Saskia Noort Gezonde drugs en een ware liefde Zo doen zij dat 'Gezellig uit eten' met de iPad vastgebeiteld in je tafelblad VEEL GEDEELD De kans op een geslaagde avond is groter zonder mobiel op tafel, zo zegt een onderzoek 14 Tovertuin kinderen worden slimmer en wij steeds gezonder Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Van de paus moeten we dit jaar socialer worden aan de dis. Minder mobieltjes tijdens de maaltijd en meer live babbelen. Een restaurant in het Franse Montceau-les-Mines deed het omgekeerde en monteerde juist een iPad in het tafelblad, naast het bestek. Zo had het Vaticaan het niet bedoeld. BOB VAN HUËT MONTCEAU-LES-MINES Kennelijk appelleert de paus aan ons geweten. Een studie van het Amerikaanse Pew Research Center gaf eerder aan dat slechts 12 procent van de onder vraagden het wel oké vindt als je tijdens een familiedi ner op je smartphone bezig bent. 88 procent vindt dat dat niet hoort. Geregeld verzoeken Ne derlandse restaurants klan ten hun mobieltjes in de garderobe te laten of uit te doen. Begrijpelijk. Zonder telefoon is er meer gezellig heid aan tafel, wat de kans op een geslaagde avond met tevreden klanten verhoogt, zo heeft een Canadese uni versiteit uitgevogeld. Een paar jaar geleden baarde een restaurateur in Zuid-Frankrijk opzien door gele en rode kaarten uit te delen aan klanten die on line gingen. De bediening signaleerde de eerste over treding met een fluitsignaal én een gele kaart. Wie reci diveerde kreeg rood en kon vertrekken. Ongeveer dus wat de paus wil, die 'meer communicatie in het gezin' nodig acht bij het nuttigen van ons dagelijks brood. Dat een restaurant dus zelf een iPad aanbiedt, lijkt anno 2020 vloeken in de kerk. Zo'n restaurant be staat tegenover de binnen- haven van het Franse stadje Montceau-les-Mines. Res taurant ABC blijkt een prima culinaire bistro, die behalve heerlijke maaltij den ook een lekker snel in ternet biedt. Waarderingscijfers voor deze trend zijn nog niet be kend. Een serveerster meldt dat de reacties van de klan ten variëren. Slecht een en keling stoort zich aan de ex tra service. ,,De meeste mensen kijken ervan op. Tegelijk vinden ze het wel eigentijds", zegt ze. Sommige klanten probe ren de ingelegde iPhone te stelen. Niet uit boosheid, maar omdat zo'n ding waarde heeft. Een aantal klanten is erop aangespro ken toen ze met hun vork te probeerden het ding uit de tafel te wippen. Inmiddels hangen er in het Bourgondische restau rant camera's. Daar ga je dan met je schone longen, je zuivere lever en je geshapete lichaam. We zijn massaal depressief van alle schaamte en schuld, van de onheilstijdingen en verwijten. Het is een harde les erachter te komen dat het niet uitmaakt wat je doet of laat, dat het niet uitmaakt aan welke kant je staat, welke krant je leest, welke talkshow je kijkt. Links of rechts, we zijn gedoemd ten onder te gaan en hebben nauwe lijks invloed. De Belastingdienst dupeert duizenden ouders en de verantwoordelijke man hiervoor krijgt gewoon weer een nieuwe topfunctie. Wat we nodig hebben is goed nieuws. Een langetermijnperspectief. Het gevoel dat we vooruitgaan, dat we iets bereiken met zijn allen. Dat we samenwerken aan een betere wereld. We doen ook dingen goed, mensen. Onze kinderen worden steeds slimmer en wij steeds gezonder. Er komen schonere energiebronnen. Extreme armoede en kin dersterfte nemen met rasse schreden af. Men is een perfecte vleesvervanger aan het ontwikkelen. Op een dag zijn er ge zonde drugs. En vast ook een nieuwe liefde. Let maar op. Duizenden mensen vergapen zich aan de lichtjes in de feeëriek versierde botanische tuin bij Gapyeong, nabij het Zuid-Koreaanse Seoel. Het populairste onderdeel van de hortus is Sukgeun Garden, aangelegd in de vorm van het Koreaanse schiereiland. Dat stuk van de tuin staat symbool voor de hereniging van de twee Korea's. foto afp Dit wordt een heel nieuw jaar. Helemaal jouw jaar, ik voel het, zeiden ze op 1 januari, de mensen waar mee ik aan tafel zat. Eentje begon over astrologie en dat de wereld zachter zou worden vanwege een planetentransitie en een ander wist zeker dat 2020 mij een ware liefde zou brengen. Ook gingen ze allemaal dry januaryen, stoppen met vlees eten, met de trein op vakantie, lokale groenten eten, minder op hun telefoon kijken, stappen tellen, meer literaire romans lezen, ontspullen, alleen nog maar vintage kleren kopen en beter naar elkaar luisteren. Morgen dan hè, zeiden ze en proostten nog een keer met gla zen witte wijn, wachtend op gebraden dieren. Maar alleen al het voornemen, het stilstaan bij de eigen bijdrage aan een be tere wereld en een gezond lichaam, de gedachte aan die nieuwe liefde die ergens al klaarstond, en de transitie van pla neten die ons allemaal zachter zou maken, gaf ons een heer lijk gevoel van welbehagen en hoop. Het zou allemaal goedko- men in 2020. De branden in Australië zouden doven, om dat wij straks vegetarische treinreizigers waren. Zo mak kelijk leek het, aan die tafel. Die invloed hadden we. Een tweedehands jurk en de kind slaven in India waren gered. Ruim twee weken later stuurt Trump aan op oorlog met Iran, schieten de ayatol lahs een passagiersvliegtuig uit de lucht, hebben we hier onze eigen talkshowoorlog, zijn er onderhand een miljard dieren omgekomen in het nog immer woekerende Australi sche vuur, lopen onze tieners met machetes door de stad na dat zij voor 15 miljoen schade hebben aangericht met ille gaal vuurwerk, bewijst De Te legraaf de PVV-clubkrant te zijn door een 12-jarig kind dat zich zorgen maakt om het kli maat te bashen en wordt onze beroemdste landgenote Nik- kie Tutorials gechanteerd met haar gender. Mijn dry janua- ryende vrienden staan op het punt van opgeven. Stiekem wordt er alweer gekeken naar de KLM werelddealweken. Hoe moet dit? Wat heeft het voor zin je best te doen om lang en gezond te leven, om met peperdure treinen te reizen als we straks óf omver wor den gelopen door jihadstrijders/Russen/Chinezen óf vergaan in het vagevuur van oneindige branden óf en masse verzui pen door de zeespiegelstijging. ZATERDAG 18 JANUARI 2020 GO FOTO BOB VAN HUËT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 62