Blue b O \^m ECONOMIE 13 Rapport: 42 procent heeft geen betaald werk Nederlanders blijven sparen ondanks dalende rente AAN HET WERK Hs| en je vanochtend opgestaan met een rothumeur, dan ben je precies op tijd. Het is blue monday, officieus de depri merendste dag van het jaar. Waarom? Allereerst omdat het maandag is - en maandagen zijn voor niemand leuk. Maar ook vanwege het weer (donker en koud), vanwege de gemiddelde schuldendruk (die mooie, te dure nieuwe tele foon die je jezelf met kerst cadeau deed), de tot een dieptepunt gezakte motivatie én de goede voornemens die je al hebt verbroken. Geef toe. Dit zijn de factoren die - volgens een univer siteitsdocent in het Britse Cardiff- ervoor zor gen dat 20 januari de ongelukkigste dag van het jaar is. Later bleek dat deze academicus met zijn berekeningen ook om een andere reden op de derde maandag van januari was uitgekomen: de term blue monday bleek onderdeel van een re clamecampagne voor een reisbureau. Wat doen mensen immers wanneer ze sip zijn en de win ter moe? Juist, een strandvakantie boeken... Hoe dan ook, de blauwe maandag wordt sinds jaar en dag aangegrepen om extra aandacht te geven aan de winterdip, en aan ongelukkig voelen in het algemeen. Hoezeer je het ook zou willen, je kunt niet altijd fluitend naar je werk gaan. Zelfs als jij je werk ontzettend leuk vindt, zijn er dagen dat je liever rechtsom keert maakt om onder een deken op de bank te gaan liggen met een afle vering van The Crown. Hoe we ook zouden wil len dat alles leuk, gezellig en optimistisch is, zo nu en dan komt er wat on geluk om de hoek kijken. Dat is menselijk. Het kan zelfs met de hoeveelheid zonlicht te maken hebben: 5 tot 10 procent van de mensen heeft 'seasonal affective disorder', de officiële naam voor een winterdepressie. Mocht je vandaag of een dezer dagen last hebben van de winterblues, raak dan niet gefrustreerd, maar wees extra lief voor jezelf. Ga een stuk wandelen door de winteravond. Trakteer jezelf op een kappersbeurt of op een nieuwe trui, of neem de tijd om uitgebreid te koken. Nodig een vriend of vriendin uit, en ga een avond ongegeneerd zitten mopperen op het leven. Neem een bad of zet het op een binge- watchen. Trek desnoods die mooie fles whiskey open die je had bewaard voor het juiste mo ment, om op jezelf te proosten: na vandaag heb je de deprimerendste dag van het jaar gehad, dus vanaf nu kan het alleen maar beter gaan. Hoezeer je het ook zou willen, je kunt niet altijd fluitend naar je werk gaan LUCHTHAVEN Hongkong niet langer de grootste Nieuwe stakingen Lufthansa Dat blijkt uit het rapport Time to Care van Oxfam Novib, over de we reldwijde armoede en ongelijkheid. Elk jaar publiceert de ontwikke lingsorganisatie het rapport aan de vooravond van het World Econo mic Forum in Davos, het jaarlijkse feestje van de rijken en machtigen der aarde. De ongelijke verdeling van de rijkdom blijft schrijnend, blijkt uit het rapport. Zo hebben de 2153 rijk ste mensen samen meer vermogen dan de 4,6 miljard armste mensen in de wereld, oftewel 60 procent van de wereldbevolking. Vooral vrouwen en meisjes zitten aan de verkeerde kant, blijkt uit het rapport. Zij doen het huishouden, koken en zorgen voor de kinderen, allemaal onbetaalde arbeid. Vrou wen doen driekwart van al het on betaalde werk in de wereld. We reldwijd heeft 42 procent van de vrouwen geen betaald werk. Vrouwen en meisjes zitten ge vangen in dit 'seksistische systeem'. Ze hebben het zo druk met zorgen dat ze geen tijd hebben voor een opleiding of werk. En als ze al werk hebben, krijgen ze vaak slechter be taald dan mannen. De kans dat vrouwen snel uit deze situatie ko men, lijkt klein. De zorgbehoefte loopt wereldwijd alleen maar op. In 2030 zullen naar schatting 2,3 mil jard mensen zorg nodig hebben. Dat zijn er 200 miljoen meer dan in 2015. En de meeste zorgtaken liggen nog altijd bij de vrouw. Weinig vooruitzichten Wereldwijd gaat het wel iets beter