Sloop rotte vissteiger in Colijnsplaat is begonnen IN DE REGIO ft 6 Opslag in natte tijden cruciaal SEECOAT NIGHT DRIVE BOOST iptiekde |onge MIJN DORP, MIJN STAD Zoet water is schaars in Zeeland. Veel oppervlaktewater is zilt. Dat is voor een deel van de agrariërs opge lost door de zoetwaterleiding die vanuit Brabant naar Walcheren loopt. Die voldeed prima voor de aangesloten bedrijven, tot de droge zomer van 2018. Toen werd de capa citeit te klein. En toen 2019 weer erg droog uitpakte, werd het tijd voor actie. De Borselse raadsleden Rien van Hekken (LPB) en Gijsbrecht Gun- ter (SGP/CU) staken de koppen bij elkaar en hebben een notitie ge schreven waarin het probleem wordt geanalyseerd. Vervolgens hield Borsele een discussieavond met alle betrokkenen. De belang rijkste conclusie: we moeten aan de slag en samenwerken. Want er is nog veel te winnen, denk Van Hekken. ,,We moeten water buffe ren." Opslaan in zand Een van de mogelijkheden die voorbijkwam, is het opslaan van het regenwater in Vlissingen-Oost. ,,Daar valt heel wat regenwater van al die daken. Je zou het water kun nen opslaan in het pak zand waarop het havengebied is gebouwd. Dan kan je het bij droogte er weer uit halen", zegt wethouder Cees West- strate. ,,Daarover moeten we in ge sprek met North Sea Port." Waarbij Weststrate wel gelijk aantekent dat het nog verder onderzocht moet worden of het idee haalbaar is. Zuiveren ,,Je kan ook denken aan water op slaan op het eigen bedrijfsterrein", zegt Rien van Hekken. Als fruitteler weet hij als geen ander hoe belang rijk zoet water is voor de groei van de vruchten. ,,Dat kun je alleen doen of samen met anderen." En er wordt nog steeds veel water 'ver spild'. Dagelijks wordt gezuiverd water vanuit de rioolwaterzuive ring geloosd op de Westerschelde. ,,Dat zouden de fruittelers ook kun nen gebruiken", zegt Van Hekken. ,,Maar dan moet je het nóg een keer zuiveren omdat er nog resten van medicijnen in zitten." Ook een op tie die onderzocht moet worden, vinden Van Hekken en Weststrate, omdat het uiteindelijk om grote hoeveelheden zoet water gaat. Zwaakse Weel Andere opties zijn bijvoorbeeld meer water vasthouden in be staande plassen als de Zwaakse Weel of juist nieuwe waterbergin gen aanleggen. ,,Er loopt al een proef met waterberging op een kreekrug bij Ovezande en dat is een succes", vertelt Weststrate. Hij is enthousiast en proeft ook de goede wil bij veel andere partijen, zoals het waterschap of de provincie. ,,Want we kunnen het niet alleen. We moeten de samenwerking zoe ken." Borsele is bereid om hierin het voortouw te nemen. De Walrus voelt zich al aardig thuis in de haven van Colijnsplaat. Het werkschip van de firma Van der Straaten doet de komende maanden dienst als werkvloer voor de ploeg die de steiger ont mantelt. Dat gaat de mannen ogenschijnlijk makkelijk af, maar werken vanaf het water vraagt een andere aanpak dan werken op het land. „We moeten rekening hou den met eb en vloed", legt uitvoer der Luc Francke uit. „Er zit ruim Een groot deel van de palen hergebruiken we voor de nieuwe constructie drie meter verschil tussen hoog en laag water. Bij hoog water slopen we de dekken, bij laag water trillen we de palen uit het water." En niet alles gaat de kachel in: „Een groot deel van de palen her gebruiken we voor de nieuwe con- structie. We zagen een paar centi meter van de buitenkant af en dan kunnen ze weer jaren