Glinten horen Onderzoek naar verplichte controles op alcohol en drugs Geheime stukken rond zwembad De Spetter in Tholen toch openbaar Pasquale Hoekman is de jongste met het diploma hoofd jeugdopleiding Bij EPZ weet niemand wanneer de controles plaatsvinden. ,,Je wordt er 's ochtends door verrast", zegt Lin ger. ,,Onze beveiliging voert de controles uit op willekeurige mo menten. Zowel onder personeel als bezoekers. We controleren alleen op alcohol. Het resultaat weten we vaak meteen. Heeft een medewer ker gedronken, dan komt die sim pelweg niet binnen en volgen maatregelen." Onze beveiliging voert de controles op willekeurige momenten uit Staatssecretaris Tamara van Ark wil dat bedrijven, zoals EPZ, sneller actie kunnen ondernemen als ze vermoeden dat medewerkers onder invloed zijn. Vanwege privacyregels mag tot nu toe slechts een zeer kleine beroepsgroep worden getest op alcohol, drugs en zware medicij nen. Zoals piloten en chauffeurs. Van Ark wil dat nu ook op andere risicovolle werkplekken, te begin nen in de chemie. Vrijwillige basis Jan Zandberg van gasterminal Vo- pak in Vlissingen, dat brandstoffen opslaat, is blij met het voorstel. ,,Als j e nu een vermoeden hebt van alco hol- of drugsgebruik kun je een medewerker niet verplichten tot het afleggen van een test. Het is puur op vrijwillige basis. Straks kan dat wel. Nu is het aan personeel om dergelijke situaties op de werkvloer te signaleren." EPZ onderzoekt of het op termijn naast alcohol ook op drugsgebruik kan controleren. Om op die manier de veiligheid binnen Wij zijn er niet mee bezig. De sociale controle op de werf is vrij groot de kerncentrale te vergroten. Ook Dow Chemical in Terneuzen gaat het onderzoeken. Daar worden mo menteel nog helemaal geen contro les uitgevoerd, laat woordvoerder Ciccio Pecoraro weten. ,,We bekij- ken hoe we de controles kunnen opnemen in ons algemeen veilig heidsbeleid." Niet alleen in de chemie ook in de bouw en metaalsector wil staatssecretaris Van Ark controles. Ze gaat onderzoeken in hoeverre dat wettelijk mogelijk is. En of de controles niet botsen met de priva cywetgeving. Zolang het niet ver plicht wordt, zien ze op de scheepswerf bij Damen in Vlissin- gen niet direct meerwaarde in ex tra controles, laat woordvoerder Robin Middel weten. ,,Wij zijn er niet mee bezig. De sociale controle op de werf is vrij groot. Als een me dewerker in beschonken toestand op een ladder staat, hebben de col lega's dat zo in de gaten en onder nemen ze actie." Glinten worden ze genoemd. De (betonnen) paaltjes met metalen stangen ertussen. Ze vormen een hekje voor een huis en in Westkapelle staan er nog heel veel. De glinten zijn zo typisch voor Wasschappel dat de gemeente Veere een regeling in het leven heeft geroepen voor het behoud ervan. Nel en Jan Minderhoud zijn er blij mee. ,,Ze horen echt bij Westkapelle. Geen plek op Walcheren waar er zoveel staan.'' zeeland 7 It zaterdag 18 januari 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 4 ZEELAND12 Niet elk bedrijf blij met drugstest De Zeeuwse chemie, jachtbouw en procesindustrie is verdeeld over een verplichte alcohol- en drugstest tot op de werkvloer toe. Het kabinet wil dat invoe ren. Bij de kerncentrale in Bors- sele is een alcoholcontrole al jaren gemeengoed. Met succes. ,,We hebben weleens iemand de toegang moeten weigeren", zegt EPZ-woordvoerder Monique Lin ger. Timo van de Kasteele Vlissingen - Monique Linger, EPZ - Robin Middel, Damen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29