systeem Milrem Wat zegt de wetenschap Orgaandonatie kan eerlijker en ook aantrekkelijker Eureka! Euforisch over zwarte gat 'Illegale markt is er omdat legale markt niet aan vraag kan voldoen 23 Kijk op de site bij /wetenschap dertig militairen. Maar krijgen we straks een klein groepje dat vijf, twintig of wie weet een hele zwerm robots tegelijk aanstuurt? Het pe loton is dan misschien wel net zo slagvaardig, maar met veel minder mensen. Gezien de ver grijzing een fijne gedachte voor toekomstige generaals. ,,We zien al jaren dat er steeds min der jeugd in militaire dienst wil.'' Toch roept de robotisering ook de vraag op waar het stopt. Computers zijn zo slim te ma ken dat ze zelf zouden kunnen bepalen wie ze willen uitschakelen en wie niet, de zoge noemde killerrobots. Mensenrechten- en vre desorganisaties hameren er al jaren op dat het die kant zeker niet op moet gaan. Maar van killerrobots moeten ze ook op deze kazerne niets weten. De militair blijft altijd 'in control', benadrukt Den Ouden. Ook als mili tairen deze robot met een machinegeweer straks vaker laten schieten. ,,Nu zit de schutter onderin de gepantserde wagen om te schieten met een vergelijkbaar machinegeweer. Straks staat hij op een veilig plaats op een paar meter afstand. Maar in beide gevallen is het uiteinde lijk altijd de mens die de beslissing neemt of er geschoten gaat worden of niet.'' Er moeten regels komen om internationale orgaandonaties buiten het criminele circuit te houden. Want is het ethisch verantwoord om je nier af te staan voor een mooie Porsche? YVONNE SMIT Orgaanhandel is de koop en ver koop van organen, of de bemidde ling daartussen met financieel of materieel gewin als doel. ,,Op dit moment is het in praktisch alle landen illegaal. Maar er is nauwe lijks bewijs dat een verbod werkt'', vertelt criminoloog Frederike Am- bagtsheer (ErasmusMC). ,,De illegale markt is er omdat de legale markt niet in staat is om aan de toenemende vraag naar orga nen te voldoen.'' Stel je hebt een nier nodig en wacht al jaren op een donor, wat doe je dan? Som mige vinden een malafide Face- bookpagina die transplantaties in een ander land aanbiedt voor een 'kleine' 30.000 euro. Na een paar Skype-gesprekken wordt er een vliegticket voor je geboekt. Ambagstheer deed onderzoek in Zuid-Afrika, India en Kosovo. In dat laatste land worden de opera ties uitgevoerd op ingevlogen pa tiënten en donoren, de eerste twee zijn vooral leverancier. Ook op de Filipijnen vindt levendige orgaan- handel plaats. ,,Wat mij opviel, was dat donoren meestal niet wer den gedwongen om hun nier te verkopen. Zij gingen voor het geld en voelden zich geen slachtoffer.'' De operaties worden netjes uit gevoerd en de donoren krijgen het beloofde geldbedrag, constateerde ze. Maar eenmaal terug in hun thuisland worden ze aan hun lot overgelaten en krijgen ze niet de nodige nazorg. Daarnaast verdie nen de chirurgen die de operaties uitvoeren vele malen meer aan de transplantaties dan de donoren. Patiënten zijn tevreden en weige ren te getuigen tegen hun artsen en de handelaren. Zij hadden ten slotte hun leven gered. ,,Zo'n net werk wordt soms wel veroordeeld, maar vanwege ernstige corruptie kan het zijn dat er niemand daad werkelijk achter de tralies be landt.'' Daarnaast zijn de boetes die de ziekenhuizen in bepaalde gevallen moeten betalen een schijntje in vergelijking met wat er wordt verdiend aan de illegale transplantaties. Niet alle vormen van orgaan- handel zijn zo schrijnend. Er zijn ook donoren die bevriend raken met de patiënt aan wie ze de nier verkochten. Sommigen gebruiken de verkoop van hun nier om een bedrijfje te starten of kopen een Porsche van het bedrag. Volgens Ambagtsheer valt or- gaanhandel op een veilige manier te reguleren. ,,Namelijk door or gaandonaties financieel te stimu leren en een centrale overheidsin stantie aan te wijzen die aan alle donoren dezelfde eerlijke prijs geeft.'' Dit gebeurt bijvoorbeeld in Iran. Daarbij moet deze instantie de organen aan patiënten toewijzen volgens dezelfde principes zoals nu in Nederland gebeurt. ,,We moeten orgaanhandel niet langer alleen als een crimineel probleem behandelen maar als een medisch en sociaal-economisch probleem.'' Mag je dan je nier ruilen voor een Porsche? ,,Nee, maar het is wel hoog tijd dat we orgaandonoren op een eerlijke manier belonen.'' Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Dit keer Heino Falcke (53), hoogleraar radioastronomie en astrodeeltjesfysica aan de Radboud Universiteit Nijmegen ,,Tijdens een persconfe rentie in april vorig jaar, toen we de wereld voor het eerst een foto van een zwart gat toonden, ge bruikte ik grote woorden. 'Het lijkt alsof we kijken naar de poorten van de hel, je ziet het einde van de ruimte en tijd.' Even waren we wereld nieuws, maar vooral voor de natuur- en sterren kunde vormde de foto een belangrijke mijlpaal. Het maken van die ene foto is meer dan 25 jaar werk geweest. Ik was ervan overtuigd dat het mogelijk was om een zwart gat op de gevoelige plaat vast te leggen, mits je een tele scoop hebt van letterlijk wereldformaat. Zo'n monsterlijk groot appa raat kun je maken door wereldwijd verschillende telescopen aan elkaar te koppelen en te laten sa menwerken. Dat is uitein delijk gelukt. En als het moment daar is, dan gebeurt er iets ma gisch. Het is alsof je een grote geliefde hebt met wie je al twintig jaar lang brieven schrijft, maar die je nog nooit hebt ont moet. En dan zie je hem of haar voor de eerste keeren ze blijkt nog mooier dan je al die tijd had verwacht. Die erva ring is overweldigend. Fantasie werd werkelijk heid. Ik was verpletterd en ben op mijn kantoor gaan zitten. Alleen. Ik lummelde wat en liet alles even gaan. Soms krijg ik de vraag: 25 jaar werken voor een plaatje? Het was het meer dan waard. De foto vormt het sterkste bewijs dat zwarte gaten bestaan en biedt boven dien de mogelijkheid om Einsteins algemene relati viteitstheorie te toetsen. Die theorie beschrijft hoe ruimte en tijd rondom een zwart gat krommen, iets wat op de foto te zien is. En wie niet overtuigd is, moet het maar te zijner tijd aan mijn achterklein kinderen vragen.'' -Jim Jansen Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NewStientiSt en met vanvnederland De 13 Lichte Brigade test de Milrem in Oostenrijk. Het apparaat wordt bestuurd met een joystick. foto defensie GO ZATERDAG 18 JANUARI 2020 slagveld FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 71