De mooiste busrondreizen effeweg.nl EUWS 11 effeweg.nl oF bel 08810 30 800 |fjfg Boek zonder aanbetaling stoffen en kleuren zijn vaak op merkelijk. Hij kwam met kleding in mosterdbruin en absintgroen.'' Zijn modellen waren al in het begin van zijn loopbaan alles behalve maatje 38. Ze waren soms zwaarlijvig en soms van de pen sioengerechtigde leeftijd. Als jonge ontwerper plaatste Gaultier een advertentie: „Ongewone ont werper zoekt atypische modellen. Lelijke koppen hebben de voor keur.'' In de jaren 90 maakte hij de collectie Rabbi Chic, met lange zwarte gewaden, extravagante hoeden en modellen met pijpen krullen. Al vijf jaar werkt hij samen met dragqueen Conchita Wurst. Zijn leermeester Pierre Cardin zei in 2010 tegen hem: ,,Je choqueert en ontregelt. Je stelt ter discussie wat goede en slechte smaak is.'' Gaultier was vaak zijn tijd voor uit. „Diversiteit is nü een thema in de mode, maar hij maakte dertig jaar geleden al rokken voor stoere mannen. Hij nam alle clichés over mannen en vrouwen toen al op de schop'', zegt de Nederlandse 'fashionactiviste' Janice Deul, die zich al sinds jaar en dag inzet voor meer diversiteit in de modewe reld. ,,Hij was niet zo'n typisch Franse ontwerper, van mantel pakjes en zo. Hij ontwikkelde zijn eigen esthetiek en was wars van conventies. Bij Gaultier mocht iedereen zichzelf laten zien. Ieder een mocht mooi zijn.'' Met die grensverleggende aan pak werd hij een wereldster. De vips stonden in de rij om zich door hem te laten kleden, van de excentrieke Marilyn Manson tot de voluptueuze Beyoncé. Zijn kleren werden gedragen in films van Pedro Almodóvar en Peter Greenaway. Buitenissig Toch leidden zijn onconventio nele aanpak en zijn succes niet tot een maatschappelijke ommekeer. Toen modehuis Benetton jaren geleden met een multiculturele reclamecampagne kwam, was de wereld te klein. Toen Nikki Tuto rials deze maand uit de kast kwam als transgender, was dat alles behalve een non-event. ,,Ach, mensen blijven behoudend, en de modewereld al helemaal'', zegt Deul. ,,De mode loopt door gaans achter maatschappelijke ontwikkelingen aan. De strijd voor meer diversiteit, zoals Gaultier die voerde, is nog lang niet gestreden. Ik ken mannen die stiekem thuis op hakken lopen, omdat ze dat nog niet op straat durven te doen.'' Jean-Paul Gaultier is niet alléén maar buitenissig. ,,Iedereen kent mijn barokke kant, maar ik heb ook een Parijse chique kant: een voudig en sober'', zei hij zelf eens. Hij heeft zijn werk altijd serieus en nauwgezet gedaan. Achter de kunstenaar gaat een vakkundig ambachtsman schuil. ,,Hij had buitengewone kwali teiten op zijn vakgebied'', zegt Alexandre Samson van Palais Galliera in Parijs. ,,Gaultier werkte lang voor modehuis Hermès, dat toch een traditionele reputatie heeft. Die samenwerking was minder gek dan je denkt: Gaultier en Hermès deelden hun enorme passie en liefde voor het vak, voor het ambacht. Ze wilden allebei een topproduct leveren.'' Geheimen van de Balkan Q Wenen, Boedapest en Praag Rondreis Noorwegen Wild Atlantic Way Rondreis Griekenland dinsdag 21 januari 2020 A.M Grote foto: Jean Paul Gaultier in 2016. Kleine foto's: modellen in mode shows in 2019 en 2018. FOTO'S REUTERS, AFP Ontbjjt en diner Vertrek: mei,jun,juL, aug, sep Ontbjjt en diner Vertrek: mei,jun,jul, aug, sep, okt Ontbjjt en diner Vertrek: apr, mei.jul, aug, sep, okt Ontbjjt en diner Vertrek: apr, mei, sep, okt Ontbjjt en diner Vertrek: apr, mei.jun, aug, sep, okt Alle fouten voorbehouden. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. R

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11