Ayatollah Khamenei haalt hard uit naar VS 'Nog altijd grove misstanden in varkensslachthuizen' 8 NIEUWS ASTMACENTRUM DAVOS Na ruim een eeuw dreigt het doek te vallen voor het Nederlands Astmacentrum in Davos. Patiënten en artsen vrezen het allerergste als de bergkuur uit het basispakket verdwijnt. Deze krant reisde af naar de Toverberg'. JÉfef Ik blijf tegen dit plan knokken. Veel kan ik niet, maar dat wel Acht jaar bleef hij buiten beeld, maar gisteren ging geestelijk leider Khamenei (80) plots voor in het ge bed. Dat was nodig, volgens inge- wij den, omdat er veel onrust heerst in het land, helemaal na de schok kende bekentenis dat Iran zelf, per ongeluk, een Oekraïens vliegtuig neerschoot, waarbij alle 176 inzit tenden omkwamen. De meesten van hen waren Iraniërs. Khamenei deed gisteren een op roep tot nationale eenheid. De aya tollah vergeleek de Amerikanen met 'clowns'. Tijdens het gebed noemde hij de dag waarop Iran Amerikaanse doelen aanviel 'een dag van God'. Een grote menigte scandeerde vervolgens 'Dood aan Amerika!' Crisissfeer De laatste keer dat de hoogste gees telijk leider persoonlijk op deze manier voorging in het live uitge zonden gebed was in februari 2012. Destijds werd de 33ste verjaardag van de Islamitische Revolutie ge vierd. Deze keer heerst er vooral een crisissfeer rond zijn preek. Iran wordt door grote emoties heen en weer geslingerd. Nog maar drie maanden geleden werd er zeer ge welddadig ingegrepen tegen men sen die tegen de economische ma laise demonstreerden. De protesten werden neergeslagen door de Re publikeinse Garde, met, aldus ge tuigen, honderden vaak verzwegen slachtoffers. Daarna was er nationale veront waardiging over de geslaagde Ame rikaanse droneaanval op generaal Qassem Soleimani (in Iran door ve len gehaat vanwege zijn rol in de binnenlandse repressie, maar tege lijk door miljoenen vereerd van wege zijn succesvolle strijd tegen Islamitische Staat). Vervolgens kwam er een opgeklopt Iraans te genvuur als represaille voor de moord op Soleimani, waarbij twee Amerikaanse bases in Irak werden bestookt met raketten. Er zouden daarbij uiteindelijk elf Amerikanen lichtgewond zijn geraakt, al waren er volgens Iran maar liefst tachtig Amerikanen gesneuveld bij de wraak voor Soleimani. Daarna bleek er nog veel meer te zijn gelogen, toen een Oekraïens toestel, vol voornamelijk Iraanse passagiers, niet door een fout of de fect aan boord neerstortte, maar per ongeluk werd neergeschoten door de Republikeinse Garde. Een storm van verontwaardiging, vooral ge richt tegen Khamenei, ontstond over het gepruts van de gevreesde garde die door Khamenei ook wordt gebruikt als waakhond op straat. AMSTERDAM Varkensslacht huizen houden zich nog vaak niet aan de wet, stelt Varkens in Nood naar aanleiding van opge vraagde rapporten van de voed sel- en warenautoriteit NVWA. De dierenactiegroep wil dat on afhankelijk cameratoezicht ver plicht wordt. Uit de rapporten blijkt volgens Varkens in Nood dat van begin 2018 tot en met juni 2019 grove misstanden heb ben bestaan bij het aanvoeren en doden van varkens. Als voor beeld noemt de organisatie var kens die krijsend verdronken in heet water, gewonde dieren die illegaal zijn vervoerd, varkens met uitgescheurde spieren doordat ze dagenlang in hun ei gen mest in het slachthuis ston den en varkens die levend in een kadaverbak zijn beland. Volgens Varkens in Nood gaat het hier nog slechts om inciden ten die geregistreerd zijn, ter wijl dergelijke voorvallen vaak niet worden gerapporteerd. In grote slachthuizen hangen al camera's, in kleine en middel grote slachthuizen wordt came ratoezicht ingevoerd. Wanneer deze invoering is voltooid, kan de NVWA niet zeggen. A te itte bergtop pen tegen een strakblauwe hemel. Het is Davos op zijn mooist, die ene donkere wolk niet meegere kend. De Zwitsers zien hem niet en ook