Vrijdagse muziekavond als tegenhanger voor koopavond IN DE REGIO 18 SCHOUWEN-DUIVELAND LSD: plant kleine bossen aan MIJN DORP, MIJN STAD Michiel Bouwman Zierikzee Dat er een probleem is, staat vol gens de Zierikzeese buiten kijf. Daarom wil ze dat haar gemeente gaat onderzoeken wat er op lokaal niveau gedaan kan worden. Zelf geeft ze al een voorzetje: ,,Het is al gemeen bekend dat bomen en planten grote hoeveelheden CO2 en stikstof kunnen opnemen. Het zelfde geldt voor de gewassen die Om de uitstoot te compenseren, moeten we999.000 bomen planten hier geteeld worden, zoals suiker bieten; die nemen alleen op tijdens de groei- en bloeiperiode. Bomen kunnen dat juist continu." Er zouden wat kleine bossen op Schouwen-Duiveland kunnen worden aangeplant, vindt Poot. ,,Want om de uitstoot van alle huis houdens te compenseren, moeten- zo'n 990.000 bomen geplant wor den. Dat is onmogelijk." Het LSD-raadslid maakt zich daarnaast zorgen over wat er in de lucht gebeurt: ,,Onze gemeente be vindt zich precies in de vliegroute die vanuit het zuiden naar Schiphol en de luchthaven in Rotterdam gaat. Zolang dat het geval is, zal er stikstof blijven neerdalen op de Kop van Schouwen; een prachtig, maar kwetsbaar natuurgebied." Volgens Poot kampt de gemeente Den Haag met dezelfde problema tiek: ,,Dat heeft gevolgen voor de bouw." Ze ziet het liefst dat Schou wen contact zoekt met de Zuid Hollandse gemeente om samen op te trekken richting de overheid. Projecten In totaal liggen op Schouwen-Dui veland 35 grotere en kleine projec ten stil door de stikstofproblema- tiek. Wethouder Jacqueline van Burg verwacht binnenkort een beeld te hebben van de verwachte uitstoot. Op basis daarvan bepaalt het college waar nog rek zit en welke projecten op korte of lange termijn worden vlotgetrokken. Overbelasting door stikstof doet zich met name voor rond de na tuurgebieden in de Kop van Schou wen en aan de rand van de Zierik- zeese wijk Poortambacht. Van Burg verwacht evenwel geen stagnatie van de verdere bouwplannen voor de nieuwbouwwijk; de bouwver gunningen waren al rond. Nieuwe aanvragen uit die hoek zijn weer wél afhankelijk van hoe de stikstof berekeningen uitpakken. Verschil lende projecten gaan 'in de wacht- stand', zoals het derde deel van de Recreatieverdeelweg. ,,Op zulke avonden spelen we mu ziek voor publiek en zijn we langer open", legt Folkertsma uit. Ze doen dat eigenlijk als tegenhanger van de koopavond op donderdag, want veel volk is er dan toch niet in de stad, merkt Kleingeld op. Achterin de zaak zit een klein groepje bezoekers naast een origi nele grammofoon uit de jaren der tig. Die is weggewerkt in een hou ten meubel, de speaker verstopt achter een bruingeel stofje aan de voorkant. Het doosje naalden, puntige 'spijkertjes' van een centi meter, dat Kleingeld erbij kreeg is geen overbodige luxe. ,,Die gaan vijf nummers mee." Muziek van Billy Holiday en Frank Sinatra komt voorbij, net als een keur aan jazzplaten. Ze namen De grammofoon moet om de zoveel tijd worden opgewonden het apparaat over van een oudere Zierikzeese vrouw die verhuisde, zegt Kleingeld. ,,Een vriend van mij, gepensio neerd monteur, nam 'm onder handen. Het draaisysteem en de veer zijn hersteld. Zo'n veer kun kun je ook wel bestellen, maar is vrij kostbaar." De muziekspeler heeft namelijk geen stekker. Dus moet die om de zoveel tijd opgewonden worden. Het resultaat? Muziek zoals dat vroeger in de woonkamers klonk, zegt Folkertsma. Via bakelieten platen op 78 toeren. ,,Speel ze niet