II 12 NIEUWS Vonnis sektevader Ruinerwold 'moeilijk' AUSTRALIË EXTREEM WEER Ja, knikken lukt. Begrijpen wat zijn advocaat Robert Snorn hem voor houdt ook. De vader die wereld nieuws werd omdat hij samen met zes kinderen in totale afzondering leefde op een boerderij in Ruiner- wold is volgens zijn raadsman ze ker 'niet gek'. ,,Ik doe mijn uiterste best om te checken of wij elkaar goed begrijpen en ik denk dat dit lukt", zegt Snorn. Maar een gesprek voeren is nog lang niet aan de orde sinds hij in augustus 2016 een hersenbloeding kreeg en sindsdien aan afasie lijdt. Laat staan een uitvoerige verkla ring afleggen over de beschuldi gingen waarvoor het OM hem nu vervolgt. Van D. zou de zes kinde ren tegen hun wil hebben vastge houden op de boerderij in Ruiner- wold. Volgens het OM deed hij dat met zijn Oostenrijkse vriend en klusjesman Josef B. Ook hebben ze de kinderen samen mishandeld door hen te onthouden van zorg en samen geld witgewassen. Van D. zou bovendien twee van zijn drie oudste kinderen seksueel hebben misbruikt. Zij waren het gezin al ontvlucht voordat Van D. naar de boerderij verhuisde. Van D. heeft tegenover zijn ad vocaat de aantijgingen ontkent, maar er nog niet inhoudelijk op gereageerd. Nu zwijgen verdach ten wel vaker over strafbare feiten. Meestal doen ze dat op advies van hun raadsman. Of omdat ze politie en justitie niet wijzer willen ma ken dan ze al zijn. Sommige ver dachten zijn geestelijk niet in staat om een verklaring af te leggen. Intellectueel Maar een verdachte die volgens zijn advocaat intellectueel niets mankeert en nog niet is verhoord omdat hij niet kan praten, komt zelden voor. Eén keer eerder is er een zaak geweest waarbij commu niceren met de verdachte na een hersenbloeding niet meer moge lijk was, weet advocaat Richard Korver die deze verdachte van po ging moord destijds bijstond. De hoop was dat de situatie verbe terde, maar toen dat niet gebeurde heeft de rechtbank afgezien van vervolging en hem geen straf op gelegd. Het is een scenario dat ook in de zaak Ruinerwold zou kunnen ge beuren. Een belangrijk verschil is vooralsnog dat Van D. wél begrijpt waarvan hij verdacht wordt, een belangrijke wettelijke voorwaarde om hem te kunnen vervolgen. Maar toch verwacht hoogleraar strafrecht Theo de Roos dat 'het extreem moeilijk' is om ook in deze zaak tot een veroordeling te komen. Volgens De Roos is Van D. door zijn aandoening namelijk ernstig geschaad in zijn verdedi ging. De impact daarvan kan vol gens hem groot zijn. Een oneerlijk proces dreigt. Rechters zouden er Ik doe mijn uiterste best om te checken of wij elkaar goed begrijpen dan bij de uitspraak voor kunnen kiezen om dat ten gunste van Van D. te compenseren. ,,De verdachte kan er buiten zijn schuld niet over spreken.'' Rechters zullen alles in het werk moeten stellen om te kijken in hoeverre Van D. toch verhoord kan worden om zijn kant van de zaak duidelijk kan maken. ,,Met het stellen van gesloten vragen valt er misschien nog een heel eind te ko men'', zegt De Roos. ,,Maar dit pro ces vraagt om heel veel creativiteit van de rechters.'' Er bestaan behandelingen waar mee mensen die lijden aan afasie in meer of mindere mate toch weer kunnen praten. Of zichzelf ten minste weer kunnen uiten. Maar garantie op succes is er nooit, weten ze bij de landelijke patiën tenvereniging Hersenletsel.nl. ,,Resultaten zijn in het algemeen beter als er snel na de hersenbloe ding met een behandeling wordt begonnen. Maar de mate van her- senschade is een bepalende factor, de leeftijd en de wilskracht van ie mand. Ook andere mensen in hun omgeving kunnen een stimule rend effect hebben'', zegt Dicky van den Berg van de vereniging. Herstel Dat Van D. zich na zijn hersen bloeding drie jaar niet medisch heeft laten behandelen, maakt de kans op herstel volgens forensisch psychiater Hjalmer van Marle moeilijker. ,,Bij hersenbloedingen is het zaak zo snel mogelijk een arts te raadplegen. Anders bestaat het risico dat er littekens op de hersenen kunnen ontstaan waar door allerlei lichamelijke functies blijvend kunnen uitvallen. Het is dan veel moeilijker om bijvoor beeld het spraakvermogen terug te krijgen.'' Advocaat Robert Snorn van Van D. gaat er vooralsnog vanuit dat er een 'modus' kan worden gevon den om met zijn cliënt te praten. ,,Vanaf dag één is men bezig met onderzoek over hoe mijn cliënt ge hoord kan worden.'' Hij wil daar nu nog niet op vooruitlopen, maar zal vandaag op de zitting zijn standpunt duidelijk maken. Op deze eerste inleidende zitting zal Van D. overigens zelf niet aanwe zig zijn. Wel aanwezig zijn naar verwachting de Oostenrijker Josef B. en meer dan zestig journalisten uit binnen- en buitenland. Romantisch Wenen maaskant maaskantreizen.nl/0412 4828 28 3 dinsdag 21 januari 2020 Hoe verhoor je iemand die niet kan praten? Het door droogte en bosbranden geteisterde Australië wordt nu ook belaagd door andere extreme weersomstandigheden. Er ontstonden gigantische stofstormen, zoals in Mullengud- gery in New South Wales (boven), in Canberra vielen hagelste nen ter grootte van golfballen (onder). Andere delen van het land werden getroffen door overstromingen. fotos afp, epa Een verdachte die zwijgt omdat hij niet kan praten. Het komt bijna niet voor in Nederland en maakt de unieke strafzaak tegen vader Gerrit-Jan van D. (67) uit Ruinerwold nog com plexer. Vandaag komt de zaak voor het eerst voor en draait het vooral om de vraag hoe hij tóch verhoord kan worden. Stefan Keukenkamp Raymond Boere Assen Door een hersenbloeding is Gerrit-Jan van D niet in staat een gesprek te voeren. ILLUSTRATIE ANP —Robert Snorn, advocaat 8-daagse busreis 10-daagse busreis Luxueus Kroatië en Dalmatië Per Comfort-Class touringcar met o.a. Wienerwald, Schönbrunn, stadstour, Hofburg en Salzburg! Data: 23 feb, 22 mrt, 26 apr e.a. 14-daagse busreis Hoogtepunten van Spanje Per Comfort-Class touringcar naar o.a. Burgos, Madrid, Toledo, La Mancha, Córdoba, Sevilla, Ronda en Granada. Data: 29 mrt, 26 apr, 17 mei e.a. Per Comfort-Class touringcar met o.a. Moscenice, Poreg, Rovinj, Postojna en Krk! Data: 3,24 apr, 21 mei, 11 juni e.a. Per Comfort-Class touringcar naar o.a. Sibenik, Zadar, Trogir, Split en Vodice e.a.! Data: 7 mei, 4 juni, 2 juli, 10 sept e.a. a Per Comfort-Class touringcar naar o.a. Costa Smeralda, Taormina, Siracusa, Bonifacio en Ajaccio! Data: 22 mrt, 5,26 apr, 10 mei e.a. Er is nagenoeg altijd een opstapplaats in uw regiol

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12