Zandvoort ligt nog op schema Derde Dakar-winst Sainz 23 'Moeten er mee dealen' T/M 2 FEBRUARI MELBOURNE PARK, MELBOURNE TV EUROSPORT ROOK Ik heb ook geen lijstje van plaatsen die ik ooit nog eens wil bezoeken. Remko en ik gaan tijdens toer nooien eigenlijk nooit ergens heen. Als ik een fotootje van een beroemd gebouw zie, denk ik: dat heb ik ook weer gezien. Op vakan tie lig ik graag op het strand en lees een boek.'' Wel boekt ze zelf haar vluchten en hotels. De Duitse wereldtopper Alexander Zverev moest dat vorig jaar ook een tijdje zelf doen na een breuk met zijn manager en dat viel hem zwaar. ,,Wat een slecht ex cuus'', zegt Bertens. ,,Ik doe zoiets zo snel mogelijk, ik ga niet eeuwig zoeken om twee euro te bespa ren.'' Hoeveel airmiles zij inmid dels heeft? ,,Ik had er heel veel, 600.000. Maar die heb ik aan Remko gegeven. Die is er vorig jaar met spelers van zijn tennisschool van naar Portugal gevlogen.'' Slapen in een vliegtuig is geen probleem meer sinds ze zich busi ness class kan veroorloven. ,,Maar ik heb hier in Australië wel weer bijna twee weken last van een jet lag.'' Al dat vliegen, gebeurt dat nog een beetje klimaatneutraal? Enigszins beschaamd: „Compen seren, daar doe ik niet aan. Soms kan je iets doen met vijf euro toe slag. Dan denk ik: wat maakt dat nou uit. Ja, ik kan Greta Thunberg maar beter niet tegenkomen." Kiki als grandslamwinnares ,,Dat ben ik nog niet, daar kunnen we kort over zijn. Ik droom er ook niet van. Ik doe er alles aan, als ik aan het eind van mijn carrière niet zo'n titel heb, jammer. Er is in de Nederlandse media altijd veel na druk op. Ik moet die druk uit de weg gaan. In het vrouwentennis is veel mogelijk, zo simpel is het.'' Kiki op de tv van Sluiter De coach van wie zij eind vorig jaar afscheid nam, zal nu voor Eurosport haar partijen analyse ren. Vindt Bertens dat niet een raar idee? ,,Nee hoor. Als-ie maar eerlijk is. Ik snap wel dat ze hem vragen. Hij is een tennisjunk en kijkt zoveel mogelijk partijen.'' Doet zij dat ook? ,,Nee. Ik kijk veel tv, series en zo. Nu volg ik het laat ste seizoen van Suits, lekker met de benen omhoog.'' Nog 104 dagen, dan scheuren Max Verstappen en co in Zandvoort de pitstraat uit voor de eerste vrij dagtraining. Meer en meer wor den de contouren zichtbaar van het decor, waarop die wonderlijke hergeboorte van de Nederlandse Grand Prix werkelijkheid wordt. De profielen van de bochten, de ingegraven tunnels, werkzaam heden aan het asfalt, de opbouw van gebouwen. Het slopen zit er grotendeels op, nu is het tijd voor de opbouw. ,,De planning is nog steeds dat de baan eind februari opgeleverd wordt'', vertelt circuit directeur Robert van Overdijk. ,,Geasfalteerd en wel.'' Wie dan het eerste rondje mag rijden, blijft nog even de vraag. ,,Waarschijnlijk een van de bouw vakkers, in een vorkheftruck'', grapt sportief directeur Jan Lam- mers, die weet dat er geregeld 'spionerende' drones over het cir cuit vliegen. Zijn organisatie is de laatste weken bestookt door de Formule 1-teams met de vraag naar meer details van de baan. ,,Maar die geven we maar mond jesmaat. Dat moeten de teams die eerste vrijdagtraining zelf maar uitvogelen.'' In de nieuwe 'Dutch GP Foun ders Lounge', een voormalige strandtent die in het hart van het circuit op een van de hogere dui nen binnen het circuit een gewel dig uitzicht biedt op grote delen van de baan, steken de topman nen achter de race opnieuw een goednieuwsshow af. Maar daar is nu ook alle reden voor. Meer en meer transformeert de bouwput terug in een circuit. In het vergun ningenproces staan vrijwel alle lichten op groen. De FIA, die tweewekelijks de activiteiten komt checken, heeft weinig op of aan te merken. En internationaal gaat de race meer en meer leven. De aankondiging van twee kombochten ging in een eerder stadium al de wereld over. Nu wordt de grootste Europese Pad dock Club gepresenteerd, met drie verdiepingen en plaats voor 4000 gasten. ,,Vooraf werd er wel eens gedaan of we dit circuit hooguit een nieuw likje verf zou den geven, maar niets is minder ODe bouwput Zandvoort verandert meer en meer in een circuit waar'', vertelt Imre van Leeuwen, een van de directeuren die verant woordelijk is voor de entertain ment en kaartverkoop. In samenwerking met partner 538 komt er een camping van 4500 plaatsen. ,,Rollend uit bed binnen drie minuten op je tribu- nestoel, dat beloven we'', aldus