NIEUWS 13 BOEVEN PLUKKEN 261 MILJOEN In 2019 zijn criminelen voor ruim 261 miljoen euro geplukt, maar het Openbaar Ministerie wil meer. Het afpakbeleid gaat op de schop. Uit Italië wordt antimaffia- wetgeving overgenomen. In een vergaderzaal, uitkij kend over het IJ, volgen me dewerkers van het Open baar Ministerie een cursus over designerkleding: hoe onderscheid je valse merk kleding van echte? Gucci- tassen, Rolex-horloges en Aurelien Calf-schoenen gaan gretig van hand tot hand. De twintig vrou wen en één man voelen aan het textiel en de stiksels en controle ren de merklabels aan de binnen zijde op spelfouten. Sinds vorig jaar checken Open baar Ministerie en politie beter wat er in de kledingkast van ver dachten hangt. In beslag genomen designerspullen werden voorheen niet als waardevol herkend en zo naar de verbrandingsoven ge stuurd. ,,Twee jaar geleden was ik bij een doorzoeking", legt cursus leider Daniëlle van Nes van het OM uit. ,,Daar werd wel een scoo- ter in beslag genomen die hooguit 6000 euro waard was, terwijl de kledingkast uitpuilde van de Chaneljurken, sommige met het prijsje er nog aan. Die waren tienduizenden euro's waard. Daar moest anders mee worden om gegaan, vond ik.'' Een veiling van de eerste desig nerkleren, vorig jaar september, bleek een groot succes. „Verschil lende influencers hadden op inter net aandacht aan de veiling ge schonken", vertelt Van Nes. ,,Er werd enorm op de artikelen gebo den; sommige gingen bijna voor de nieuwprijs weg. Ons streefbe drag was 178.000 euro; we haalden 232.000 euro op.'' Designerveiling De opbrengst van de designer veiling maakt onderdeel uit van de 261 miljoen euro die het Openbaar Ministerie het afgelopen jaar af pakte. Dat is zo'n 90 miljoen euro meer dan het jaar ervoor. Die stij ging heeft het OM vooral te dan- ken aan een schikking met Tele- combedrijf Telia, dat 183 miljoen euro aan de Nederlandse staat betaalde. Maar ook in de kleinere zaken zag het OM de incassocijfers met 10 procent stijgen. De werkelijke afpakcijfers liggen nog veel hoger, betoogt landelijk afpakofficier van justitie Janneke de Smet van het Functioneel Par ket. In beslag genomen geld wordt ook uitgekeerd aan de Belasting dienst en - niet in de laatste plaats - aan slachtoffers. „Bovendien hebben we voor 1,9 miljard euro beslag liggen en hebben we tien duizenden kilo's drugs onder schept. Een voorzichtige schatting is dat we zo'n 2,5 tot 3 miljard euro uit de criminele markt hebben ge haald.'' Ondanks die groeicijfers wil het OM in 2020 het afpakbeleid her zien. Zo wil het OM een onderdeel van de afpakwetgeving uit Italië overnemen: non conviction based confiscation heet dat. In Italië kan justitie een sporttas met geld verbeurd verklaren zonder dat bekend is van wie dat geld was. In Nederland is dat nog niet moge lijk. Daar blijft het geld op een bankrekening geparkeerd staan, zonder dat de overheid er iets mee kan. De Smet hoopt dat de Neder landse wet op dat gebied nog dit jaar wordt veranderd. Daarnaast wil het OM samen met politie, Belastingdienst en Fiod meer inzetten op het verstoren van de criminele markt. ,,We wil len oprollen, afpakken én voorko men'', aldus De Smet. Zo probeert het OM vaker witwasmethodes bloot te leggen, zoals vorig jaar met het offline halen van Best- mixer.io. Dat bedrijf werkte als een grote witwasmachtine door de herkomst van cryptovaluta als Bitcoin te verhullen. In totaal ging We willen eerder in het onderzoek ook het om meer dan 200 miljoen dol lar. ,,We hebben toen aangetoond dat er op grote schaal wordt witge wassen met cryptovaluta." Kruimelwerk De afpakofficier weet dat politie en justitie nog maar een klein deel van het crimineel verdiend ver mogen daadwerkelijk kunnen pakken. Er valt nog een wereld te winnen, zegt ze. Jagen op mis daadgeld zit nog niet in het dna van officieren van justitie en poli- tierechercheurs. Nog altijd gaat de meeste aandacht in een onderzoek uit naar de verdachte en de kilo's drugs die kunnen worden onder schept. ,,We willen eerder in het onderzoek ook de jacht op het geld inzetten. Hoe lopen de geld stromen, waar kunnen we de ver dachte allemaal plukken? Zo voor kom je ook dat er nog snel crimi neel geld wordt weggemoffeld.'' Vergeleken met de miljarden die rondgaan in de drugswereld, lijkt het in beslag nemen van Gucci- tassen en Louboutin-schoenen misschien kruimelwerk, maar De Smet bestrijdt dat. ,,Onze eerste veiling heeft allereerst een mooi bedrag opgeleverd. Dat gaat in de toekomst alleen maar meer wor den. Bovendien vind ik het signaal mooi. Criminelen pronken met dure spullen. Als je die kunt afpak ken, is dat een mooie symboliek.'' de jacht op het geld inzetten 'Ruimere CBR- vergoeding' Vijf doden door barsten buis Weer militairen naar Irak toe E-sigaret geliefd door smaakjes dinsdag 21 januari 2020 Afpakbeleid succesvol, maar toch op deschop Medewerkers van het OM op cursus. Hoe onderscheid je valse merkkleding van echte? foto marco okhuizen Koen Voskuil Amsterdam -Janneke de Smet, officier van justitie RECORDPOGING DEN HAAG Ruim 80.000 automo bilisten die lang moes ten wachten op ver lenging van hun rijbe wijs, zouden volgens de Consumentenbond een hogere schade vergoeding moeten krijgen van het Cen traal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen (CBR). Bijvoorbeeld vanwege het annule ren van vakanties. De bond gaat als bemid delaar optreden tus sen het CBR en de gedupeerden. Een tweeling in een stadion in Colombo, Sri Lanka. Gisteren kwamen daar - volgens de organisatoren - 28.000 twee- en meerlingen samen. Door chaos rond de registratie is onzeker of de poging telt voor een erkend wereldrecord. foto ap PERM In een hotel in de Rus sische stad Perm barstte in de nacht van zondag op maan dag een verwarmings buis, waardoor ko kendheet water onder hoge druk de leiding uit en enkele kamers instroomde. Zeker vijf mensen kwamen om het leven, onder wie één kind. Daarnaast liepen zes mensen brandwonden op. De kamers bevonden zich in de kelder van een gebouw. HAARLEMMERMEER Vanaf Schiphol is een nieuwe lichting militai ren naar Irak vertrok ken. Ze trainen daar Iraakse militairen en Koerdische strijders. De trainingsmissie duurt in elk geval nog tot eind volgend jaar. BILTHOVEN De e-sigaret is vooral aantrekkelijk door de variatie van smaakjes. De vloeistoffen met menthol-, tabak- en fruitsmaak zijn zelfs de belangrijkste reden om te gaan dampen, blijkt uit nieuw onder zoek van het RIVM. Van de niet-rokers geeft 32 procent in het onderzoek aan weleens een e-sigaret te willen proberen. Onder rokers ligt dit percentage op 80 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13