1 Nederland in de houdgreep bij VS en China om ASML 7 Trainingsmissie Irak gaat verder De Amerikanen willen koste wat kost voorkomen dat een Nederlandse hoogtechnologische uitvinding naar China wordt geëxporteerd. Het advies aan het kabinet: tijdrekken. Het felbegeerde vernuft is zo groot als een bus, weegt 180.000 kilo en bestaat uit 100.000 onderdelen. De EUV-machine van het Veldho- vense ASML stelt chipfabrikanten in staat om met een diep ultravio lette laser nóg kleinere chips te maken voor in computers of mo biele telefoons (van 193 naar 13,5 nanometer - een miljardste van een meter groot). Voor de export van het gevaarte zijn veertig con tainers, twintig trucks en drie vrachtvliegtuigen nodig. Maar die vliegtuigen vliegen voor lopig niet naar China. Het land wil een EUV-machine 0 120 miljoen euro) kopen van ASML, dat al jaren zakendoet met het land. Maar er was een probleem: de exportver gunning liep af. In mei 2019 werd er een nieuwe aangevraagd bij het ministerie van Buitenlandse Za ken. Sindsdien is het stil. Gisteren werd nog maar weer eens duidelijk waarom. De Ameri kanen willen pertinent niet dat minister Sigrid Kaag (Buiten landse Handel) de vergunning af geeft. Zodra de technologie van ASML in Chinese handen komt, is er volgens de Amerikaanse ambas- sadeur in Nederland, Pete Hoek stra, een 'veiligheidsrisico'. Het is voor het eerst dat de Ame rikanen publiekelijk druk uitoefe nen. Eerder deze week deed de Chinese ambassadeur hetzelfde, maar dan juist om de vergunning wél af te geven. Beiden speculeren op tegenmaatregelen. In dat diplo matieke gevecht is Nederland de speelbal. Wakker liggen Kaag zegt niet wakker te liggen van de dreigementen en een eigen afweging te maken, waarin het economisch belang wordt afgezet tegen het veiligheidsbelang. Dat klinkt stoer maar is niet waar, stelt Rob de Wijk van het Haags Cen trum voor Strategische Studies. ,,We zijn geen groot land dat zelf bepaalt hoe we in dit soort gevoe lige zaken opereren. Wat wij wil- len, is helaas volstrekt irrelevant. Het enige wat we kunnen doen is kiezen tussen twee kwaden.'' De twee supermachten zijn al langer in een strijd verwikkeld over wie de technologische leider van de wereld wordt. Reden ook waarom de Amerikanen willen dat we niet met het Chinese Huawei in zee gaan bij de aanleg van het nieuwe 5G-netwerk. De chips die het land met de machine van ASML kan maken, faciliteren de Chinese opmars en daar wil de re gering in Washington een stokje voor steken. De Amerikanen wijzen op het Wassenaar Arrangement, een ver drag dat toeziet op de export van goederen die ook voor militair ge bruik ingezet kunnen worden. Ook Kaag wijst hierop. Het is im mers onbekend wat de Chinezen met de chips gaan doen. Ze kun- Wat wij willen, is helaas volstrekt irrelevant nen voor militaire doelen worden gebruikt. ,,Maar dat is slechts bij zaak: de Amerikanen willen dom weg voorkomen dat China techno logisch dominant wordt'', zegt De Wijk. ,,China is een wereldleider die de positie van de VS bedreigt.'' Ed Kronenburg, de Nederlandse oud-ambassadeur in China, vindt dat Nederland de exportvergun ning gewoon moet afgeven. De Amerikanen exporteren volgens hem zelf ook naar China. ,,Als de export van ASML wordt gedwars- boomd, rem je de ontwikkelingen misschien af, maar je houdt de op komst van China niet tegen.'' Ook vindt hij dat de Amerika nen de veiligheid er met de haren bij slepen. De oud-diplomaat wijst erop dat de Amerikaanse vlieg tuigfabrikant Boeing zakendoet met China. „Daarmee kan het land een eigen vliegindustrie ontwik kelen, maar dat kan óók voor mili tairen doeleinden worden ge bruikt.'' Slachtoffer