Van Leeuwen. ,,Alleen al op de hype hebben we een enorme berg kaarten verkocht. Maar de af spraak met de FOM was ook dat we er meer dan een race van zou den maken. Een festivalgevoel creëren.'' Rest die ene grote vraag. Wie zingt het Wilhelmus, vlak voor de startlichten doven? Ook dat blijft nog even geheim. Lam- mers, lachend: ,,Spannend, hè, net het Songfestival.'' De 57-jarige Sainz, vader van For mule 1-coureur Carlos Sainz jr., liet in de laatste etappe van de rally door Saoedi-Arabië zijn koppositie niet meer in gevaar komen. De Spanjaard had in zijn Mini genoeg voorsprong op zijn concurrenten Nasser Al-Attiyah en Stéphane Pe- terhansel om na 2010 en 2018 zijn derde eindzege te kunnen vieren. Sainz boekte zijn eerste Dakar zege in een Volkswagen, de tweede in een Peugeot en dit keer in een Mini. ,,Drie Dakars, drie verschil lende merken, 57 jaar en nog steeds dezelfde passie en motivatie'', zei zoon Carlos junior, die in de For mule 1 voor McLaren rijdt. ,,Als kind ben ik ongelooflijk trots op je.'' De laatste rit van de eerste Dakar Rally door Saoedi-Arabië ging van Haradh naar Qiddiya, met onder weg een klassementsproef van 167 kilometer. Al-Attiyah, de Qatarees die in 2011, 2015 en 2019 de woes tijnrally's door Zuid-Amerika won, schreef de slotetappe op zijn naam. De Toyota-rijder wachtte Sainz aan de finish op en was de eerste die de Spanjaard feliciteerde. Al-Attiyah eindigde op ruim 6 minuten als tweede in het klassement. Peter- hansel, 'Monsieur Dakar' met der tien eindzeges, werd tijdens zijn 31ste deelname derde. Bernhard ten Brinke eindigde als zevende. Bij de trucks was Andrei Kargi- nov een klasse apart. De Rus verze kerde zich in stijl van zijn tweede Dakar-zege, na 2014. Karginov won in zijn Kamaz de laatste proef en had in het klassement bijna drie kwartier voorsprong op land- en teamgenoot Anton Sjibalov. Edouard Nikolajev, de winnaar van de afgelopen drie jaar, moest tijdens de zesde etappe opgeven. Oranje slacht ook Frankrijk Murray niet in Rotterdam Remise voor Van Foreest zaterdag 18 januari 2020 PC MELBOURNE Kiki Bertens speelt dinsdag haar eerste ronde bij de Australian Open. Afgelopen dinsdag was er het drama van de rook van de bosbranden, enkele speel sters werden onwel bij het kwalificatietoernooi. Hoe bang is Bertens voor een herha ling? ,,Dit is zoiets nieuws, het is lastig in te schatten'', zegt de nummer 9 van de plaat singslijst, die in Melbourne bij een training op woensdag ochtend (met nog wat rook in de lucht) een beetje last kreeg van haar ogen, waar schijnlijk mede vanwege haar contactlenzen. ,,Het is erg wat er gebeurde en nog erger wat er in de rest van Australië alle maal gebeurt. Voor mens en dier. Maar de organisatie houdt het goed in de gaten. Zij beslist en wij moeten er mee dealen.'' Over een andere onzekere factor is Bertens inmiddels wel gerustgesteld. De lichte achillespeesblessure die haar deze week dwong tot terug trekken uit het toernooi van Adelaide, is geen belemme ring meer. Het afbreken is afgerond in Zandvoort. De fase van opbou wen is aangebroken. Meer en meer krijgt het Formule 1-cir- cuit vorm. En ook de omkade ring van wat een Hollands racefestival moet worden. Arjan Schouten Zandvoort Nederlandse fans rekenen op Max Verstappen. foto bsr RALLY De Spanjaard Carlos Sainz heeft voor de derde keer het klassement bij de auto's ge wonnen in de Dakar Rally. Carlos Sainz. foto bsr WATERPOLO De Nederlandse vrouwen wonnen ook hun vierde wedstrijd op het EK in Boedapest met grote cijfers. De re gerend Europees kampioen versloeg Frankrijk met 18-1. Oranje was al zeker van de kwartfinales. De waterpolosters strijden morgen in de laatste groeps wedstrijd met Spanje, op het laat ste WK goed voor zilver, om de eerste plek in de poule. TENNIS Andy Murray (foto) komt dit jaar niet in actie op het ABN Amro-toernooi in Rotterdam. Er lag een wildcard klaar voor de Schot als hij fit was geweest, maar dat is Murray niet. Hij heeft last van botkneuzingen. SCHAKEN Jorden van Foreest heeft zijn derde re mise op rij gespeeld op Tata Steel Chess, het interna tionale toernooi in Wijk aan Zee. De 20-jarige groot meester pakte na 34 zetten met wit een half punt tegen Viswanathan Anand uit India. Van Fo reest heeft 3,5 pun ten na zes van de dertien ronden, een half punt minder dan de koplopers So en Firouzja.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23