'Bijzonder': start2020 nog zonder moord Staat: zorg aan Van Laarhoven afdoende NIEUWS 3 Matilda (3) na grote zoektocht ongedeerd teruggevonden Matilda verdween woensdag op blote voeten uit haar ouderlijk huis op Noreena Downs Station, een boerderij ten zuiden van de plaats Marble Bar. Volgens de politie liep de peuter tijdens zware regenval buiten en kon ze niet meer terug naar huis nadat de kreken rondom de woning waren ondergelopen. Het meisje liep samen met haar jack russell Wolfy in onbekende richting weg en raakte vervolgens verdwaald. Al snel werd groot alarm gesla gen. Drie helikopters, negen poli tieagenten, acht staatshulpverle ners en paarden werden ingezet om het meisje te vinden. Matilda moest de nacht in de buitenlucht doorbrengen en was bijna 24 uur vermist, voordat de met modder besmeurde 3-jarige en Wolfy op miraculeuze wijze werden opge merkt door een reddingshelikop ter, op ruim drie kilometer afstand van haar huis. Haar hondje stond naast haar en beschermde haar nog steeds. „Gelukkig zijn Matilda en haar hond nu teruggebracht naar haar familie", aldus de politie van West-Australië in een verklaring op Facebook. Kim Massam, de politie-inspec- teur van Pilbara, prees de betrok kenen bij de zoektocht en de hond van het meisje. ,,Het ligt in de aard van huisdieren om te zorgen voor de mensen van wie ze houden. Die kleine jack russell bleef aan haar zijde en gaf haar de morele steun om een dag en een nacht door te komen in dat barre klimaat." Vol- gens de inspecteur nam Matilda direct een grote slok water toen ze werd opgevangen door de politie. Ze was erg geschrokken, maar maakte het verder goed. ,,Ze is Die kleine hond gaf haar de steun om een etmaal in dit barre klimaat te overleven thuis met haar moeder, vader en haar oma", aldus de inspecteur. ,,Het verhaal kon niet beter eindi gen dan dit." Pilbara is een van de West-Austra lische regio's die de afgelopen da gen zijn getroffen door hevige re genval, wat heeft geleid tot over stromingen en wegafsluitingen. Een tropische cycloon raasde vo rige week langs de westkust van Australië en zorgde voor een enorme regenval in de regio. Ondertussen regent het ook flink in het door bosbranden ge troffen zuidoosten van Australië. De fikse regenbuien zorgen voor blijdschap bij de brandweer in het gebied. ,,We hopen dat dit de ko mende dagen zo doorgaat", laat de brandweer van New South Wales gisteren weten. ,,De regen is de af gelopen 24 uur over de meeste ge troffen gebieden gevallen. En dat is geweldig nieuws." Het maakt het blussen van de branden een stuk makkelijker. Toch waarschuwen de autoritei ten nu ook voor de hevige regen buien. Als de gebieden vol stromen met water kan het voor brand weerwagens moeilijk zijn de ver schroeide gebieden te bereiken. Ook is er een kans op overstromin gen, omdat de verbrande grond het water niet kan vasthouden. De bosbranden, die sinds decennia niet zo hevig waren, hebben enorme stukken land verschroeid. Zeker 28 mensen kwamen om, meer dan tweeduizend huizen zijn verwoest en veel dieren stierven. Duizenden Australiërs zijn geëva cueerd. ,,Dit is sinds 1970, zover kan ik te rugkijken, nog nooit gebeurd'', zegt Eric Slot van de site moordatlas.nl, die ook niet direct een verklaring heeft. ,,Het is doorgaans toeval, al is het wel zo dat het aantal liquidaties vorig jaar al sterk is afgenomen. Of het er wat mee te maken heeft, weet ik niet zeker, maar er zijn natuurlijk ook aardig wat aanhoudingen ge weest in de mocro-maffia.'' Ook is het een feit dat het aantal gevallen van moord of doodslag de laatste 25 jaar over het algemeen een dalende trend laat zien. Sinds 1970 zou een begin zonder doden door geweld niet meer zijn voorkomen De afgelopen tien jaar vielen in Ne derland in de eerste twee weken van dit jaar altijd al minstens drie slachtoffers van moord- of doodslag te betreuren, meestal zelfs meer. 2013 spande de kroon met toen al veertien doden. Vorig