Het is ook niet voor het eerst dat ASML slachtoffer is in die strijd. Vorig jaar werd bekend dat Chi nese medewerkers van de Ameri kaanse vestiging van het bedrijf in 2015 gevoelige informatie hadden gestolen. De Amerikanen voerden het aan als bewijs waarom wes terse bedrijven niet voorzichtig genoeg kunnen zijn met de Chi nezen. Volgens ASML-topman Pe ter Wennink viel dat allemaal wel mee en ging het om ordinaire be- drijfsspionage. Het is niet te voorspellen wat er ger is: eventuele sancties van de Amerikanen of van de Chinezen. Allebei zullen ze zeer doen, bij voorbeeld als er landbouwproduc ten geweerd worden. Zo is de Rot terdamse haven steeds meer af hankelijk van de handel met China. En de regering-Trump heeft al bewezen handelsoorlogen niet te schuwen om haar zin te krijgen. De Wijk zegt blij te zijn dat hij niet in de schoenen van het kabi net staat. ,,Het enige wat Neder land kan doen, is tijdrekken en ho pen dat deze storm overwaait. Bij voorbeeld na de Amerikaanse ver kiezingen van komend najaar.'' Premier Rutte gaat niet in op de kwestie. ,,We gaan onverstoorbaar verder met onze eigenstandige af weging.'' De Nederlandse trainingsmissie in Irak wordt de komende dagen hervat. De missie was begin deze maand stilgelegd in verband met de oplopende spanning tussen Iraks buurland Iran en de Ver enigde Staten. De situatie is nu gekalmeerd. De traningen beginnen 'zo snel mogelijk', meldt het ministerie van Defensie. Maandag zou de huidige lichting mariniers wor den afgelost door de luchtmo biele brigade. Dat gaat gewoon door, aldus een woordvoerder. In Erbil, in het noorden van Irak, trainden ongeveer veertig mari niers Koerdische strijders en bij de hoofdstad Bagdad gaven drie tot twaalf commando's les aan Iraakse speciale eenheden. De Nederlandse militairen maken deel uit van de internationale coalitie tegen terreurgroep IS. Straver nog in levensgevaar Nederlanders vast voor coke Louvre dicht door betogers China worstelt met baby's zaterdag 18 januari 2020 GO En nu maar hopen dat de chipoorlog vlug overwaait Hanneke Keultjes Hans van Soest Den Haag Schoon en precies werken aan uiterst hoogwaardige apparatuur bij ASML in Veldhoven. foto asml -Rob de Wijk, Haags Centrum voor Strategische Studies DEN HAAG V Nederlandse trainers aan het werk in Erbil. foto anp RIYAD Het gaat nog altijd erg slecht met Dakar rijder Edwin Straver (48). Dat meldt zijn familie, die bij hem is. De motorcoureur kwam donderdag zwaar ten val in de Dakar Rally in Saoedi- Arabië. Hij brak nek- wervels en had tien minuten lang geen hartslag. ,,Edwin is er slecht aan toe. Het is afwachten hoe de si tuatie zich ontwik kelt'', laat zijn vriendin Anja weten. ANTWERPEN De Belgische politie heeft tien mensen, onder wie zeven Ne derlanders, opgepakt op verdenking van co caïnesmokkel. In een container en bestel wagens zaten honder den kilo's drugs. PARIJS Museum het Louvre in Parijs is gisteren ge sloten, nadat zich voor de toegangsdeu ren honderden beto gers hadden verza meld om te proteste ren tegen pensioen hervormingen. Teleur gestelde toeristen scholden de demon stranten die de ingan gen blokkeerden, uit. Het Louvre is met 9,6 miljoen bezoekers in 2019 het drukst be zochte museum ter wereld. PEKING Het geboortecijfer in China was vorig jaar het laagst sinds de geboorte van de Volksrepubliek China, in 1949: ruim 14,6 mil joen baby's, 580.000 minder dan in 2018. Het aantal baby's daalt al jaren: veel ouders kunnen zich maar één kind permit teren. China vreest voor een 'demografi sche tijdbom': een kleine groep werken den en een grote groep pensionado's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7