O 6 Dominic Seldis 24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Een van de vaandeldragers van de klassieke muziek in Nederland is een Brit. Dominic Seldis, de aanvoerder van de contrabassen van het Koninklijk Concertgebouworkest en jurylid van Maestro, bedient de hoge én de lage cultuur. Tijd voor een eigen theatershow. Het is altijd maar afwachten hoe het uit pakt als een nieuwe presentator een van je lievelingsprogramma's overneemt. Wéér een nieuwe presentator moet ik eigenlijk zeggen, want Tim Hofman is de vierde die Over Mijn Lijk presenteert. Het is verleidelijk een soort ranglijst te maken. Is hij beter dan Yvon Jaspers en Valerio Zeno? Komt hij in de buurt van oervader Patrick Lodiers, die de hardste vragen zo innemend en met humor kon stellen? Maar ik vergeet het zodra het programma begint. Dan word ik volledig in beslag geno men door de verhalen van Lotte, Jeroen, Alex, Fabienne en Mirjam. Frisse twintigers en be- gin-dertigers die totaal onbekommerd carrière zouden moeten maken, vriendschappen slui ten, feesten, wilde plannen smeden, de liefde vinden en een gezin stichten. Die niet bezig horen te zijn met chemokuren, zenuwslopende controles, groeiende tumoren en de keuze tus sen begraven en cremeren, terwijl er thuis een hummel rondkruipt die te jong is om zich zijn vader of moeder straks te kunnen herinneren. Hoe vaak heb ik afgelopen jaren op deze plek al bejubeld hoe geweldig het programma is? De deelnemers bouwen een prachtig monument van zichzelf voor achterblijvers. Neem Lotte, moeder van twee. Natuurlijk wil ze het liefst 80 worden, vertelde ze afgelopen donderdag terwijl ze een herinneringsdoos vulde voor haar piepjonge dochters. Maar ze durft ook hardop te zeggen dat het leven met baarmoe derhalskanker en alles wat erbij komt, zo zwaar is dat ze de dood inmiddels ook als bevrijding kan zien. Nou, dat raakte. Maar als ik eerlijk ben, is de belangrijkste reden dat ik er graag naar kijk volkomen zelf zuchtig. Ik heb die harde botsing met de reali teit af en toe nodig. Het programma dwingt je als kijker stil te staan bij wat echt belangrijk is. Bij de dingen die je te vaak voor lief neemt of vergeet in alle ruis die hoort bij een leven dat in de vijfde versnelling doorraast. Zoals: gewoon een spelletje doen met de jongste, echt luisteren naar wat de oudste vertelt over voetbaltraining. Niet ja ja knikken op strategische momenten, een vlugge blik op de mail werpen en in ge dachten al bezig met dat ene telefoontje dat nog gepleegd moet worden. Na een aflevering gaat het altijd een paar dagen goed. En dan verval ik steevast weer in mijn oude patroon. Maar ook dat is een voorrecht, besef ik door Over Mijn Lijk. En voor wat het waard is: Tim, je doet het fantastisch. Huys doet Buitenhof Nieuw album Eminem ,,Al meer dan 10.000 kaarten! Geloof jij het? Voor de ticketverkoop hoef ik dit interview niet te doen'', lacht Dominic Seldis (48). Het gaat goed met Music, Maestro!, de theatershow waarmee de Brit en een door hem samengesteld orkest door heel Nederland trekt. Seldis ijsbeert vrolijk door de woonkamer van zijn huis aan een grachtje in Weesp. ,,Sorry, het is chaos. Ik ben hier al achttien maanden fulltime mee bezig. En zoals Lenette van Dongen (winna res van de eerste tv-dirigeerwedstrijd Maestro in 2012, red.) eens tegen me zei: 'Je hebt óf een show óf een leven. Allebei bestaat niet. ,,En ik wil zeker weten dat mensen waar krijgen voor hun geld, want goedkoop is de voorstelling niet, vanwege het orkest. Dat is een obsessie van me: ik raak echt van streek als iets niet de moeite waard blijkt. Ik zag laatst een concert van de grote jazzmuzikant Bobby McFerrin en het was volkomen shit! Zelfs de grootste fans liepen halverwege de zaal uit.'' Klassiek en jazz In Music, Maestro! komt zowel klassiek werk