Docente stapt uit leven en wijst postuum naar schooldirectie L efe Jif STBfhAun r\ HgTM/fT P*T "to O K D«op B ttiT De Rotterdamse juf Stephanie Berger-Debast (55) maakte een einde aan haar leven, nadat het werk haar te veel werd. Ze liet op haar uitvaart tien A4'tjes voorlezen met punten om het onderwijs te verbeteren. 15 ELLEN VAN GAALEN EN HANNEKE VAN HOUWELINGEN tephanie was ervan overtuigd dat het druk zou worden op haar crema tie. Familie, vrien den, collega's, misschien een paar ouders van leerlingen, maar ze hoopte vooral op de komst van het school bestuur. Na al die jaren niet ge hoord te zijn, zouden ze vandaag wel móeten luisteren. Al was het maar uit respect voor de overle dene. Dus toen echtgenoot Hanno achter de microfoon plaatsnam, verstomden de stemmen en be gon hij aan de tien handgeschre ven blocnotevellen die ze voor hem had achtergelaten. Een agent had Stephanies afscheidsrede ge vonden in de kelderbox van hun flatwoning. Daar stond een grote boodschappentas vol cadeautjes en afscheidsbrieven voor haar man, familie, vrienden en colle ga's. Maar ook een compleet draai boek voor haar crematie, inclusief een rouwkaart waarin ze haar werkgever verantwoordelijk stelt voor haar dood. ,,Als jullie deze kaart lezen, ben ik niet meer op deze wereld. Ik heb zelf een einde aan mijn leven gemaakt, omdat mijn werksituatie niet meer houdbaar was. Ik voelde mij de laatste jaren door de directies van mijn werkgever de RVKO niet meer gewenst en ben zwaar onder druk gezet'', schreef ze. De juf wilde geen toe spraken op haar cre matie, behalve per soonlijke woorden van haar zus en man. Kinderen uit Stephanies klas maakten tekeningen na haar dood. Stephanie wilde vooral aandacht voor haar eigen afscheidsrede over het vak, waar ze dag en nacht mee bezig was. Haar man spreekt de zinnen uit: Er wordt te veel bezuinigd op de meest basale zaken zoals goed lesma teriaal, woordenschatmateriaal, lees boeken, computers, koptelefoons, in houdsmaten, maar ook op de basale inrichting van een klaslokaal zoals bezems, kasten, meubilair, etc. Terwijl de aanwezigen elkaar ver baasd aankijken, blijft Hanno haar punten voorlezen. Twaalf in totaal. De kritiek die zij verwoordt, is niet vreemd. Vaak genoeg hebben ze hierover samen gesproken. Voor het kleine klassenbud- get had ze inmiddels een op lossing gevonden. Elke zomervakantie struinde ze kringloopwinkels af, op zoek naar goedkope boekjes voor haar nieuwe klas. Thuis plukte ze kussens van de bank, zodat ze een knus leeshoekje achterin de klas kon inrichten. Op vrijdag trakteerde ze vaak op thee met koekjes, op hete zomer dagen kocht ze ijsjes. Stephanie, opgeleid als bedrijfsarts, komt vijftien jaar geleden als zij-instro- mer in het onderwijs te recht. Ze is afgeknapt op de harde sfeer in het bedrijfsleven, waar ze werknemers soms onder druk van de werkgever naar hun werk moe ten sturen terwijl ze nog over spannen zijn. Korte tijd werkt ze in de kinderpsychiatrie. Te veel bureauwerk. Ze wil iets betekenen voor kinderen, het liefst de groep die de minste kansen krijgt in de maatschappij. Dus solliciteert ze in een achterstandswijk in Rotter dam-Zuid. Eerst in de onderbouw, later in groep zes bij de Rotter damse onderwijsstichting RVKO. Ze staat onder collega's bekend als een goede leerkracht. Lief voor de kinderen, hard voor zichzelf. Elke dag om 8 uur komt ze aanfiet sen, om twaalf uur later vaak als laatste te vertrekken. Als echtge noot Hanno er naar vraagt, zegt ze: ,,Het werk moet af. En ik heb zulke lange vakanties. Dat staat daar te genover.'' Stephanie is perfectionistisch, legt de lat hoog. Die hoge eisen stelt ze ook aan haar leidinggeven den. Haar directeur krijgt ge vraagd en ongevraagd advies. Vaak met lange mails in het weekend van vier a vijf kantjes, inclusief li teratuurverwijzingen. Over de les methodes die voor haar allochtone leerlingen te moeilijk zijn. Over haar collega's die hun voorbereide lessen verplicht in een centrale computer zouden moeten opslaan, GO ZATERDAG 18 JANUARI 2020 FOTO'S PRIVÉARCHIEF LEES VERDER OP PAGINA 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 63