op een gewone draaitafel af, want dan is je naald gelijk kapot", zegt Kleingeld. ,,Het is namelijk geen plastic, hè! Als je 'm laat vallen, breekt die in stuk ken." Jelle de Roos uit Zierikzee is één van de bezoekers die op de avond is afgekomen. ,,Ik ben er om gezel lig jazz te luisteren. Heel bekend ben ik er niet mee, maar als ik hier kom, hoor ik altijd wel wat nieuws." Lezing slag om de Schelde Marianne Visser deelt boek uit Werken in de zorg Maandag Schouws antwoord op stikstof maandag 20 januari 2020 SD Het kan wel wat groener worden op Schouwen-Duiveland. De aanplant van nieuwe, kleine bos sen om iets aan het stikstofpro bleem te doen, is best mogelijk, betoogt raadslid Guusje Poot (LSD). Binnenkort bespreekt de raad haar voorstel. - Guusje Poot, LSD Koopavond in Zierikzee? Dat is wel een eind passé, zeggen Louis Kleingeld en Marijke Fol- kertsma van De Platenlounge aan het Havenplein. Daarom houden ze sinds december op vrijdags speciale muziekavon den. Michiel Bouman Zierikzee ®Kijk op de site bij /video Zo klinken hier 100 jaar oude platen MIDDELBURG Heemkundige Kring Walcheren houdt aan staande woensdag een lezing over de Slag om de Schelde. Hans Sak kers, auteur van ver schillende boeken over de Tweede Wereldoor log, gaat tijdens de le zing in op verschillende aspecten rond de strijd om de bevrijding van Walcheren in november 1944. De lezing is in het Betje Wolff auditorium in de Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7 te Middelburg. De lezing begint om 20.00 uur, de entree is 2 euro. KAPELLE Marianne Visser van coachpraktijk She sight deelt vandaag het boek The Why Café van John Strelecky uit. Dit boek gaat over een ver dwaalde, eenzame reizi ger die per toeval bij een café terechtkomt. Be langstellenden zijn van avond tussen 19.00 en 21.00 uur welkom bij boekhandel Lectori in Kapelle. GOES In Bibliotheek Goes Hans Sakkers vertelt woensdag over de Slag om de Schelde in de Zeeuwse Bibliotheek. wordt morgen een bij eenkomst gehouden over de werkzaamhe den, (om)scholing- en trainingsmogelijkheden die er zijn binnen de zorgsector. Ans Vleugel van Job- care presenteert de bij eenkomst Op avontuur in de zorg!, van 10.00 - 12.00 uur. Aanmelden: via bibliotheekooster- schelde.nl. BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 19.00-22.30 uur: Boogschieten Jeugd Artemis; BRUINISSE Dorpshuis de Vanger, 19.00-20.00 uur: EGA Afslankclub; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis, 13.00 16.45 uur: Bridge; 19.00-20.30 uur: Tai- Chi; 18.30-21.30 uur: Repetitieavond Mu ziekvereniging Witte van Haemstede; Handmadestudio Zuidstraat, 19.00 22.00 uur: Hand- werkcafé; Pelgrims- kerk, 10.30 uur: Zip- Zen Mentastics; 18.45-19.45 uur: Yoga; DREISCHOR Trefpunt de Dors vloer, 14.45 uur: Slag werklessen Muziek vereniging Cres cendo; 17.00 uur: Re petitie Slagwerk groep CresBeat; ELLEMEET Dorpshuis, 19.00 23.00 uur: Biljartver eniging; KERKWERVE Dorpshuis, 14.00 16.00 uur: Kaarten maken, 19.00-21.00 uur: Damesgym; NIEUWERKERK Zwembad Dol-fijn, 13.30-14.30 uur: Zwemmen met Allévo voor mensen met de mentie; NOORDGOUWE Dorpshuis, 19.15 uur: Bodyshape, 20.15 uur: Badminton; OOSTERLAND Dorpshuis, 19.45 uur: Repetitie zangvereni ging V.Z.O.S.; OUWERKERK Dorpshuis, 10.00 11.00 uur: Yoga; 19.00 uur: Koor Rodonis; ZIERIKZEE FiZi, 20.00 uur: Pe- noza: The Final Chapter; 09.30-11.30 uur: Postcafé. Louis Kleingeld legt een bakelieten 78 toerenplaat op de grammofoon. foto ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49