Google Stadia Geforce Now Na films en muziek kun je ook games streamen Streamingdiensten gebruik je tegenwoordig niet alleen voor muziek en films, maar ook voor games. Samuel Bom pakt zijn controllers en vergelijkt vijf aanbieders. 10 huis een film kijken of naar muziek luisteren? Er waren tijden dat je naar de winkel moest voor een schijfje en de juiste speler. Tegenwoordig volstaat een internetverbinding. Streamingdiensten als Netflix en Spotify zijn populairder dan ooit. Vol gens onderzoeksbureau Trends in Digital Media zijn dat samen met You- Tube de meest geïnstalleerde apps van Nederland. Je hoeft niets meer te ko pen, zolang je het abonnement betaalt. Als het aan de grote technologiebedrij ven ligt, zijn na muziek en films de ga mes aan de beurt. Een 'Netflix voor ga mes', hoe ziet dat eruit? Voor sommige bedrijven is het een marktplaats waar alle games vrij ver krijgbaar zijn, zolang je het goede abonnement hebt. Andere diensten bieden de mogelijkheid om games te spelen op welk apparaat je maar wilt, dankzij streamingtechnologie. De spelsoftware staat dan niet op jouw apparaat, maar op de servers van bedrijven als Google of Sony. Als alles werkt, merk je niet eens dat die servers kilometers verderop staan en kun je zelfs op een antieke laptop of halfgare smartphone de allernieuwste games spelen. In deze vergelijking zetten we de vijf grootste aanbieders op een rij. Welke abonnementen zijn een schot in de roos en welke een verspilling van geld? Prijs: €130 voor een starterspakket, €10 per maand voor een abonnement Een dure console kopen als je een snelle internetverbinding hebt, is niet nodig. Met die gedachte lanceer de Google in 2019 Stadia: een strea- mingdienst met geïntegreerde social- mediaopties, Google Assistent en beelden in prachtig volle 4K-resolu- tie op je televisie. Ga in de Chrome-webbrowser naar de Stadia-website en je kunt meteen spelen. Of druk op de knop van je controller en het spel verschijnt di rect op je televisie. Stadia's streamingtechnologie is een technisch hoogstandje, al wordt de belofte nieuwe televisies optimaal te gebruiken met een volle 4K-resolutie en HDR-kleuren (een garantie voor zeer scherpe beelden en levensechte kleuren) wordt niet waargemaakt. De resolutie is namelijk vaak lager, maar wordt kunstmatig naar het 4K- niveau getild. Daarmee trekt Stadia wel mooie beelden uit mijn router. De besturing is vlot en binnen minu ten kun je de nieuwste games vanuit je internetbrowser spelen. De bijge leverde controller is een mooi stukje hardware. De dienst is duidelijk nog niet af en mist veel beloofde functies. De social media-integratie ontbreekt, de Assis tent doet het nog niet, de meeste telefoons worden nog niet onder steund en beloofde abonnements vormen, zoals gratis toegang op de computer of telefoon, zijn nog niet op de markt. Ook is het onhandig dat je instellingen alleen via de bijbeho rende telefoonapp kunt wijzigen. Het grootste probleem is dat Stadia on redelijk duur is. Een starterspakket, met een speciale controller, een Chromecast Ultra voor je televisie en een abonnement voor drie maanden, kost 130 euro. Het game-aanbod is nu nog vrij klein en hoewel abonne menthouders een handvol games gratis krijgen, moet je voor de rest de volle winkelwaarde betalen. Wie de 4K-resolutie wil, moet na drie maan den alsnog abonnementskosten betalen. Ons advies: wacht op de gratis versie die later dit jaar komt. CONCLUSIE ,,Indrukwekkende technologie verscholen achter een onredelijk prijskaartje." Prijs: €169 voor de goedkoopste Nvidia Shield, daarna gratis Het Amerikaanse Nvidia staat bekend om zijn prijzige grafische kaarten voor videogames, maar biedt met Geforce Now een alternatief voor gamers die dat soort hardware niet hebben. De streamingdienst be vindt zich officieel nog in de testfase, maar is al prima bruikbaar. Wie toe gang wil moet wel de Nvidia Shield kopen, een mediabox die vergelijk baar is met Apple TV of Chromecast. Je kunt je ook inschrijven op een wachtlijst voor gratis deelname, maar met maandenlange wachttijden is dat niet echt aan te raden. Het aantal ondersteunde games is indrukwekkend en je kunt ze gewoon kopen op Steam of Uplay, digitale winkelplatforms waar regel- WAT HEB JE NODIG? matig uitverkoop is. Die games wor den je eigendom. Je kunt ze op de ouderwetse manier installeren en spelen. Als je ze via Geforce Now opstart, word je doorverbonden met een computer van Nvidia waar je on der je eigen naam kunt inloggen op Steam. De game installeer je in een paar seconden op de razendsnelle hardware van de techgigant. Dankzij deze aanpak kun je zelf extra's instal leren, grafische instellingen wijzigen en precies verdergaan waar je op je eigen computer gebleven bent. Het platform heeft nog aardig wat ruwe randjes in zijn vormgeving en gebruiksgemak, met een onoverzich telijk spelaanbod en de vereiste tus senstappen voordat je kunt gamen. Daarmee is het een stuk minder makkelijk in het gebruik dan de 'click and play'-aanpak van Sony en Google. CONCLUSIE Moeilijk in het gebruik, indrukwek kend in de werking. Voor de doe-het- zelver of de student met weinig geld en veel computerkennis. ZATERDAG 18 JANUARI 2020 GO Netflix voor games «Aanbieder: Google Platforms: Pc, OS X, Linux, Chrome OS, Chromecast Ultra, Google Pixel telefoons WAT IS HET? VOORDELEN NADELEN «Aanbieder: Nvidia Platforms: Nvidia Shield, Windows, OS X en Android WAT IS HET? VOORDELEN NADELEN Streaming vereist een snelle internetverbin ding. In deze test gebruikten we een 100/Mbps en 60/Mbps verbinding, breedband- internet dat boven het landelijk gemiddelde ligt. Voor gamestreaming is de snelheid en stabiliteit van je wifi even belang rijk als de snelheid van je internetabonnement. Twijfel je hierover, dan is een kabel aan te raden - zeker bij verbindingen onder de 40 Mbps, waar extra stabiliteit meer telt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 82