Prognose van een half jaar, maar na 5 jaar nog in leven "^4- .4 bolderman.nl Voor fantastische reizen! ag bolclerman.nl 4 KANKER GROTERE OVERLEVINGSKANS Neem longkanker. Jaarlijks overlij den meer dan 10.000 mensen in ons land eraan. Lang was er nauwe lijks vooruitgang. „Terwijl long kanker een van de meest voorko mende kankersoorten is, was er ja renlang amper verbetering in over leving'', verklaart Thijs Merkx, van het Integraal Kankercentrum Ne derland. Maar er is hoop. De kans dat een patiënt vijf jaar na de diagnose nog leeft, is in ruim twee decennia ver dubbeld, tot 20 procent. De kans dat de kanker na die vijfjaar nog terug komt, is vrij klein. Alice Dallinga van Longkanker Nederland: ,,De ontwikkelingen gaan nu heel snel. Je krijgt te horen: je hebt nog een half jaar en vervol gens ben je er vijf jaar later nog.'' Wat volgens deskundigen helpt, is dat meer mensen - vooral man nen - zijn gestopt met roken. ,,En een vroege diagnose is belangrijk, dan zitten uitzaaiingen nog niet ver van de bron'', betoogt Dallinga. Eerder ontdekt Zij krijgt bijval van de voorzitter van Nederlandse Vereniging van Urologie Bart van Bezooijen. ,,Kan- kers worden nu vaak eerder ont dekt, omdat mensen om een andere reden een scan krijgen.'' Dat gebeurt volgens hem bijvoor beeld ook bij nierkanker, waarbij de kans om de eerste vijf jaar te over leven van 51 naar 64 procent is ge gaan. ,,Als nierkanker aan het licht komt als je klachten hebt, is dat in een later stadium en is de gene zingskans klein.'' Volgens Longkanker Nederland zijn die betere kansen ook te dan ken aan de opkomst van immuno- therapie en doelgerichte thera- Budget Dat heeft er volgens verschillende wetenschappers mee te maken dat voor de veel voorkomende kankers vaak meer onderzoeksbudget is. Onderzoeker van IKNL Katja Aben: ,,Als je kijkt naar de financiering van onderzoeksprojecten, komen we er karig vanaf met blaaskanker. Ik weet niet of onderzoeksvoorstel len minder vaak worden gehono reerd of dat er minder worden inge diend. Maar uiteindelijk gaat maar een beperkte hoeveelheid geld naar blaaskanker.'' Volgens de IKNL-voorman kan het ook helpen als beter duidelijker wordt bij welke arts kankerpatiën ten het beste terecht kunnen. ,,Pa- tiënten weten vaak niet waar ze moeten zijn voor zeldzame kanker soorten'', betoogt hij. Dat kwam ook aan het licht na onderzoek voor de Ziekenhuis Top 100 van deze krant. Daaruit bleek dat vorig jaar honderden kankerpatiënten onder het mes zijn gegaan in ziekenhui zen die te weinig ervaring hadden met die operaties. Ook bleek dat bijna een kwart van de ziekenhui zen één of meer van die minimum aantallen voor operaties niet haalt. Voortkabbelen ,,Kleine kankersoorten worden in veel ziekenhuizen door het hele land behandeld. Soms weten artsen zelfs niet bij wie ze moeten zijn voor een zeldzame kanker'', aldus Merkx. ,,Sommige artsen zijn wel in een zeldzame kanker gespeciali seerd, maar dat wordt dan nog on voldoende gecommuniceerd. Als je dat zo laat, blijft de overlevingskans van die patiënten voortkabbelen. Dat is onacceptabel.'' pieën. Dat zijn medicijnen die heel specifiek op een bepaalde soort kanker werken. Longkanker kan ontstaan door roken of slechte stof fen. ,,Maar je kunt ook de pech heb ben dat je kanker hebt die wordt veroorzaakt door een mutatie van een gen'', stelt Dallinga. ,,Je kunt daardoor al op je 20ste longkanker krijgen. Longkanker lijkt één soort kanker, maar dat is het dus niet.'' Ondanks de enorme vooruitgang is bij niet alle kankersoorten reden tot optimisme, stelt het Kankercen- trum. ,,Bij kleine kankers worden veel minder vorderingen geboekt'', licht IKNL-bestuurder Merkx toe. ,,Bij alle kankers samen is sinds de registratie de overlevingskans vooruit gegaan, maar bij zeldzame vormen is dit veel minder geste gen." mn'fr .1. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 8/12 dagen Lutago in Zuid-Tirol 12 dagen Rondreis Roemenië 12 dagen Rondreis Polen 12 dagen Rondreis Klassiek Italië en Amalfikust 12 dagen Mooiste fjorden en kusten van Noorwegen 14 dagen Rondreis Griekenland maandag 20 januari 2020 GO In de strijd tegen kanker worden grote stappen gezet. En er is nog veel méér mogelijk. ,,De ont wikkelingen gaan nu heel snel.'' Marcia Nieuwenhuis Rotterdam 70% Tegenwoordig overleeft 65% van de kankerpatiënten de eerste 5 jaar van de ziekte. Dat was in 1990 nog 43%. De kansen verschillen sterk per type kanker. 100% pcc (huidkanker) melanoom, idem prostaat borst baarmoeder 38 eierstok 32 30% 10% 8 25 maag 24 hersentumor 23 slokdarm 20 long 5 alvleesklier 1999- 2013 2004 2018 v.a. slechts Vertrekdata: 27 apr/2,11,16,25, 30 mei/8,22,27juni/6 juli etc. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ANVR Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdata: 20 apr/4,18 mei 1,15, 29 juni/27 juli 710,24 aug etc. Vertrekdata: 13,27 apr/ll, 25 mei/ 8,22 juni/6,20 juli/3,17aug etc. Vertrekdata: 13 apr/4,25 mei/15 juni 6,27 juli 17 aug 7 sept etc. Vertrekdata: 16,30 mei 713,27 juni Hl, 25 juli/8,22 aug/5,19sept. Vertrekdata: 11 apr 2,23 mei 13 juni729 aug/12 sept/3,24 okt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4