Zeeuwen hebben er het meeste last van Mark Boot komt met de schrik vrij bij valpartij tijdens Supercross in Goes Ziekte eerder ontdekt en beter behandeld JOL Walcheren De winter. Ruim een op de drie Zeeuwen wordt er niet vrolijk van. Zij hebben last van een winterdip. En dat is meer dan elders in het land. Vandaag is het Blue Monday, het dieptepunt van de winterdepressie. Waarom slaat die in onze provincie zo hard toe? Pi6 Roet in het eten voor Zeeuwse coureur SPORT 15 Toen de Nederlandse Kankerregis tratie begon, leefde 43 procent van de mensen vijfjaar na de diagnose nog. Dat is inmiddels gestegen tot 65 procent. Dat blijkt uit nieuwe overlevingscijfers van de Neder landse Kankerregistratie. Voor steeds meer patiënten is het krijgen van kanker geen direct doodvonnis meer. Bij vaak voorko mende soorten borstkanker, huid kanker en prostaatkanker leeft zo'n 90 procent van de patiënten na vijfjaar nog. De kans dat kanker na die periode nog terugkomt, is vrij klein. Kankerpatiënten hebben steeds vaker baat bij nieuwe, doelgerichte behandelingen die gebruikmaken van hun eigen afweer. Bart van Be- zooijen, voorzitter van de Neder- landse Vereniging van Urologie, legt uit: ,,Je verandert je eigen im muunsysteem zo dat het kanker cellen gaat aanvallen en je eigen cellen zo min mogelijk.'' Dankzij die 'immunotherapie' krijgen pa tiënten veel minder chemische middelen in hun lichaam, die bij de traditionele chemokuren nog wel nodig zijn. Ook worden kankers vaak in een eerder en minder dodelijk stadium opgespoord. De kans om de ziekte vijf jaar te overleven, is in de afge lopen decennia vooral fors toege nomen bij prostaatkanker (van 62 Het is nog steeds niet zo dat alle patiënten kans hebben op genezing naar 89 procent), borstkanker (van 74 naar 88 procent), nierkanker (van 51 naar 64 procent), slok darmkanker (van 8 naar 23 pro cent) en longkanker (van 12 naar 20 procent). Volgens het Integraal Kanker centrum Nederland (IKNL) 'zijn de vooruitzichten voor veel kan kerpatiënten beter geworden', zo verklaart IKNL-bestuurder Thijs Merkx. ,,Het is daarmee nog steeds niet zo dat alle kankerpatiënten kans hebben op genezing. Bij al vleesklierkanker leeft na vijf jaar nog maar 5 procent, dat is natuur lijk om te huilen.'' Blaaskanker Opmerkelijk is dat, sinds de regis tratie wordt bijgehouden, bij blaaskanker geen enkele vooruit gang is geboekt. Dat was 55 procent in 1989 en blijft nu steken op 54 procent. Bezooijen: ,,De operatie is iets verbeterd wat herstel en com plicaties betreft, maar voor wat be treft overleving is het niet verbe terd. Dat is vervelend en zie je he laas wereldwijd.'' Bij blaaskanker wordt inmiddels ook immunothe rapie toegepast. ,,Alleen dat is een stip aan de horizon. We zijn daar mee nog in de experimentele fase, dat wordt gedaan bij mensen die uitbehandeld zijn.'' P4 maandag 20 januari 2020 Nieuwsmedia Blader verder en vind onze Prijsfavorieten groente en fruit. Dat is het l&fck&G&van Albert Heijn (oh FOTO GETTY |MAGES sie Kankerpatiënt leeft langer Ongeveer twee op de drie men sen die kanker krijgen, leeft vijf jaar na de diagnose nog. Kan kers worden vaak eerder ont dekt en dankzij nieuwe behan delingen worden ze ook beter bestreden. Marcia Nieuwenhuis Rotterdam —Thijs Merkx, IKNL-bestuurder Lokaal hardnekkige 7°C mist pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,95 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 711688 55555 Prijsfavorieten. Onze 1000 goedkoopste topproducten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1