O DE WEEK VAN PHLIPPEN 14 1^ TOEKOMST WIJKWINKELCENTRA Vier op de vijf wijkwinkelcentra in Nederland doen het goed, blijkt uit onderzoek van vastgoedbureau Colliers International. Ook Rokkeveen in Zoetermeer scoort, met gratis parkeren, divers aanbod en een nette uitstraling. ,,Er ligt nog geen pepernoot op de grond.'' r Sinds kort kijken we thuis de nieuwe VPRO-serie In Europa van Geert Mak. De schrijver blikt terug op momenten in de Europese geschiedenis die achteraf gezien bepalend blijken te zijn geweest voor de toekomst. Zo was er bijvoorbeeld de kaping van een Air France-toestel in 1994, waarbij de kapers voor het eerst geen eisen stelden, behalve dat ze naar Parijs wilden vliegen om zichzelf in de Eiffeltoren te boren. Hun plan mislukte, maar het is zo'n aankondiging in de wereldgeschie denis die later, toen het op 9/11 echt gebeurde, een keerpunt in de wereldgeschiedenis bleek. Zou 3 november 2020 over een jaar of tien ook worden gezien als zo'n keerpunt? Op 3 november vinden de Amerikaanse presidents verkiezingen plaats. Vier jaar gele den was de verrassing enorm toen we op 9 november 2016 wakker werden met het nieuws dat Donald Trump daadwerkelijk gekozen was. Sindsdien raast en tiert hij over de wereld. Breekt met veel rumoer bestaande structuren af en onder handelt over nieuwe, met een Amerikaans eigenbelang voor ogen dat zijn weerga niet kent. Dat hij elke dag van standpunt kan wisse len, lijkt Trump zelf vooral als een voordeel te zien. Ach, het went ook allemaal wel weer en dus kun je je afvragen wat er zo erg zou zijn aan nog vier jaar Trump. Maar met die gedachte moeten we uitkijken. We leven als vissen in een kom en hebben niet door dat het water steeds troebeler wordt. 3 november kan wel degelijk een keerpunt vormen. Dat inter nationale samenwerkingen zoals de WTO, het IMF en de Navo nog overeind staan na vier jaar Trump, is geen garantie dat dit nóg vier jaar goed gaat. Nu al is het hoogste rechtsorgaan bij het oordelen over handelsconflicten geïmplodeerd doordat Amerika de benoemingen van rechters heeft geblokkeerd. In de deze week met China gesloten handelsdeal Fase I is de VS al op eigen houtje een geschillen procedure aan het optuigen, die Amerika erg veel macht geeft. De maakindustrie heeft wereld wijd harde klappen gehad van het handelsconflict. De hoop dat het conflict ooit wordt opgelost, deed Het verschil tussen wat we doen en wat we zouden moeten doen, loopt verder op ondernemers besluiten om hun productieketens nog niet naar elders te verplaatsen. En wat te denken van het klimaatbeleid. Als Amerika zich nog vier jaar afzijdig houdt, geeft dat alle andere klimaatontkenners in de wereld een alibi om ook niet te bewegen. Ondertussen loopt het verschil tussen wat we doen en wat we zouden moeten doen om meer schade te voorkomen, steeds verder op. Europa loopt het risico dat overheden plotsklaps gedwongen worden tot maatregelen die eco nomische schade veroorzaken. In zes landen zijn al rechtszaken geweest, waarin de staat wordt aangeklaagd omdat die niet doet wat nodig is om zijn inwoners te beschermen. Bij ons neemt het de vorm aan van een stikstofcrisis. Nog vier jaar Trump en ik sluit niet uit dat mijn kinderen met mijn kleinkinderen naar een serie kijken waarin 3 november de dag was waarop het begon. 