Zogezien Boer verdient een eerlijke prijs voor zijn producten Wie is Wim Bens? Boeren blijven actievoeren. In maart trekken ze op naar supermarkten en winkelcentra waar ze hun producten tegen kostprijs verkopen. Om de consument zo op het hart te drukken dat boeren nauwelijks nog een boterham kunnen verdienen. Op het platteland dreigt leegloop en leegstand Ik denk dat ik nu veel profijt heb van mijn werk als bankier 11 vinciehuis als actievoerder een fikse club boze boeren in het openbaar toespreken. En ook nog voor tv-camera's verschijnen. Het was best spannend, maar eigenlijk ging het me best makkelijk af. Met een vijfdaagse esta fettestaking richting de ver gadering van Provinciale Staten wilden we de druk opvoeren. Maar er geen rot zooi van maken. Dat is ons goed gelukt." Hij schuift zijn lege koffiebe- kertje bruusk weg. ,,Op een gegeven moment stelden wij tijdens onze acties vast, dat we de zaak als ZLTO niet meer in de hand hadden. Er was een flinke groep boeren, aangevoerd door Farmers Defence Force, die vond dat de acties niet hard en fel ge noeg waren. Die draafde door. Door sommige van hun acties en hun radicalere standpunten is er naar mijn idee nogal wat draagvlak on der de bevolking verloren gegaan. Ik geloof dat het niet zo verstandig was met trac toren op te stomen naar het vliegveld in Eindhoven. En al helemaal niet om de holo caust erbij te halen." Luchtig: ,,Nee hoor. Maar van huis uit ben ik van het onderhandelen en verbin dingen leggen. Dat is ook mijn grote kracht. Ik wissel liever standpunten uit, dan dat ik de tractor uit de schuur haal. Ik keur het ze ker niet af en misschien heeft dat ook bijgedragen aan een beter begrip voor de problematiek van de boer, maar ik ben van de lobby en de oplossingen. Ik denk - weet eigenlijk wel zeker - dat we daar als ZLTO meer mee bereiken en bereikt hebben." Bens reageert als door een wesp gestoken. „Ronduit schandalig was dat. Een vol strekt onverantwoorde cri minele daad. Ik was nog in Zeeland, toen ik het hoorde. Er was maar weinig voor no dig om de zaak compleet te laten escaleren. Gelukkig slaagde iedereen er vrij goed in om de rust te bewaren. Ik heb me eerst goed op de hoogte laten brengen van wat er gebeurde. Daarna hebben we besloten welke mensen van ons ernaartoe gingen. Nee. Ik niet. Dat is niet mijn taak, al voelde ik me ook zeer betrokken. Want van de dieren van een boer moet je afblijven. Te rugkijkend was dat toch wel het dieptepunt van het jaar." ,,Ik heb bij de Rabobank veel geleerd en enorm veel ge daan. Met name tijdens de financiële crisis is er in onze sector veel gebeurd, wat niet had mogen gebeuren. En ook ik heb daar onderdeel van uit gemaakt. Maar ik kan al mijn klanten nog steeds recht in de ogen aankijken. Trou wens, ik denk dat ik in mijn huidige werk veel profijt heb van mijn tijd als bankier. Want een boer is bovenal ondernemer en daarbij draait het toch ook weer om geld. Ik ben een boerenleider met een ondernemers- hart." Bijna dertig jaar hielden de boeren zich koest. De laatste grote landbouw- protesten dateren van 1990. Nu, dertig jaar later, zijn de protesten omvangrijker en hefti ger. De stikstofcrisis liet in oktober vorig jaar een vuur ontbranden dat al langer op boerenerven smeulde. Met de plots opdoemende stik- stofproblematiek werd slechts de lont in het kruitvat gestoken. Het kabinet wist al sinds 2008 dat het eigen stikstofbeleid niet houdbaar was, ofwel dat de natuur onvol doende werd beschermd. Het liet de kwestie op zijn beloop. Nadat de Raad van State in mei vorig jaar een streep haalde door de Stikstofwet, brak er paniek uit in Den Haag. Om de stikstofbelas ting van natuurgebieden niet ver der te laten oplopen en te voorko men dat er geen (bouw)vergun- ningen meer worden verstrekt, moet het kabinet nu maatregelen nemen die tot voor kort ondenk baar waren. In maart gaat de maxi mumsnelheid overdag terug naar 100. Voor de landbouw geldt dat er een sanering van de veehouderijen op til is. In Zeeland speelt het stikstof probleem minder, omdat de pro vincie weinig veehouderijen telt. Het ongenoegen onder boeren is er niet minder om. Rode draad in het verzet: veel agrariërs verdienen het zout in de pap niet. Dat is vreemd in een land dat het veilig ste voedsel ter wereld produceert