Bij de oudjes is het leuker dan bij de ouders voor u getest Rode wijn ffj Kind in huis Opa en oma zitten een uur onder tafel, want dat is een vakantiehuis Nee, Nederlandse druiven hadden lang geen beste reputatie. Maar de vaderlandse wijn kruipt uit het dal. Ons panel proeft rode wijn van eigen bodem. vip* 8 NYNKEDEJONG Als Nynke haar zoontje uit bed haalt, vraagt hij: 'Mapa?' Ze moet hem teleurstellen, vandaag is het geen opa en omadag. Wij zijn mazzelaars. Onze kinde ren hebben een opa en een oma én een pake en een beppe. Alle maal zijn ze met pensioen, en ze passen graag op. Op maandag is het opa en omadag, op donderdag komen mijn ouders. En als er tussendoor een weekend is waarin wij een logeeradres voor de kinderen nodig hebben, kan dat eigenlijk altijd. De kinderen doe je geen groter plezier dan met een dagje grootouders. En geef ze eens ongelijk. Die hebben alle tijd en alle aandacht. Die zitten een uur onder tafel als Janne zegt dat dit hun vakantiehuisje is. Oma neemt elke maandag haar grote knutseltas mee. Waar ik bij vinger- verf denk aan de bende die het ver oorzaakt, denkt oma alleen maar aan de kunstwerken die ze samen kunnen maken. Pake leest zo veel boekjes voor als je maar wil. Bij de grootouders eten ze hagelslag. inmiddels wel over uit: bij de oudjes is het veel leuker dan bij de ouders. Als ik Abe na zijn slaapje uit zijn bed haal, vraagt hij: 'Mapa?' Oftewel: zijn opa en oma er? Ik stel hem vaak teleur. Vorige week zaterdag waren we de hele dag met z'n vieren geweest. Ik had thuis eindeloos met Abe gepuzzeld. Janne en Tom speelden win keltje en campinkje. Er stond een zelf gebouwde hut in de woonkamer, ik bakte pannenkoeken. Maar toen Tom onder de pannenkoeken aan Janne vroeg wat ze het leukste van de dag vond, antwoordde ze: 'Dat opa en oma over twee nachtjes komen'. De zondag was minstens zo leuk. Weer met zijn vieren. We hebben gekleurd tot alle stiften het niet meer deden. We hebben met zijn allen gevoetbald. Tussen de middag waren er tosti's, bij het avondeten vissticks. Met nog een halve visstick in haar mond zei Janne: 'Zal ik nu vertellen wat ik het leukste vond van vandaag?' 'Ja, leuk!' riepen wij. 'Dat het nu nog maar één dagje duurt voordat opa en oma er zijn!' Ze snapten niet waarom we zo moesten lachen. Wij lachten omdat we de strijd al lang hebben verloren. En daar oké mee zijn. Want alle mooie herinneringen die ze nu met hun grootouders maken, neemt niemand ze meer af. HETPANEL ijnorakel Harold Hamersma herinnert zich nog de Vlaamse journalist die begin deze eeuw naar Ne derland kwam om onze wijn te keu ren. ,,Te koud, te nat, te plat: Neder land is geen wijnland'', concludeerde hij. Hij had niet eens ongelijk, meent Hamersma. Weinig vaderlandse wij nen blonken uit in diepgang, afdronk Koen van der Esmee Harold Plas (28) Langereis (45) Hamersma (62) of überhaupt een smaak die je bin nen wilde houden. ,,Maar de laatste vijf jaar is Nederland een volwassen wijnland aan het worden'', meent Hamersma. Hij rekent voor: meer dan 150 makers, wijngaarden in alle Nederlandse provincies en een totale oogst van 1,2 miljoen flessen per jaar. Goed, het is nog steeds een druppel op de wereldmarkt, maar de kwaliteit en kwantiteit nemen duidelijk toe. Natte voeten Vergis je niet: Nederlandse wijn is niet nieuw. Halverwege de middel eeuwen wapperden er al druiven in de Maasvallei rond Maastricht. Napo leon trok de Hollandse ranken ver volgens nog net niet zelf uit de grond, maar stond er wel op dat in heel zijn rijk Franse wijn genipt zou worden. Oorlog, druifluis en een kleine ijstijd zorgden voor de doodsteek voor onze vinologische ambities. Pas in de jaren 70 gloorden de eerste tekenen van een comeback. En nu is de markt zelfs de kinderjaren alweer voorbij. ,,De meeste wijngaarden zijn nog wel heel kleinschalig'', nuanceert ZATERDAG 18 JANUARI 2020 GO De kinderen zijn er Hollandse MATTHIJS MEEUWSEN Nynke de Jong (34) heeft een dochter van 3 en een zoon van 1 jaar. Met Hanneke Hendrix en Alex van der Hulst maakt ze de opvoedpodcast Ik Ken Iemand Die. Winnaar van de Proeft als co- Wandelend vat Michelin Sommelier auteur van De vol wijnkennis, Award 2020 en Grote Hamersma onder meer auteur van Wijn zo honderd wijnen opgetekend in De spijs uit NL. op een dag. Grote Hamersma.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 80