'Dat ze dat niet hebben zien aankomen', denken mijn kinderen dan. Besi Heineken Unibail Beter Bed Het is nog vroeg, maar bij IJssalon Zinn in Zoetermeer zijn op deze vrijdag al veel tafeltjes bezet. Klan ten drinken op hun gemak een espresso, op de grond staan tassen vol boodschappen. Om de hoek is de weekmarkt. De kaasboer snijdt nog een pond boeren belegen, bij zijn buurman van de groente- en fruitkraam is het spitsuur. Achter hun kramen ligt overdekt winkel centrum Rokkeveen. Een centrum met een wijkfunctie. Al 25 jaar lang. Bij de ingang een sticker met de tekst 'Schoonste winkelgebied 2017 van deze gemeente.' Zwerfvuil is hier inderdaad niet te vinden. ,,En we hebben nul procent leegstand. Goed hè?'' zegt Keurslager Hans Reas. Hij is de voorzitter van winkeliersvereni ging Rokkeveen. Zijn centrum krijgt in het onderzoek van vast- Winkeliers betalen in een buurtwinkelcentrum niet de hoofdprijs aan huur, ze kunnen een goede boterham verdienen goedadviseur Colliers Interna tional een hoog rapportcijfer en behoort tot de 39 procent wijk winkelcentra die het predikaat 'top' mogen dragen. ,,We hebben hier ook andere tijden gekend. Bijna vier jaar gele den ging Rokkeveen flink op de schop. Dat was een goede zet van de eigenaar. Pas vorig jaar kwamen de winkels in de moeilijkste 'hoekjes' van Rokkeveen vol. De eigenaar had die vierkante meters allang kunnen vullen met drie belwinkels of drie afhaalpizzeria's, maar diversiteit in aanbod is het beleid. Daar scoren we mee.'' Slager Reas weet ook wel dat de aanwezigheid van een AH en een Jumbo veel klanten trekt. Net als het versplein met onder meer een bakker, viswinkel, kaaswinkel en een slager. ,,Maar ondertussen lopen deze klanten net zo goed een kledingwinkel of juwelier bin nen. En weet je wat net zo belang rijk is? Winkeliers betalen in een buurtwinkelcentrum niet de hoofdprijs aan huur. Dat is heel anders in het centrum van steden. Je kunt hier nog een goede boter ham verdienen.'' Spontane klandizie Petra en Lidie van damesmode winkel Dresscode hoor je ook niet klagen. ,,De winkel zit hier nu zo'n vijf jaar en loopt hartstikke lekker. Tuurlijk hebben we onze vaste klanten, maar het helpt ook mee dat je eerst langs ons loopt voordat je bij de Jumbo bent. Het levert veel spontane klandizie op.'' Het geheim van Rokkeveen? De verkopers roemen de saamhorigheid onder de winke liers. En vooruit, het is er lekker schoon. ,,Er ligt hier geen pepernoot op de grond.'' Ze missen nog wel een Kruidvat. ,,We hebben de Etos, maar een Kruidvat zou een aanvulling zijn.'' Het wijkwinkelcentrum telt 45 winkels, onderverdeeld in mode, persoonlijke verzorging, vers, supermarkten, horeca, spe ciaalzaken en vrije tijd/huishou delijke artikelen. ,,Je hebt hier alles onder één dak. Ik hoef nergens an ders heen voor boodschappen of om te winkelen'', zegt trouwe klant Bea Blankenburg. ,,Sinds drie maanden woon ik vlakbij, ^0 @sandraphlippen Terugkijken op keerpun 3 novembe m Sandra Phlippen is chief econo mist bij ABN Amro en docent aan de Erasmus School of Economics. O zaterdag 18 januari 2020 GO De chipmaker was de grootste stijger in de MidKap. De bierbrouwer deed het goed in de AEX. Het winkel vastgoedbedrijf behoorde tot een klein groepje dalers. De beddenverko per zag de omzet stijgen, maar de beleggers re ageerden niet enthousiast. E o Nul procent leegstand in y% Rokkeveen Sanne Schelfaut Zoetermeer -Hans Reas, voorzitter winkeliersvereniging

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14