en mondiaal de tweede exporteur van landbouwproducten is. Op de weg van akker naar bord delft de boer nog altijd het onder spit. Waarom liggen uien, aardap pelen en peren voor stevige prij zen in de supermarkt, terwijl ak kerbouwers en fruittelers ze voor een habbekrats hebben geleverd. Waarom betalen ze zich scheel aan veevoederbedrijven? En waarom is melk voor een dumpprijs te koop in de supermarkt? Gesloten bastion Boeren willen een eerlijke prijs voor hun producten, maar hoe de koek precies wordt verdeeld, is on duidelijk. Dat vereist dat alle spe lers in de keten hun boeken ope nen. Tot nu toe is dat een gesloten bastion. Om boeren te bescher men, pakt de Europese Commissie oneerlijke handel met voedsel wel aan. Onder meer door grote voed- selverwerkende bedrijven, groot handels en supermarkten te gaan dwingen de cijfers op tafel te leg gen. Zij moeten het verschil tus sen hun aankoop- en verkoopprij zen onderbouwen. Ook land bouwminister Carola Schouten heeft toezichthouder ACM op dracht gegeven om de black box van de voedselketen te kraken. Claimen boeren terecht een ho gere prijs voor hun producten? Wie kijkt naar het gemiddelde in komen van een boer zegt ja. Ruim één op de drie boeren verdient een bruto inkomen onder het mini mumloon. Dat is nog geen 20.000 euro per jaar. Tegelijkertijd lopen de kosten op het boerenerf flink op. Boeren moeten zich wapenen tegen klimaatverandering en die nen de overstap te maken naar kringlooplandbouw en precisie- landbouw. Dat vraagt grote inves teringen. Ook moeten ze vaker, maar minder effectieve, gewasbescher mingsmiddelen spuiten om ge wassen te beschermen tegen vi russen en plagen. Steeds meer pro bate middelen worden namelijk geschrapt. Een voorbeeld. Aardap peltelers moeten op een andere manier het aardappelloof doden nu het chemische middel Reglone vervalt. Echt goede alternatieven zijn er niet. Het realistische scena rio: de gemiddelde kwaliteit daalt, terwijl de kosten voor de teler stij gen. Ook de opbrengst per hectare staat hierdoor sterk onder druk. En daarmee ook het inkomen van de boer. Bedrijf overnemen? De agrarische sector zit op een dood spoor als er niks aan het ba sisinkomen van de boer verandert. Je zult maar boerenzoon of -doch ter zijn. Ga je nu nog het bedrijf van je ouders overnemen? Als veel logische bedrijfsopvolgers afha ken, dreigt leegloop en leegstand op het platteland. Wat krijg je dan? Nog meer buitenlandse groente en fruit in de winkelschappen. Een ontwikkeling die bepaald niet duurzaam is. Willen jonge boeren enig uitzicht op een gezond be drijf houden, dan moet hij/zij een eerlijke prijs voor producten krij gen. De consument speelt daarbij een sleutelrol. Nederlands voedsel is in feite nu belachelijk goedkoop. Er moet dan wel worden gezorgd dat de boer ook profiteert van een ho gere prijs in de supermarkt. Mis schien moet voedsel uit verre oor den dan ook duurder worden ge maakt, anders blijft de Neder landse waar mogelijk onaange roerd. Leg er bijvoorbeeld een duurzaamheidstaks op. Blijft alles bij het oude dan staan de trekkers binnenkort weer op het Malieveld. GO ZATERDAG 18 JANUARI 2020 Wim Bens is getrouwd en Bens is 39 jaar sinds vorig jaar heeft een zoon werkzaam ge- voorzitter van de (29) en dochter weest bij de Ra- Zuidelijke Land (27) bobank. en Tuinbouwor- Bij de ZLTO, Bens is voorzit- ganisatie met waar 140 men ter van de Johan het hoofdkan sen werken, zijn Stekelenburg- toor in Den 13.000 boeren stichting. Bosch en proef- en 6500 bedrij- In zijn vrije tijd boerderij in Co- ven aangeslo- tennist en golft lijnsplaat. Hij ten. hij. volgde Hans Hij studeerde Daarnaast is Huijbers op. SPD/HEAO en hardlopen een Wim Bens (59) haalde zijn MBA- passie. Bens liep woont in diploma op Nij- verschillende Heesch. Hij is enrode. marathons. Maar dan wel machteloos toekijken als collega-boe renleiders als Marc van den Oever hardere acties voeren? Dus tweespalt tussen de boeren? Over harde acties gespro ken. In mei werd in Boxtel een varkensstal bezet door actievoerders van Meat the Victims... Is er nog enig heimwee naar de tijd als bankier, toch ook een sector die, bepaald niet ongeschon den bleef? FRANK BALKENENDE Grondbewerking in de Wilhelminapolder. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 59