Stephanie op rouwkaart: 'Ik voelde mij de laatste jaren door 'We keken elkaar aan en wisten dat het einde verhaal was' Onderzoek naar rol schoolbestuur bij overlijden Stephanie 16 'Op een gegeven moment zegt ze: Goodbye cruel world, dan niet' zodat collega's in volgende jaren er ook plezier van hebben. Maar ook over het personeelsfeest met duurbetaalde artiesten dat de RVKO eens per jaar geeft, geld dat beter naar de kinderen kan gaan. Niet alleen ikzelf, maar velen met mij hebben geconstateerd dat het bovenschoolsmanagement en de me dewerkers personele zorg niet goed functioneren. Ze verlenen niet de op timale zorg en hulp voor leerkrachten die voor korte of langere tijd het even moeilijk hebben. Sinds de overstap naar groep 6 in schooljaar 2014/2015 krijgt Stepha nie het zwaar. Ze heeft moeilijke leerlingen. Ze komt ook elke avond bekaf thuis, meldt zich elf dagen ziek dat jaar. Collega's die haar tijdens de lunchpauze vragen om naar de personeelskamer te komen, zegt ze af. Ze wil door, door, door. Op vakantie gaat ze nooit. Ze is liever thuis bij Hanno, hun vier honden en tien katten, zwerfdieren die ze via Hanno's Stichting Dierennood hebben ge red. Het is een bijna onmogelijke taak voor leerkrachten om een groep met 31 leerlingen, onder wie veel met leer- en gedragsproblemen, optimaal on derwijs te kunnen geven. Bewind voerders, maak extra geld voor klei nere klassen vrij. Als ze in de zomer van 2016 hoort dat ze wéér een moeilijke groep krijgt, meldt ze zich af voor de eerste lerarenvergadering van het schooljaar. Ze wil ondersteuning in de klas, maar krijgt geen gehoor bij haar leidinggevende. Haar directeur scha kelt de bedrijfsarts in vanwege een 'arbeidsconflict'. Hanno: „Waarom direct een ar beidsconflict? Waarom zei niemand: wat is er aan de hand? Zijn er dingen waarmee we je kunnen helpen? Wil je een klas- senassistent? Laten we samen gaan praten.'' Stephanie is bang dat de school van haar af wil. Ze krijgt last van angst en somberheid, heeft moeite om uit bed te komen en piekert veel. Ze is hoofdverdie ner, hun woning staat een halve ton onder water. Een andere baan wil ze niet. ,,Wat had ze dan moe ten doen? Ze was 52.'' Het woord 'arbeidsconflict' gaat niet meer uit haar hoofd. Hanno denkt dat het hier is misgegaan, want Stephanie ervaart dat ene woordje als motie van wantrou wen, falen. Ze blijft er op terugko men in alle gesprekken die ze vol gens Hanno verplicht moet voeren met de bedrijfsarts en zorgverle ners. Hanno pakt er een foto van zijn vrouw bij, haar ogen even blauw als haar zomerse hemdje. ,,Kijk nou eens naar haar ogen. Kwetsbaar, maar toch heel veel willpower om er iets van te maken. Tegen zo iemand kan je niet zeggen: ga jij maar weer een heel andere kant met je leven op. Op een gege ven moment zegt ze: 'Goodbye cruel world, dan niet'.'' Hij veegt zijn tranen weg. Ste phanie was de liefde van zijn leven. Ze ontmoetten el kaar meer dan twintig jaar ge leden via een advertentie in een tijdschrift en waren meteen ver kocht. Elke zaterdag ging ze naar de markt en kocht ze soms cadeautjes voor hem. Zoals zijn blauwe suède schoenen, een knipoog naar zijn favoriete Elvis-song. Hij droeg ze op haar crematie, vertelt hij. ,,Ik heb ze tijdens mijn toespraak uit getrokken en op haar kist gezet.'' Het maar jarenlang met vallen en op staan meetrekken van leerlingen, met gedragsproblemen, die gewoon niet passen in het reguliere basisonderwijs is een probleem dat hoe dan ook op gelost dient te worden. Na de zomer van 2016 zit ze vijf tien maanden thuis, ondanks haar felle en uitgebreide pleidooien bij haar werkgever, de psychologen, psychiater en de bedrijfsarts om weer aan de slag te mogen. Met name de laatste neemt ze