f V O Britse pers: deal met Harry en Meghan harder dan gedacht PAYBACK 5 y* Merel Hennink is moeder van een zoon en een dochter van 8 en 10 jaar als ze in 2014 te horen krijgt dat ze uitgezaaide longkanker heeft. Nog één jaar, misschien drie, zo lang zou ze nog te leven hebben. Maar ze is er nog. EPMICE A erel Hennink is op reis als ze merkt dat haar conditie ver slechtert. De huisarts verwijst door naar het ziekenhuis. De diagnose: uitgezaaide longkanker. En dat terwijl ze geen roker is, al vindt ze het ongepast dat ze die vraag zo vaak krijgt. ,,Mijn vorm van longkanker komt door een foutje in mijn dna. Maar niemand verdient het om ziek te worden.'' Op 11 november 2014 krijgt ze de diagnose. Later vertelt ze het aan haar kinderen. ,,Mama is ziek, mama gaat dood, maar we doen er alles aan om zo lang mogelijk te blijven le ven", is de boodschap. ,,Ze begonnen heel hard te huilen. Tien minuten la ter vroegen ze: mogen we televisie kijken? De veerkracht van kinderen hebben we onderschat.'' Haar kinderen waren toen 8 en 10 jaar oud. Haar zoon zei: ,,Mama, ik hoop dat er voor jou een pil komt en dat je nog heel lang bij ons blijft." Nu zijn haar kinderen bijna 14 en 16, en ze is er nog. ,,Ik moet echt mijn handjes dichtknijpen hoor, hoe goed het met mij gaat. Ik ben doodziek, maar je ziet helemaal niks aan mij.'' Sleutel Merel is er nog, en dat heeft ze te danken aan de ontwikkeling van nieuwe doelgerichte therapieën. Daarbij wordt gebruik gemaakt van je eigen afweersysteem en dus niet van chemische middelen waar je verschrikkelijk ziek van wordt. Die slikt ze nu vier jaar. ,,De kanker kan zo slim worden, dat die therapie niet meer werkt. Mijn arts zegt altijd: je moet het zien als een sleutel die in een slot past. De kanker kan een tra lie in het sleutelgat maken, waardoor de sleutel niet meer past. Dan moet er een nieuwe, kleinere sleutel ge vonden worden die wél past. Er is een aantal sleutels, maar je weet niet of die op jouw slot passen.'' De soort longkanker die zij heeft, is zo zeldzaam dat patiënten zich wereldwijd hebben verenigd om kennis te delen. ,,Wij noemen ons de Ros-1-ders." Ze richt de Stichting Merels Wereld op om meer bekend heid te geven aan haar zeldzame vorm van kanker. Ook helpt ze bij de start van een onderzoeksproject door haar werkgever de Hanzehoge- school en het Universitair Medisch Centrum Groningen. ,,Omdat er zo weinig onderzoek naar ons wordt gedaan, willen wij ons eigen onder zoek doen.'' Merel mag spreken op een weten schappelijke conferentie. Daarna ontvangt ze een vraag van het gezag hebbende Britse wetenschappelijke tijdschrift Nature, of ze de rol van patiëntgroepen bij kankeronderzoek wil beschrijven. ,,Als ik nu op een congres sta, zie ik wetenschappers kijken: Man, een stuk in Nature, daar doen wij ons hele leven over. En jij krijgt gewoon een mailtje! Ik ben in leven gehouden door onderzoek. Dus ik wil de rest van mijn leven ook wijden aan het mogelijk maken van onderzoek.'' Succesverhalen Merel hoopt haar ziekte nog meer bekendheid te geven. ,,Het eerste wat mensen doen als ze te horen krijgen dat ze ziek zijn, is op zoek gaan naar succesverhalen. Ik weet nog dat ik dat toen deed en iemand vond die al tien jaar longkanker had. Ik vind het mooi dat ik nu zelf an dere patiënten troost en hoop kan bieden. Het is mogelijk om langer te leven dan de statistieken beloven.'' Het nieuws domineerde gisteren vrijwel alle zondagkranten. 'Queen orders a hard megxit', kopt The Sun day Mirror en The Sunday Telegraph schrijft over 'the hardest megxit pos sible'. Niet alleen nemen de Sus- sexes afstand van hun koninklijke titels, ze betalen ook het geld voor de verbouwing van Frogmore Cot tage terug en ontvangen straks geen overheidsgelden meer. Bo vendien geeft Harry zijn militaire posities op. Vooral dat laatste zien sommigen volgens The Telegraph als een harde straf: 'De Sussexes hebben hun vrij heid, maar tegen welke prijs?' The Sunday Times schrijft over een 'his torische' overeenkomst. 'De verkla ring van de koningin verhult de pijnlijke realiteit van het mogelijk langdurige vertrek van de Sussexes uit het Britse openbare leven.' Ook The Observer komt met die conclusie. Hoewel Harry en Meg han min of meer zochten naar een manier om een 'halve' stap terug te doen is het volgens de krant meer c Observer dan dat. De nieuwe afspraken bin nen de koninklijke familie kwamen zaterdag naar buiten. In een state ment, geschreven uit naam van ko ningin Elizabeth II, staat: 'Harry, Meghan en Archie zullen altijd zeer geliefde leden van mijn familie zijn. Ik erken de uitdagingen die ze heb ben ervaren als gevolg van het in tensief volgen van hen door de me dia in de afgelopen twee jaar en steun hun wens voor een onafhan kelijker leven.' Harry en Meghan zijn volgens een aanvullende verklaring de ko ningin en de koninklijke familie dankbaar voor 'de voortdurende steun bij het begin van het vol gende hoofdstuk van hun leven'. Ze zullen Elizabeth altijd blijven steu nen als regerend vorstin. Ze belo ven de miljoenen overheidsgeld die werden geïnvesteerd in de renova tie van hun onderkomen Frogmore Cottage (geschat op 3 miljoen euro) terug te betalen. Dat optrekje zal wel hun 'familiehuis' blijven. Over hun persoonlijke beveiliging en wie dat betaalt, wil het stel niets zeggen. Wel dat het nieuwe 'model' dit voorjaar van kracht wordt. Harry en Meghan maakten be gin januari bekend uit de spotlights te willen stappen als leden van het koningshuis. maandag 20 januari 2020 GO Merel Hennink met, hond Pip. ,,Ik moet echt mijn handjes dichtknijpen hoor, hoe goed het met mij gaat.'' FOTO CORNE SPARIDAENS 'Mama is ziek, maar we doen er alles aan om zo lang mogelijk te blijven leven' Marcia Nieuwenhuis Groningen Geen harde brexit maar een harde megxit. Zo omschrijven de Britse kranten de uitkomst van het beraad binnen de ko ninklijke familie. Daarin werd be sloten dat prins Harry (35) en zijn 38-jarige echtgenote Meg han niet meer worden aange sproken als zijne of hare konink lijke hoogheid. Caspar Naber Londen 'UEEWra HARD MEQXITJBRCOu Men an? 'TT**** Irc'c f magazine A De Britse zondagskran ten zijn duide lijk: de vrijheid van Harry en Meghan heeft een hoge prijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5