10 Wim Bens, voormalig bankier, is bijna een jaar voorzitter van de belangenorganisatie ZLTO. De nieuwkomer kreeg het flink voor zijn kiezen. Stakingen, boze boeren, protestacties en een stalbezetting. „Boeren zijn mooie mensen die dicht bij zichzelf blijven." De boer zit compleet aan zijn taks. Van alle kanten worden ze bedreigd Zijn laarzen liggen nu altijd achterin de auto. Klaar om ergens een boerenerf op te wan delen. Dan gaat zijn stropdas af, worden de broekspij pen in de laarzen gepropt, trekt hij een stevige jas aan en luistert hij naar de boer. Wim Bens (59), sinds begin vorig jaar de nieuwe voor zitter van de Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie (ZLTO), hoort die verhalen graag. Minstens een keer in de week wil hij ergens in het werkgebied van de ZLTO een boer op zijn of haar bedrijf spreken. Bens werd boerenvoor- man in een uitermate turbulent jaar. Door het hele land trokken boeren met hun protestacties en tractoren diepe sporen. Bens gnuift van zoveel onbegrip. „Natuurlijk hebben boeren voor overlast gezorgd. Maar ze staan voor hun zaak. Boeren zijn mooie mensen die dicht bij zichzelf blij ven. Ze kunnen soms wat primair reageren en het kan er wel eens wat vierkant uitkomen, maar wel altijd uit een goed hart. Als hun boegbeeld wil ik graag hun belang naar de buitenwacht verwoorden, want boeren moeten goed kunnen boeren. Dat is nu mijn drijfveer." ,,De boer zit compleet aan zijn taks. Van alle kanten worden ze bedreigd. En dat terwijl, dat weten heel veel mensen niet, een derde van alle boeren onder het be staansminimum leeft. Gemiddeld genomen heeft een boer een jaar inkomen van 56.000 euro en een schuld van zo'n 800.000 euro. Dat is geen vetpot. En dan worden ze ook nog eens keihard geconfron teerd met maatregelen die hen rechtstreeks in de portemonnee treffen. Ze maken zich zorgen over hun toekomst. En vinden dat ze onvoldoende erkenning krijgen. Geen wonder toch, dat ze nu van zich laten horen?" Eind 2018 stopte Bens, na een 39-jarige carrière, als bankier. Ging het in dat bestaan vooral over kre dietverlening, swaps, aandelen, derivaten, rentestanden, vermo gens en leningen; nu moest Bens zich in korte tijd verdiepen in de stikstofproblematiek, melkprij zen, warme sanering, mestrechten, fos faten, dierenwelzijn en milieuei- sen. ,,Anderen moeten daar maar een oordeel over vellen, maar ik denk dat ik mij de problematiek, de taal en het belang van de boe ren redelijk snel eigen heb ge maakt. Het is een uitermate boei ende wereld, waar veel gebeurt en nog moet gebeuren. Op allerlei vlak. Machtig om daar deel van uit te mogen maken. Ik krijg er veel energie van en ik houd wel van een beetje reuring. En die is er in derdaad genoeg geweest. Een rus tig voortkabbelend baantje is het niet geworden ,,Dat is iets wat ik toch wel be hoorlijk vaak moet uitleggen. Maar het 'boeren' staat helemaal niet zo ver van mij af. Van niemand trou wens, ga maar twee, drie genera ties terug. Dan zitten er altijd wel boeren tussen. Akkoord, ik draag wel eens een stropdas en je zult mij niet op klompen zien. Maar mijn grootouders van beide kan ten hadden een boerderij. Toen ik een jaar of 14 was, zat ik al op de tractor. Iedere vakantie was ik aan de slag bij een van mijn opa's. Ook mijn ouders namen een boerderij over. Dus ik spreek de taal van de boeren echt wel. Ik weet hoe ze denken en wat er speelt. Maar het heeft zeker voordelen om geen ei gen boerenbedrijf te hebben. Want ik heb geen enkel belang, dan het gezamenlijke." Bens veert op. ,,Wis en waarachtig. Wij zijn de partij waarnaar geluis terd wordt. Met 13.000 leden en 6500 bedrijven zijn wij zeker van belang. Dat moet ook wel, want onze boeren zijn van wezenlijk belang voor de Brabantse en Ne derlandse economie. De kennis over en kwaliteit van onze vee teelt, land- en tuinbouw worden wereldwijd nergens geëvenaard. Maar dat moeten we wel zien te houden en daartoe zijn wij als ZLTO op aarde." ,,Dat was voor mij een compleet andere rol. Had ik ook niet ver wacht toen ik aantrad als voorzit ter. Tijdens mijn sollicitatiege sprek had ik nog gezegd dat ik een man van de dialoog ben en een half jaar later moest ik bij het pro- ZATERDAG 18 JANUARI 2020 GO WOUTER TER HAAR Is Nederland niet een beetje klaar met de boeren? Maar toch, steeds maar weer die boeren... Kan dat eigenlijk wel, een ZLTO- voorzitter die zelf geen boer is? Wim Bens spreekt actievoe rende boeren toe bij het provin ciehuis in Den Bosch. FOTO RICARDO SMIT Is de ZLTO nog wel de belangen behartiger van de boeren in dit deel van Nederland? Was het lastig om als voormalig bankdirecteur plotsklaps als ac tieleider voor een boze menigte boeren te staan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 58