i i i A 'Laat hart spreken bij keuze beroep en studie' bolderman.nl Voordelige Vlieg-busreizen! bolderman.nl ftoP£U6 VfNP7HW6£6N GescHitCiC &J&S£MEe$T£Kf ZEELAND 11 PAT Momm NIKS! Meer plekken nodig om luchtkwaliteit te meten zaterdag 18 januari 2020 CORDEJONGE MIDDELBURG Zeeland moet meer locaties krijgen waar de luchtkwaliteit kan worden ge meten. Gedeputeerde Dick van der Velde (VVD, milieu) gaat daarover in gesprek met het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM). Het RIVM heeft nu twee meetpunten in Zeeland, in Zie- rikzee en Philippine. Dat moe ten er zo snel mogelijk meer worden, betoogde Harold van de Velde (SGP) gisteren in de Sta tencommissie Ruimte. Alleen op die manier kan worden gemeten of de doelstellingen worden ge haald van het Schone Lucht Ak koord dat het provinciebestuur afgelopen maandag heeft onder tekend. Het moeten ook betere meet stations worden, want de hui dige meten wel vervuiling maar geven niet aan om wat voor stof het gaat. Gedeputeerde Van der Velde zegde toe dat hij met het RIVM in gesprek gaat over meer en betere metingen. Volgens Gerwi Temmink (GroenLinks) zijn bedrijven in de Kanaalzone bereid daaraan mee te betalen. Van der Velde hoopt dat ook de gemeenten zich aansluiten bij het akkoord, omdat zij maatrege len kunnen nemen tegen de houtstook. Ondine van der Vleuten Vlissingen Wie kiest voor een loopbaan in de zorg of horeca, is verzekerd van een baan. Toch moeten scholen leerlin gen niet stimuleren om die kant uit te gaan, alléén omdat de arbeids markt daarom vraagt. Dat is een van de uitkomsten van een congres in Vlissingen, over loopbaanbegelei ding. Bijna vierhonderd mensen kwa men op het congres in de Lasloods af. Docenten, leerlingen, gemeente lijke en provinciale ambtenaren, mensen uit het bedrijfsleven, van binnen én buiten Zeeland. Dag voorzitter Marc Volleman verklaart de grote belangstelling: ,,Uit lande lijk onderzoek blijkt dat zo'n dertig procent van de studenten echt spijt heeft van hun studiekeuze. Meer dan de helft vindt dat hun middel bare school ze daarbij niet goed heeft begeleid. Eén op de vier leer lingen verandert alsnog van oplei ding of stopt er gewoon mee. Ver keerde studiekeuzes kosten jaarlijks bijna 400 miljoen euro. Nog afge zien van de ellende die het voor de leerlingen betekent. En toch staat loopbaanoriëntatie en begeleiding - LOB - op veel scholen buiten Zee- land nog in de kinderschoenen. Of ze moeten er nog mee beginnen." De deelnemers bogen zich in Zo'n dertig procent van de studenten heeft echt spijt van hun studiekeuze - Marc Volleman, dagvoorzitter groepjes over stellingen. Zoals: tón een leerling van 12-15 jaar wel goede keuzes maken? Ja, was het ant woord, maar dan wél met goede be geleiding. En: maak van LOB geen vak, maar een rode draad door heel het onderwijs heen. Zeeland loopt voorop, weet Volle man. Er zijn korte lijntjes tussen be drijven, overheid en onderwijs. Be drijven geven gastlessen op scholen, leerlingen mogen langskomen voor snuffelstages. Er is een gezamenlijk belang: de komende jaren loopt het aantal vacatures in Zeeland op tot zo'n zesduizend arbeidsplaatsen. Ie dereen spant zich in om die toe komstige werknemers binnen te halen en te helpen om de juiste keu zes te maken. ,,Scholen van buiten Zeeland komen hier kijken hoe we dat aanpakken", aldus Volleman. Bij LOB buigen jongeren zich over vra gen als: Wie ben ik, wat kan ik? Wat wil ik, wat drijft mij? Welk soort werk past bij mij? Wat wil ik wor den en wie kan mij daarbij helpen? Website Tijdens het congres werd de website Zeeuwseambities.nl gelanceerd. Ouders, leerlingen, decanen en an deren die met loopbaanoriëntatie te maken hebben vinden er informa tie en links naar onder meer de Zeeuwse vacaturebank, DUO en vervolgopleidingen. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! ANVR 8 dagen vlieg-bus Rondreis Roemenië 8 dagen vlieg-bus Rondreis Hoogte punten van Portugal 8 dagen vlieg-busreis Krakow en Zakopane 8 dagen vlieg-bus Excursiereis Highlights van Toscane en Elba 8 dagen vlieg-bus Rondreis Hoogte punten van Ierland 8 dagen vlieg-bus Adriatische kust en Dubrovnik GO vüLsm v.a. slechts Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer exci Calamiteitenfonds reserveringskosten Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39