extreem weer 2. Falend klimaat beleid 3. Natuurrampen 4. Verlies aan biodiversiteit en 5. Door men sen veroorzaakte milieurampen. Dat is dan de korte termijn, de lan- getermijnzorgen van het WEF-rap- port zijn bijna dezelfde: 1. Falend klimaatbeleid 2. Massavernieti gingswapens 3. Verlies aan biodi versiteit 4. Extreem weer 5. Drink watertekorten. Kortom, ook in de financiële we reld lijkt het kwartje gevallen dat aandelenportefeuilles bij stijgende temperaturen kunnen smelten als sneeuw in de Alpen. ,,De kosten en de risico's van niets doen, zullen de kosten van wel wat doen vele malen overtreffen'', waarschuwde Borge M Milieuactivisten verzamelden zich zondag in Landquart voor een 40 kilometer lange klimaat mars naar Davos. foto epa Brende de voorzitter van het WEF bij de presentatie van het vijftiende rapport waarin de risico's die de wereld loopt worden vermeld. Waarschuwen leidt nog niet tot daden. De Verenigde Naties zien juist een omgekeerde tendens: dat meer en meer landen onder hun steun aan het Klimaatakkoord van Parijs (2015) proberen uit te komen. Met voorop de inspirator van die beweging: president Donald Trump, die in Davos gaat spreken op een moment dat hij in eigen land een afzettingsprocedure moet trotseren. Tegenover Trump staat een andere prominente wereldbur ger. Voor de tweede achtereenvol gende keer is de Zweedse Greta Thunberg van de partij. Deze keer gaat ze bedrijven oproepen niet langer te investeren in fossiele brandstoffen. 6700 miljard euro En het is Greta, niet Donald Trump, die al is omarmd door een andere, wat discretere, maar zeer invloed rijke spreker: Larry Fink. Hij is de baas van vermogensbeheerder BlackRock, die een portefeuille be heert ter waarde van pakweg 6700 miljard euro. ,,De klimaatverande ring is een bepalende factor gewor den voor de perspectieven van be drijven op de lange termijn. Het kli maatrisico is een investeerders risico geworden", aldus Fink. Welke prognoses over het klimaat het meest accuraat zullen blijken, kan hij nog niet zeggen. Voor Nederland reizen premier Mark Rutte, minister Sigrid Kaag voor Buitenlandse Handel en Ont wikkelingssamenwerking en mi nister Bruno Bruins voor Medische Zorg en Sport naar Zwitserland. De Iraanse topdiplomaat Mo hammad Javad Zarif was ook uitge nodigd, maar heeft afgezegd. De fo rumleiding zou volgens Iran 'de plannen rond de deelname van Za- rif' hebben gewijzigd. Het Rode Kruis heeft de samen werking met Kaj van der Ree be- eindigd na de beschuldigingen van seksueel overschrijdend ge drag. „Seksueel contact met minderjarige meisjes is voor ons onacceptabel", aldus een woordvoerder. De presentator en vlogger was ambassadeur. Leon van Wijk Rotterdam Meerdere jonge vrouwen zeiden vorige week dat ze enkele jaren ge leden op minderjarige leeftijd sek sueel getinte berichten van de vlog- ger hadden ontvangen. Eerder al haalde BNNVara het tv-pro- gramma Proefkonijnen, dat Van der Ree mede-presenteerde, per direct van de buis. Ook zijn vrijdag avondshow op 3FM stopt. Van der Ree bood zaterdag zijn excuses aan voor zijn gedrag. Eén van de veron derstelde slachtoffers van Van der Ree is Lisa (21). Ze was als puber groot fan van de YouTuber, met wie ze op haar 14de via Twitter contact kreeg. Het voelde vriendschappe lijk, vertrouwd. Toen hij vroeg of ze wilde skypen en whatsappen, vond ze dat prima. Van der Ree, toen al ruimschoots meerderjarig, bood een schouder, was lief tegen haar. Eenmaal op skype leerde Lisa een andere kant kennen, beweert ze op Twitter. „Hij deed zijn broek uit voor de webcam en vroeg mij om ook iets uit te doen. Hij r trok zich af op me." Als Lisa aarzelde, bleef hij volgens haar aandringen. „Watje, zei hij dan, of sukkel." Uitkleden Lisa, toen 14 jaar, gehoorzaamde. Ze kleedde zich meermaals uit voor de camera, stelt ze. Zo'n drie jaar lang hadden ze volgens haar contact. ,,Ik durfde geen 'nee' te zeggen'', vertelt Het feit is dat ik via sociale media enkele seksueel getinte contacten had -Kaj van der Ree Lisa. ,,Ik voelde me gedwongen; hij kan heel goed manipuleren. Ik dacht dat hij veel macht had, want hij was toen al bekend.'' Jarenlang hield ze voor zich wat haar was overkomen. Tot afgelopen vrijdag andere slachtoffers zich online ma nifesteerden en Van der Ree toeval lig op Instagram schreef dat hij 'res pect heeft voor alles en iedereen'. Van der Ree bekende afgelopen weekend dat hij online seksueel contact heeft gehad met minderja rige meisjes en bood in een verkla ring zijn excuses aan voor 'domme fouten'. ,,Het feit dat ik via sociale media enkele seksueel getinte con tacten heb gehad, wil echter niet zeggen dat alles wat over mij wordt beweerd ook juist is." Een woord voerder van hem liet weten dat hij naast zijn uitgegeven verklaring verder niet wil reageren. Hoewel veel mensen meeleven, krijgt Lisa ook kritiek. ,,Ik kan me dat voorstellen, want dit is heel ineens. Maar toen er signalen kwa men op Twitter, moest het naar buiten. Ik krijg nu doodsbedreigin gen online. Maar dit moest eruit." GO Klimaatzorgen bij miljardairs mïitC m Jl top 5 onder de categorie 'milieu'. Milieu Economie Technologie Politiek Maatschappij Falen infra- Huizenmarkt- Inkomens- Staten- Vluchte- structuur luchtbel x Orkaan ongelijkheid conflict lingen Extreem weer 11111 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 200120 BRON: GLOBAL RISK REPORT 2020 Falende klimaatactie Natuurrampen Minder biodiversiteit Door de mens veroorzaakte milieurampen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14