II 5 bericht dat de Duitsers hebben geca pituleerd. En als de koningin in het bevrijde Gilze-Rijen aankomt, staat hij onderaan de vliegtuigtrap. Hij wordt samen met Hazelhoff Roelf- zema haar adjudant. Na de oorlog vecht Tazelaar in Ne- derlands-Indië en werkt voor de CIA in het Oostblok. Hij trouwt in totaal vier keer en heeft twee kinderen. Hij slijt zijn leven met drank in de ano nimiteit in het Friese Hindeloopen. Daar overlijdt hij in 1993 op 73-jarige leeftijd. ,,Ik ben opgegroeid met het beeld dat hij in de oorlog heldendaden heeft verricht'', vertelt achterneef Sauer. ,,Maar het was in de familie geen geheim dat hij niet paste in de burgermaatschappij. Hij is na de oor log zijn eigen weg gegaan. Daardoor raakte hij in de vergetelheid.'' Patriottisme In 1942 keert Tazelaar via Zwitser land en Portugal terug in Engeland. Kolonel Rabagliatti, hoofd van MI6, roemt zijn 'uitstekende' verslag. ,,Het toont een verfijnde geest van scherp zinnigheid en patriottisme.'' Toch krijgt hij pas twee jaar na zijn collega's Hazelhoff Roelfzema en Krediet de Militaire Willems-Orde. Tazelaar had zijn reputatie tegen, zegt historicus Victor Laurentius. ,,Omdat het een Britse operatie was, smoking draagt. Hij wordt met Hen- nessy-cognac besprenkeld, zodat hij zich bij ontdekking als dronken feestganger kan voordoen. Alleen Ta- zelaar loopt het verboden en streng bewaakte strand op en neemt de tram richting Hollands Spoor. 'Hoe en waarom ik er ongezien doorheen kwam, begrijp ik zelf niet', schrijft hij later in een verslag. 'Het moet een ongelooflijk portie geluk zijn.' De spectaculaire dropping van Tazelaar wordt de inspiratiebron voor de openingsscène van de James Bond-film Goldfinger (1964), waar acteur Sean Connery op identieke wijze aan een geheime missie begint. Tazelaar moet ervoor zorgen dat twee prominente mannen via de Noordzee naar Engeland kunnen oversteken. De een weigert, de ander wordt op het strand opgepakt door de Duitsers voor hij kan worden op gepikt door een Britse boot. Tazelaar ontsnapt op miraculeuze wijze door zich bij strenge vorst een uur lang in het ijskoude zeewater stil te houden. wil dan al dat Tazelaar alsnog wordt voorgedragen voor de Militaire Wil- lems-Orde. Hij schrijft in een toe lichting over 'bitter onrecht'. Hij ver klaart hierin: 'Het is mijn overtuiging dat door deze maatregelen recht wordt gedaan aan een man, die de Vaderlandsche zaak met veelvuldi- gen inzet van zijn leven en met over vloedig bewijs van moed, beleid en trouw op uitnemende wijze heeft ge diend.' Geheim agent Ook Koningin Wilhelmina is erg op Tazelaar gesteld. In september 1944 krijgt hij alsnog de hoogste onder scheiding. Kort daarna wordt hij als geheim agent in Friesland ge dropt. Tazelaar is degene die Wilhelmina Heldenverhaal Tazelaar ziet hoe Hazelhoff Roelf- zema zijn spannende heldenverhaal slim verkoopt met het boek Soldaat van Oranje (1971). De première van de verfilming laat Tazelaar op het laatste moment links liggen. Zijn jaargeno ten protesteren tegen het script. Begrijpelijk, zegt biograaf Lauren- tius. ,,Het is geschiedvervalsing. In de originele film zaten meer elementen van Tazelaar. Die zijn bij de montage gesneuveld. Ons collectieve geheu gen wordt bepaald door die film, waarin het accent op Hazelhoff Roelfzema ligt.'' Toch denkt hij dat die discussie Tazelaar zelf niet veel interesseerde. ,,Ze waren allebei haantjes, maar hadden respect voor elkaar. Het was een vriendschap op het scherpst van de snede. Bovendien gold voor Taze- laar dat een adelborst zichzelf niet op de borst klopt.'' Hazelhoff Roelfzema gaf Tazelaar later in interviews wel de credits. Vlak voor hij in 2007 overleed zei hij: ,,Ik was niet de enige Soldaat van Oranje. Chris Krediet en Peter Taze- laar hadden minstens zo veel recht op die eretitel. Vooral de doldrieste moed van Peter grensde aan het on gelooflijke. Peter was een held, een groot mens. Hij kende geen angst, gevaar gaf hem vleugels.'' deed hij eerst verslag aan MI6 en niet aan de Nederlandse admiraal Furst- ner. Dat werd hem kwalijk geno men.'' Laurentius publiceerde in 2009 de biografie met de veelzeggende titel De grote Tazelaar, ridder en rebel. Hij schetst het beeld van een oorlogsheld die zich ook verloor in drank en vrouwen. ,,Hij was niet de ideale schoonzoon. Eerder een donquichot, voor wie actie in het directe ver lengde van de gedachte lag. Tazelaar gedijde het best onder extreme om standigheden. In vredestijd liep hij met zijn ziel onder zijn arm.'' Na zijn terugkeer in Engeland werkt Tazelaar tijdens de oorlog even als instructeur in Canada en bij de brandweer in Londen. Verzetsstrij der Gerrit Jan van Heuven Goedhart SMOKING-SCÈNE Hazelhoff Roelfzema heeft uitgebuit wat Tazelaar heeft gedaan zaterdag 18 januari 2020 GO A Op 2 augustus 1945 zetten koningin Wilhelmina en prinses Juliana weer voet op Neder landse bodem. Bij de vliegtuig trap op vliegveld Teuge staan Peter Tazelaar (r) en (half ach ter Wilhelmina) Erik Hazelhoff Roelfzema. foto hollandse HOOGTE/SPAARNESTAD PHOTO Soldaat van Oranje, het boek van Erik Ha zelhoff Roelfzema, was de inspiratiebron voor een musical (links) en een film (midden). De scène met een Engelandvaarder die een smoking onder zijn duikpak draagt, is geba seerd op de actie van Peter Tazelaar. Deze spectaculaire landing vormde ook de basis voor de openingsscène van de Bond-film Goldfinger (rechts). foto joris van bennekom —Pieter Sauer, achterneef van Tazelaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5