de talrijke Duitsers die er kuren op doktersadvies hebben er geen weet van. Alleen de pa tiënten en behandelaars in het Nederlands Astmacentrum Da vos zien de bui hangen. De schaduw die valt over de kliniek in het Zwitserse bergdorp Clavadel (op 1650 meter hoogte) is veroorzaakt door Zorginstituut Nederland (ZiN). Dat adviseert minister Bruins (Zorg) de behan deling niet langer te vergoeden: die is te duur en werkt niet beter dan revalidatie op zeeniveau, luidde het oordeel afgelopen de cember. Tot afgrijzen van lijders aan zwaar astma en veel longspe cialisten. In opdracht van de Tweede Kamer overlegt het ZiN opnieuw met Long Alliantie Ne derland, het Longfonds en long artsen. Tot die tijd sluiten zorg verzekeraars tijdelijke en aange paste contracten. Ook bij mijzelf leidde het nieuws tot ongeloof. Het is twaalf jaar geleden dat mijn vrouw en ik met een zwaar ge moed onze twee jongste zonen naar Davos brachten. 9 en 12 jaar waren ze, gesloopt door be nauwdheid. De oudste bleek en uitgedoofd, de jongste opgebla zen als een balletje door hoge do seringen prednison. Drie maan den later stonden we er weer om ze op te halen. Twee compleet onherkenbare ventjes, vol van le ven en vol met verhalen. Over de sneeuwschoenwandelingen die zij, als jongens die thuis de trap niet meer op konden, maakten op de berghellingen van Davos. Over de wedstrijdjes mountain- biken rond de Davoser See. We huilden tranen van geluk, sta melden honderden dankjewels tegen de begeleiders en artsen. De jongste keerde later nog eens terug voor een lange boost, de oudste redde het na Davos thuis. De Toverberg, door de Duitse au teur Thomas Mann zo onnavolg baar beschreven, had zijn werk gedaan. Niemand hoeft ons, onze familie en vrienden sindsdien nog te overtuigen van het nut van het Nederlands Astmacen trum Davos. Het geldt tot op de dag van vandaag voor veel mensen, zo blijkt als ik voor de krant ter plaatse poolshoogte neem. Een kinderafdeling is er overigens niet meer sinds de doorstart in 2016. Het NAD huist ook niet meer in Hochgebirgsklinik bij de Davoser See, maar woont op be scheidener formaat in bij de Zwitserse kliniek in Clavadel. Het afgeslankte behandelcen trum heeft capaciteit voor twin tig volwassenen met zwaar of moeilijk behandelbaar astma, die in eigen land ondanks alle medi cijnen en therapieën ernstig be nauwd blijven. Jaarlijks verblij ven er zo'n honderd patiënten van de buitencategorie voor een aaneengesloten periode van doorgaans twaalf weken. Tranen Pechvogels zoals de 46-jarige Diana Kwast Hoekstra uit Al- mere, moeder van vijf en gepro moveerd opleidingshoofd ver- pleegzorg. Haar ogen, die net zo blauw zijn als de lucht boven de bergen, vullen zich met tranen als ze in de huiskamer van het astmacentrum haar verhaal doet. ,,Ik ben door de astma veel kwijt geraakt in mijn leven. Ik had een prachtige baan, maar moest het opgeven. De astma en meer nog de prednison die ik altijd moet slikken, hebben mijn lijf stukge maakt. Ik heb er suikerziekte en een ernstige bijnieraandoening aan overgehouden. Ik kan door totale vermoeidheid zó vaak niet meedoen in het gezin. Dat doet misschien wel het meest pijn.'' zaterdag 18 januari 2020 GO Ayatollah Ali Khamenei tijdens het vrijdaggebed, gisteren in de Mosalla-moskee in Teheran. foto afp De machtigste man van Iran, ayatollah Ali Khamenei, heeft tij dens het vrijdaggebed in de hoofdstad Teheran felle uitspra ken gedaan over de VS. ,,De ra- ketaanval op de Amerikanen in Irak was een klap in het gezicht van een arrogante macht en het bewijs dat God met ons is'', aldus Khamenei. Bob van Huët Rotterdam/Teheran 'Hier krijg ik mijn leven terug' Marco - Willemse Davos 1 -Diana Kwast Hoekstra Moeder en zonen Willemse kunnen hun geluk niet op in de ge zonde berglucht bij Davos. privéfoto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8