van Tsjaikovski als filmmuziek en jazz voorbij. De gastheer zelf dirigeert, speelt contrabas, maakt tussendoor grappen en vertelt zijn muzikale levensverhaal. Zijn privé- leven schermt hij altijd zorgvuldig af, maar na enig doorvragen: Seldis heeft een Nederlandse vriendin en drie dochters uit een eerder huwelijk. Alle arrangementen zijn vers. ,,Dat gebeurt zel den bij klassieke concerten. Ik hoop dat het publiek ontdekt dat ik niet alleen die man met de scherpe, grappige commentaren uit Maestro ben. Al weten sommige mensen wel dat ik contrabassist bij het Koninklijk Concertgebouworkest ben en die baan niet kreeg uit puur geluk. Ik heb er keihard voor gewerkt. Maar ik speel ook graag in een kroeg. Een clown én een topmuzikant, sommige mensen zijn verbaasd dat die twee samen kunnen.'' Een Britse contrabassist die in een ander land enorme bekendheid geniet. En hij spreekt niet Een clown en een topmuzikant, sommigen zijn verbaasd dat die twee samen kunnen eens Nederlands. Ja, hij tón het wel. ,,Maar mensen komen voor die gevatte Brit'', weet Seldis. ,,Het is mijn handelsmerk.'' Zijn succes verbaast hem zelf nog het meest. ,,Ik begrijp er niets van! Maar ik kan je verzekeren: ik neem niets voor lief en... I'm having the bestfucking time of my life!" Tot zijn 26ste speelde Seldis vooral in studio's zonder publiek, voor soundtracks van films als James Bonds Goldeneye en Oscarwinnaar The English Patient. Als professioneel muzikant belandde hij op 36-jarige leeftijd in de oorspron kelijke versie van Maestro op de BBC. Een oud klasgenoot van Seldis bedacht de dirigeerwedstrijd met bekende deelnemers. ,,Tegen de tijd dat ik in Nederland arriveerde en aan de slag ging voor het Concertgebouworkest, had ik de mediacarrière die ik wilde. Ik had er ook vrede mee dat die stopte; de BBC heeft mij nooit meer ge beld. Prima, ik had mijnfifteen minutes of fame gehad. Zo gaat dat. Maar toen ik hoorde dat ze hier ook Maestro gingen doen, heb ik mijn hulp aangeboden. In de Engelse versie was ik een soort Simon Cowell (berucht jurylid uit X Factor, red.); ge meen en een beetje bitter. Dat was toen hip. Voor de Neder landse Maestro besloot ik meer mezelf te zijn en het Britse gehalte wat op te schroeven.'' Het spelen in een van de meest gerenommeerde orkesten van de wereld én jureren in een tv-show voor de massa: er wordt soms ook op neergekeken. ,,Laten we haar voor het gemak Claire noemen, een purist die je ook tegenkomt op een muziekfestival rond de 'moeilijke' componist Gustav Mahler. Ik hou van Claire, maar zij moest ook ooit bij nul be ginnen om die verfijnde smaak te ontwikkelen. En ik wil óók spelen voor en wat vertellen over klas sieke muziek aan mensen die nog onderweg zijn een Claire te worden, begrijp je? Daar voel ik de meeste passie voor. En ik heb het al gemaakt in die Mahlerwereld. Ik zit al aan die absolute top. Het kostte me twintig jaar om te bedenken wat ik daar mee wilde doen.'' ,,Ik heb een manier gevonden een connectie te maken met mensen die geïnteresseerd zijn in klas- Quotevan de dag Als ik op stap wil gaan en mijn leven wil leven, moet ik dat doen zaterdag 18 januari 2020 GO TELEVISIE Twan Huys pre senteert de rest van het seizoen discussiepro gramma Buiten hof op NPO 1. Hij vervangt Hugo Logten- berg, de nieuwe host van Op1 op de vrijdagavond. Huys presen teerde eerder Nieuwsuur en College Tour. MUZIEK Eminem heeft onaangekon digd een album uitgebracht. Music To Be Murdered By is de opvolger van Kamikaze uit 2018. Opvallend op zijn elfde studioalbum is de bijdrage van de overleden rapper Juice Wrld in het num mer Godzilla. ■u Ik heb de tijd van m'n leven' Gudo Tienhooven 44 —Nikkie de Jager vond het spannend om na haar coming-out als transgender de straat op te gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 24