NIEUWS 3 L. nu overgebracht naar de extra beveiligde gevangenis in Vught Handlangers van het 'gewetenloze' kopstuk van de mocromaffia Omar L. rijden een brandend busje tegen de ingang van de gevangenis. Vier verdachten zijn aangehouden. Ontsnappen nu nog niet strafbaar De actie van vier vermoedelijke handlangers om gisteren topcrimi neel Omar L. te bevrijden, is mis lukt. Een ingewijde bevestigt aan deze krant dat de uitbraakpoging bedoeld was voor de Amsterdamse twintiger, lid van de zogenoemde mocromaffia. Hijzit een levens lange gevangenisstraf uit voor be trokkenheid bij twee moorden en nog eens drie liquidatiepogingen. Zijn vermoedelijke handlangers reden gisterochtend een busje te gen de entree van de PI in Zutphen. Het voertuig stond in brand, waar door de poort zwartgeblakerd en beschadigd raakte. ,,Toen zat er nie mand meer in en onduidelijk is of er überhaupt iemand in heeft geze ten'', zei politiewoordvoerder Anne Coenen van de politie Gelderland gistermiddag. ,,Tijdens het blussen kwam een melding bij ons binnen over een auto met vier verdachten. In de buurt van Zevenaar is een van de verdachten uit de wagen Onduidelijk is hoe de mannen Omar L. precies uit zijn cel wilden bevrijden gesprongen. Die kon snel worden opgepakt. De andere drie zijn na een achtervolging aangehouden in Wehl. Daarbij werd een waarschu wingsschot gelost." Onduidelijk is hoe de mannen Omar L. precies wilden bevrijden. L. is inmiddels overgebracht naar de extra beveiligde gevangenis in Vught, zo bevestigt zijn advocaat Sander Janssen. Hij weet niet wat er precies is gebeurd, volgt het allemaal 'via de media' maar stelt in het algemeen: ,,Het uitbre ken zelf is niet strafbaar, maar wel het betrokken zijn bij de voorfase. Als een gevangene heeft meege werkt aan de voorbereiding van zijn ontsnapping, wordt hij daar vaak voor gestraft." De ontsnappingspoging bewijst hoe nietsontziend en roekeloos de georganiseerde misdaad anno 2020 opereert. Omar L., opgegroeid in Amsterdam, lijkt daarin een van de sleutelrollen op te eisen. Zo ligt de kiem voor de bloedige escalatie in de onderwereld volgens kenners in 2012, toen Omars broer Youssef werd vermoord bij de beruchte schietpartij in de Amsterdamse Staatsliedenbuurt. De liquidatie zou draaien om een drugsruzie. Wraak Uit wraak beraamde L. daarna di verse moordaanslagen, hij werd in juni tot levenslang veroordeeld. ,,Omar L. en Hicham M. hebben sa men met anderen twee mensen op gruwelijke wijze vermoord en ge probeerd drie andere mensen te vermoorden'', stelde de rechtbank. Bewijs hiervoor kwam via ont- sleutelde berichten van PGP-tele- foons, waarin hoofdrolspelers over moorden chatten alsof het om het verwijderen van ongedierte gaat: '(zodat) die kankerrat sneller zal doodbloeden' luidt een van de tek sten. L. zou onder meer achter de mislukte moordpoging zitten op Nourdine A., alias 'Hitler'. Via een beveiligde telefoon schreef hij vol gens justitie: 'Ik zoek hem al jaren. Deze flikker heeft de Staatslieden georganiseerd.' De rechter: ,,Ze lijken geweten loos De mogelijke dood van toe vallige omstanders werd op de koop toe genomen.'' Daarbij is de kans op recidive groot: ,,Ze plaatsen zichzelf buiten de samenleving, ze kiezen voor een crimineel leven.'' L. ont kent iedere betrokkenheid, het ho ger beroep loopt nog. Zijn advocaat Janssen: ,,Je kunt twijfelen aan de betrouwbaarheid van die PGP-be- richten, als het gaat om de afzender en de inhoud. Het is nog onduide lijk wie bij de server kon en even tueel informatie kon aanpassen.'' Veilig Toen de rechter zijn vonnis uit sprak in juni, was L. al overgeplaatst naar een andere gevangenis. In de cel in de PI in Krimpen aan den IJs- sel zou hij niet langer veilig zijn, omdat vijanden hem zelfs binnen de gevangenismuren wilden om brengen. In de gebedsruimte van de gevangenis zou Omar L. met een naar binnen gesmokkeld vuurwa pen moeten worden vermoord be vestigden bronnen destijds aan deze krant. En dat was niet de eerste keer dat hij op de korrel werd genomen: in 2014 werd in Amsterdam Stefan Eg- germont doodgeschoten, even na dat hij zijn Fiat Punto had gepar keerd. Het bleek een vergismoord: het werkelijke doelwit was Omar L., die ook in een Punto reed. Hij zou toen al een bekende van de politie zijn, met inbraak, diefstal, heling en wapenhandel op zijn strafblad. Op vallend detail: Omar L. stond na de liquidatie huilend aan de deur bij de vrouw van Eggermont, om zijn medeleven te tonen en te vertellen dat hij het eigenlijke doelwit was. Omar L. wordt gelinkt aan de zelfde clan als Benaouf A. Die groep probeerde A. in 2017 al eens te be vrijden uit de gevangenis in Roer mond. Met een gekaapte helikopter moest worden geprobeerd om Be- naouf op te hijsen vanaf de lucht plaats. Na een tip van het helikop terbedrijf kon de recherche de po ging verijdelen. WETGEVING maandag 20 januari 2020 Brutale poging Omar L. te bevrijden mislukt Niels Klaassen Ivar Penris Zutphen Volgens de huidige wetgeving zijn ge vangenen die probe ren te ontsnappen niet strafbaar. Het kabinet werkt aan een wetswijziging die het mogelijk maakt om gedeti neerden wel te be straffen. Minister Sander Dekker (Rechtsbescher ming, VVD) kondigde dat vorig najaar aan: ,,In 2018 ontvluchtte een gedetineerde uit de gevangenis door zich te verstoppen in een vuilniszak die door een handlanger naar buiten werd vervoerd. De hand langer werd ver volgd en veroor deeld wegens hulp bij ontsnapping, ter wijl de gedetineerde niet strafrechtelijk kon worden aange pakt. Nu is hulp bij ontsnappen wél strafbaar. Maar ont snappen zélf niet. Dat is onrechtvaar dig en is niet uit te leggen." Betrokken zijn bij de voorfase is wel strafbaar. PERSBUREAU HEITINK, LOKAALGELDERLAND 4 Een poli- tiehelikopter landt op de binnenplaats van de gevan genis in Zut- phen, waar even daarvoor een brandend busje tegen de toegangspoort is gereden. Niet veel later worden vier verdachten opgepakt bij Zevenaar en in Wehl. FOTO'S ANP,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3