met de bestrijding van armoede, concluderen de onderzoekers. In totaal leven 735 miljoen mensen in extreme armoede. Ze hebben min der dan 1 dollar per dag te besteden. Bijna de helft van alle mensen moet rondkomen van 5,5 dollar per dag of minder. Daar valt van te leven, maar biedt geen solide basis. ,,Dan ben je slechts één doktersrekening verwijderd van een terugval in de armoede'', zegt Michiel Servaes, di recteur van Oxfam Novib. »De 2153 rijkste mensen bezitten samen meer geld dan de 4,6 miljard armste Het is tijd voor actie, vindt hij. ,,Ex- treme ongelijkheid is diep onrecht vaardig en het gevolg van politieke keuzes. Miljoenen vrouwen en meisjes hebben hierdoor nauwe lijks vooruitzichten om hun leven te verbeteren. Terwijl superrijken en multinationals steeds minder belasting hoeven te betalen, komen in veel landen goede gezondheids zorg en onderwijs onder druk te staan.'' De Verenigde Naties schatten eerder al dat ontwikkelingslanden jaarlijks 100 miljard dollar aan be lastinginkomsten mislopen, omdat rijken en bedrijven hun winsten wegsluizen naar belastingparadij zen. Daarin speelt Nederland een kwalijke rol, aldus het rapport. Uit internationaal onderzoek bleek dat in 2018 een kleine 10 procent van de winst die multinationals wereld wijd wegsluizen om belasting te ontlopen, in Nederland terecht komt. ,,Ons land moet belastingontwij king nu echt uitbannen'', zegt Ser- vaes. ,,Laat Rutte naar Davos gaan met de boodschap dat wij voortaan het goede voorbeeld geven. Dat multinationals niet langer wegko men met allerlei rekentrucs en Ne derland stopt met de race naar de bodem, met steeds lagere winstbe lastingen.'' DEN HAAG Spaarders kijken met argusogen naar ING en Ra bobank nu ABN Amro als eerste grote bank de spaarrente ver laagde naar 0 procent. Het valt te bezien of Nederlanders hierdoor minder gaan sparen. De rente daalt al acht jaar en in die tijd zetten mensen almaar meer geld opzij, blijkt uit cijfers van De Ne- derlandsche Bank (DNB). In no vember stond er 369 miljard euro op Nederlandse spaarrekenin gen; gemiddeld ruim 21.000 euro per inwoner. In 2002 was dat nog de helft, terwijl de rente toen nog een kleine 3 procent was. Volgens DNB hebben de meeste Nederlanders hun spaar- gedrag niet aangepast. Mensen die dat wel deden, losten vooral (hypotheek)schulden af. Geld verdienen aan rente is zelden de hoofdreden om te sparen, weet DNB uit enquêtes. Spaarders vinden het belangrijker een re serve te hebben voor onver wachte uitgaven en willen bij fi nanciële tegenvallers niet afhan kelijk zijn van de hulp van ande ren. De situatie kan kantelen als banken negatieve rente gaan re kenen. Slechts een op de tien blijft dan sparen bij de bank, blijkt uit een enquête van de Autoriteit Financiële Markten. maandag 20 januari 2020 GO Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: de deprimerendste dag van het jaar. Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert. Hij schreef hierover de boeken Fokking Druk (2018) en Werken met millennials (2019). De luchthaven van Hongkong is in passagiers aantallen voor bijgestreefd door rivalise rende vliegvel den in Guang zhou en Shang hai. Door de aanhoudende onrust in de stadstaat liet het totaal aan reizigers via Hongkong Inter national Airport in 2019 de sterkste daling zien in jaren. VERTRAGING Reizigers die met Lufthansa vliegen, moeten binnenkort re kening houden met nieuwe ver tragingen en uitval van vluch ten. De Duitse vakbond voor cabineperso neel Ufo heeft nieuwe stakin gen aangekon digd. De vak bond en Luft hansa hebben al langere tijd een conflict over het loon. o Een vrouw in Kenia zoekt plastic om te verkopen aan een recyclepunt. foto epa Vooral vrouwen leven in armoede Armoede en ongelijkheid treffen vooral vrouwen en meisjes in ontwikkelingslanden. Zij hebben ook nog eens weinig kansen uit de armoede te ontsnappen. Peet Vogels Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13