jaar stond de teller half januari al op vier. Daar naast geldt 1 januari als een dag waarop vaak al het eerste geval van moord of doodslag kan worden ge noteerd, in de nasleep van het feest gedruis. Dat is dit jaar gelukkig ook niet gebeurd. Wel moet vermeld worden dat er één 'twijfelgeval' is: Raisa Fairbairn, de vrouw die vorige week dinsdag in alle vroegte bij de Watertaxi bij Hotel New York in Rotterdam door hulpdiensten uit het water werd gered en gereanimeerd. Deson danks overleed zij enkele dagen la ter in het ziekenhuis. In eerste in stantie ging de politie niet uit van een misdrijf, inmiddels zijn daar twijfels over. ,,Maar ook één geval van moord- en doodslag zo ver in januari is uitzonderlijk", zegt Slot. Een arts in de gevangenis in Vught stelde na een eerste onder zoek vast dat de reguliere medische zorg in de gevangenis voor nu af doende is. Hij kan daarom in de cel blijven. Dat brachten de landsadvo caat gisteren naar voren namens de Staat tijdens een kort geding in Den Haag. Wel is afgesproken dat Van Laar hoven binnen twee weken een car- dioloog moet zien en eventuele an dere medici. Bovendien moet Ne derland zich aan de afspraken met Thailand houden om de betrok kene de straf verder uit te laten zit ten, aldus de landsadvocaat Cécile Bitter. Ze reageerde daarmee op de na drukkelijke eis van advocaat Geert- Jan Knoops om zijn cliënt direct vrij te laten om zich in een acade misch ziekenhuis te laten onder zoeken en behandelen. Volgens hem zijn enkele aandoeningen le vensbedreigend, zoals een hartpro bleem waardoor hij mogelijk snel moet worden gedotterd. Daarnaast wil Knoops dat de de tentie van Van Laarhoven wordt onderbroken in verband met een Ik ben geschrokken. Mijn broer ziet er heel slecht uit, het gaat niet goed met hem gratieverzoek en een bodemproce dure om de Staat aansprakelijk te stellen. Volgens hem maakt dat ver zoek grote kans, omdat de Staat on zorgvuldig handelde waardoor Van Laarhoven in een Thaise cel te rechtkwam. De landsadvocaat sprak deze be weringen stellig tegen. Een rapport van de Nationale Ombudsman was weliswaar kritisch over de gang van zaken, maar tot in hoger beroep bleek dat de Staat niet onrechtma tig handelde, zei ze. De rechter doet op 24 januari uitspraak. De oprichter van coffeeshopke ten Grass Company moest in Thai land twintig jaar uitzitten voor wit wassen van drugsgeld. Naar Neder landse maatstaven is dat elf jaar. In Nederland wordt hij nog vervolgd voor het leiden van een criminele organisatie, witwassen en belas tingfraude. Eerder op de dag heeft Frans van Laarhoven zijn broer in de gevange nis in Vught na jaren wachten kun nen spreken. ,,Ik ben heel blij dat ik hem weer gezien heb'', zei hij na af loop van de ontmoeting. ,,Maar ik ben ook enorm geschrokken. Mijn broer ziet er heel slecht uit, het gaat niet goed met hem. In zijn ogen lees je de pijn." zaterdag 18 januari 2020 GO Jack russell liet verdwenen peuter geen tel in de steek Een enorme zoekoperatie is wonder boven wonder goed af gelopen. Een 3-jarig meisje dat bij overstromingen in Pilbare in West-Australië verdween, is door een reddingsploeg in goede gezondheid teruggevon den. Haar hondje, Wolfy, week geen moment van haar zijde. Sebastiaan Quekel Rotterdam -Kim Massam, politie Nederland is de eerste zestien dagen van dit jaar doorgekomen zonder ook maar één geval van moord of doodslag. Dat is uniek. Victor Schildkamp Rotterdam DEN HAAG De donderdag uit Thailand naar Nederland over gebrachte oud-coffeeshopbaas Johan van Laarhoven is er me disch gezien niet zo slecht aan toe dat hij onmiddellijk in een ziekenhuis moet worden opge nomen, vindt de Nederlandse Staat. -Frans van Laarhoven, broer Kijk op de site bij /video De broers Van Laarhoven zien elkaar weer. Frans is bezorgd over zijn broer. Het Australische meisje Matilda is na een spannende tijd weer herenigd met haar ouders. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3