IJsbaan Middelburg blikt al vooruit naar jubileum WALCHEREN 19 Sint Barbara is terug in haar nis in de Gasthuiskerk in Middelburg. En ze is mooier dan ooit. Boven de deur van de Gasthuiskerk in de Lange Delft stond lang een beeldje. ,,Maar dat was Barbara niet eens, dus dat deugde niet", zegt Jaap Minderhoud van de christelijke gereformeerde kerk. En hoewel in protestantse ker ken normaal geen heiligenbeelden staan, wilde de kerkgemeenschap de historie wel herstellen. ,,Dat hoort bij de zorgplicht die wij hebben voor deze kerk", stelt scriba Kees van Be- veren. Na lang zoeken werd in een catalo gus een mooi voorbeeld van een echt Barbarabeeld gevonden. Beeldhou wer Lein Kaland uit Westkapelle maakte naar die beeltenis een nieuw beeld en meesterschilder Barre Ver- kerke uit 's Heer Arendskerke be schilderde het. Zaterdagmiddag ont hulde dominee Bert Renkema het nieuwe Sint Barbarabeeld. „Michelangelo zei ooit: 'Het beeld zit al in het hout, je hoeft het er al leen maar uit te halen.' Dat heb ik nooit geweten en ik heb het ook an ders aangepakt", glimlacht Lein Ka- land. Een beeldje van klei, een mal van gips en een beeld van gips gingen vooraf aan het daadwerkelijke hou wen uit hout. Bovendien gebruikte hij geen stuk van een eiken boom stam, maar enkele op elkaar gelijmde planken eikenhout. „Zodat het niet krom trekt en scheurt." Uiteindelijk kon Kaland na maan den van voorbereidingen beginnen met het echte handwerk: hakken met beitels en hamer. ,,Steeds een stapje verder. Dat duurde wel een half jaar." Dus die uitspraak van Michelangelo? ,,Nee, ik denk niet dat het beeld er van tevoren al in zat." De veertiende editie was gisteren aan de laatste dag bezig, maar Ga- brielse kijkt al vooruit naar 2021. ,,De ijsbaan zoals we die nu op de Markt hebben staan, is steeds wat groter en beter geworden. Maar omdat de weekmarkt hier ook staat, is de ruimte uiteindelijk beperkt. En een extra baan op Plein 1940 is ook lastig, want dan moeten we dubbele beveiliging hebben. En er is nu al altijd iemand 24 uur per dag aanwezig. Dat zouden er dan twee zijn en dat wordt veel." Extra week Daarom bekijkt Gabrielse vooral wat er op de Markt zelf nog bij kan. Een kleine uitbreiding ziet hij wel zitten. „Vorig jaar hadden we onge veer 20.000 bezoekers. Dit jaar gaan we richting de 25.000, mede door dat we een week langer open zijn. Maar ook zonder die extra week hebben we beter gedraaid dan vorig jaar. Dat betekent wel dat we nu aan onze maximum capaciteit zitten." Nog meer scholen bezochten de ijsbaan. De curlingcompetitie werd weer wat populairder. ,,En dankzij Middelburg Winterstad versterken de winkels, de horeca en de ijsbaan elkaar", zegt Gabrielse. Dankzij Middelburg Winterstad versterken de winkels, de horeca en de ijsbaan elkaar Zeeland Houdt van Schaatsen had voorheen ook een ijsbaan in Goes, maar dit jaar niet. In Zierik- zee was er nu wel weer eentje, maar Gabrielse had gehoopt dat anderen de exploitatie volledig zouden overnemen. ,,Dat is niet gelukt. We willen daar volgend jaar wel weer een baan neerzetten, maar de ex ploitatie dan afstoten. Ik wil zelf lie ver één baan heel goed doen en el ders alleen helpen." Water op het ijs Middelburg krijgt dan zijn onver deelde aandacht. Met hopelijk beter weer dan dit jaar. ,,Het was echt slecht. Heel zacht, veel regen en het ergste: veel wind. Dan was het net of er een föhn over de baan blies. De toplaag smolt en er lag water op. Schaatsen kan dan nog wel, maar mensen lopen liever voorbij. Ge lukkig komen ze op andere dagen alsnog. En in de dagen tussen kerst en oudjaar was het droog en koud. Dat waren de allerdrukste dagen." 'Zet er dan een tent overheen', opperen mensen wel eens. Ga- brielse schudt van nee. Dat is te In ons vijftiende jaar gaan we volgend jaar zeker wat extra's doen duur. „Bovendien, kijk nou: we staan hier pal voor het stadhuis. Het plaatje is té mooi om hier een tent neer te zetten. Je wilt schaatsen met het stadhuis op de achtergrond. En trouwens, wie weet hebben we vol gend jaar wel weer een koude win ter." ,,Het mocht natuurlijk niet zo zijn dat ze zou verkleuren en dat het zou lijken alsof ze net op vakantie was ge weest. Nee, zoals ze er nu uitziet, zal ze blijven." Met de terugkeer van Sint Barbara is ook de restauratie van de in 1493 gebouwde Gasthuiskerk klaar. Als het aan Simon Jongepier van de christelijke gereformeerde kerk ligt, vormt de plaatsing van het beeld ook het begin van iets nieuws. Sint Barbara was de beschermheilige van 'gevaarlijke beroepen' als soldaten en mijnwerkers ,,Kijk maar eens goed rond in de binnenstad van Middelburg, dan zie je heel veel lege nissen. Daar stonden ooit heiligenbeelden in", legt Jonge- pier uit. Sint Barbara was de be schermheilige van 'gevaarlijke beroe pen' als soldaten, brandweerlieden, mijnwerkers en tunnelbouwers. ,,Elk gilde had een beschermheilige en Middelburg had 38 gilden. Hoe mooi zou het zijn, als in al die nissen daar weer beelden van beschermheiligen terugkomen?" Wat Kaland uit het hout haalde, maakte grote indruk op Barre Ver kerke. ,,Toen ik dat prachtige beeld zag, dacht ik: 'Oei, en daar moeten wij verf overheen smeren?' Wat spannend, maar ook: wat een eer", zegt de meesterschilder uit 's Heer Arendskerke. En dan mocht hij Sint Barbara ook nog eens niet te mooi af leveren. ,,Geen hoogglans. De verou- dering moest deels al zichtbaar zijn." Zes lagen primer, verf eroverheen, daarna enkele transparante lagen, vervolgens nog patina en uiteindelijk drie lagen vernis, somt hij op. Het resultaat is prachtig. Op vier meter hoogte schittert Sint Barbara in het zonlicht. En door zijn manier van werken zal die zon geen vat krij gen op de verf, stelt Verkerke gerust. maandag 20 januari 2020 WA Sint Barbara is terug, mooier dan ooit Maurits Sep Middelburg Een extra ijsbaantje op de Markt van Middelburg? Een grotere wintermarkt? Speciale aandacht voor kunstschaatsen? ,,In ons vijftiende jaar gaan we volgend jaar zeker wat extra's doen", be looft Patrick Gabrielse van Zee land Houdt van Schaatsen. Maurits Sep Middelburg - Patrick Gabrielse, Zeeland Houdt van Schaatsen Meesterschilder Barre Verkerke (l) en beeldhouwer Lein Kaland (r). FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Dominee Bert Ren- kema van de christe lijke gereformeerde kerk onthult het beeld. foto maurits sep Het beeld van Sint Barbara met in haar hand de bijbel. De toren staat symbool voor haar vastbera denheid. De drie ven sters in de toren ver beelden de heilige drie-eenheid. FOTO DIRK JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19