veel kwalijk. Ze stuurt hem gedetail leerde mails waarin ze stelt dat hij niet capabel is als bedrijfsarts. Zij is tenslotte zelf ook tien jaar be drijfsarts geweest. Hanno: ,,Hij had zich op haar burn-out moeten richten, niet op de psychische klachten uit het verleden, zoals een angststoornis en werkstress die allang waren behandeld.'' Re-integratie Stephanie vraagt om een vertrou wenspersoon bij RVKO. Die blijkt er niet te zijn. In oktober 2017 be slist het UWV dat ze weer aan het werk mag. De uitkeringsinstantie stelt dat haar werkgever onvol doende inspanningen heeft gele verd om de basisschooljuf weer te laten re-integreren. In het medisch dossier, dat deze krant las, wordt geconcludeerd dat Stephanie weer goed in staat is om voor de klas te staan. Ook in het contact met kin deren worden geen problemen verwacht. Wel zijn er zorgen over haar idealisme, gedrevenheid en de vertrouwensbreuk met haar werkgever. Het laatste schooljaar, 2018/ 2019, krijgt ze opnieuw een moei lijke klas met een groepje jongens dat haar treitert. Ook nu ervaart ze te weinig steun van haar schooldi recteur. Stephanie gaat elke dag met tranen in de ogen naar school en weet niet meer wat ze moet doen. De jongens achterin de klas, voorin de klas, eruit? ,,Die jongens jutten elkaar op, doen stoer. Daar had ze gewoon pech mee'', zegt Hanno. Tranen dringen zich op nieuw op. ,,In een aandoenlijke brief schreef één van haar leerlin gen mij dat die jongens nu zo moesten huilen. Ik hoop maar dat die kinderen eroverheen komen.'' Achteraf bezien was Stephanie al in 2018 bezig met haar overlij den. Veel afscheidsbrieven waren toen al geschreven. Ook schreef ze zichzelf- in het BIG-register stond ze nog als arts ingeschreven - medicijnen voor bij drie ver schillende apotheken. Terwijl Hanno een boodschap deed, nam ze een overdosis slaapmiddelen in en stapte in bad. Hanno vond haar net op tijd. De psychiater in het ziekenhuis vreesde voor een nieuwe poging, maar Stephanie 'We hebben goed notie genomen van alles wat zij heeft gezegd' DAG XX MAAND 20XX WW VERVOLG VAN PAGINA 15 De Raad van Toezicht van de Rotterdamse onder- wijsstichting RVKO heeft een onafhankelijk onder zoek laten instellen naar het overlijden van Stepha nie Berger-Debast. Daaruit moet blijken of er iets is misgegaan binnen het schoolbestuur RVKO. Het bestuur zegt blij te zijn met dit onderzoek en neemt 'eventuele aanbevelingen waar mogelijk over'. De stichting, waar 66 basis scholen en scholen voor speciaal basisonderwijs met 2300 medewerkers onder vallen, noemt het overlijden van Stephanie 'verschrikkelijk'. ,,Dit heeft bij ons en bij veel medewer kers en kinderen binnen onze vereniging tot verdriet geleid. Zij was een goede, betrokken en consciënti euze leerkracht, die veel voor haar leerlingen heeft betekend en er alles voor over had'', verklaart be stuurder Lia Zwaan in een schriftelijke reactie. Ze wil niet in gesprek, omdat de RVKO geen uitspraken doet over privéaangelegenhe- den. Wel zegt de RVKO alle Lia Zwaan, bestuurder punten die Stephanie tij dens haar uitvaart liet uit spreken serieus te nemen. ,,We hebben goed notie ge nomen van alles wat daar is gezegd. Wij nemen aanbe velingen ter harte.'' Op de Rotterdamse scholen is het ziekteverzuim relatief laag. De RVKO zegt bewust in te zetten op een goede bege leiding bij ziekte of verzuim. Het ziekteverzuim was in 2013 nog ruim 7,3 procent, drie jaar later was dat bijna gehalveerd. Zwaan: „Over leg en het inzetten van ex pertises en trajecten leidt vaak tot goed resultaat. He laas worden de inspannin gen en intenties van direc ties en bestuursbureau soms anders ervaren dan dat er beoogd wordt.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 64