mee. Bij het dek wordt dat lastiger, dat was er op sommige plekken slecht aan toe. Dat gaat naar een handelaar." Inspectie De sloop van de steiger was onver mijdelijk. Bij een inspectie in ok tober 2018 bleek het bouwwerk op instorten te staan. Tijdelijke ver stevigingen verlengden de levens duur nog ruim een jaar. In april moeten de sloopwerkzaamheden klaar zijn. Een drijvende construc tie van zware betonnen pontons gaat dienst doen als steiger, tot duidelijk is hoe de Colijnsplaatse werk- en recreatiehaven eruit gaat zien. Het project kost de gemeente Noord-Beveland 675.000 euro. Dansavond Carnavalskleding Jeugdorkesten Zaterdag Zondag zaterdag 18 januari 2020 Brainstorm om water te bufferen Zonder zoet water geen appels of peren. Zo simpel is het. Maar ook andere gewassen hebben water nodig, net als de industrie. En wat te denken van de brand weer? Alleen is zo veel water lang niet altijd voorhanden als je het nodig hebt. Melita Lanting Heinkenszand Hij mocht wat langer blijven staan dan gepland, maar nu is het echt einde verhaal voor de vissteiger in de haven van Co lijnsplaat. De mannen van aan nemingsbedrijf Van der Straa- ten uit Hansweert maken vanaf het water korte metten met het versleten bouwwerk. Ellen Smaardijk-Jobse Colijnsplaat - Luc Francke, uitvoerder GOES Dansclub De Vriend schap uit Goes houdt vanavond een dans avond voor paren en al leenstaanden in Wijk centrum De Spinne in de Goese Polder. De avond wordt muzikaal omlijst door een dj die om 20.00 uur begint met draaien. Onder het genot van een hapje en een drankje kan er de hele avond gedanst wor den. Naast het dansen is er ook nog een bingo. De entreekosten voor de avond bedragen 5 euro per persoon. Het wijkcentrum is aan de Joseph Lunslaan 7. 'S-HEERENHOEK In 's-Heerenhoek is van daag de traditionele car- Comfortabel en ontspannen zicht tijdens het autorijden in alle omstandigheden, dankzij de reflect tuner die hinderlijke schitteringen van o.a. tegenmoetkomend verkeer. Lange Vorststraat 40, 4461 JP Goes <3 Tel.: (0113) 21 12 72 <3> www.optiekdejonge.nl fi E> navalskledingbeurs in de Jeugdhoeve. De beurs is vanmorgen van 10.00 uur tot 11.30 uur. VLISSINGEN Het leerlingenorkest van de Koninklijke Harmonie Ons Genoegen, de Jeugd-Deltaband, en het opleidingsorkest van Muziekvereniging Vlis- singen geven morgen een concert in Vlissin- gen. De groepen zullen zowel individueel als ge zamenlijk optreden. Het concert begint om 16.00 uur en vindt plaats in de Ballroom aan de Oude Markt 41. De toegang is gratis. ELLEWOUTSDIJK 't Kerkje, 13.30-16.00 uur: Tentoonstelling Onverdund van schil der Kees Huijsen; GOES Wijkgebouw de Westkant, 14.00 uur: Modeshow met kle ding van de Ruilwin- kel; De Mythe, 20.00 uur: Musical Pijnstil lers; HEINKENSZAND De Stenge, 09.00 14.00 uur: Informatie markt voor stichtin gen en verenigingen; KAPELLE Fruitteeltmuseum, 10.00-16.00 uur: Startbijeenkomst snoeicursus laag- stamfruit; De Vroone, 13.30-16.30 uur: Mid dag voor (groot)ou- ders en familie die een kind hebben ver loren; Hervormde Kerk, 20.00 uur: Ons Genoegen en Mark Christiaanse; KRABBENDIJKE Hervormde Kerk, 19.30 uur: Nieuw jaarszang m.m.v. Urker Mannenkoor Soli Deo Gloria; KRUININGEN Boerderij Hogenak- kerweg 25, 08.30 11.00 uur: Biologische groentemarkt; WISSENKERKE Buurthuis Onder de Toren, 20.00 uur: Op treden Bluejeans Big Band en Appletree; ELLEWOUTSDIJK 't Kerkje, 14.30 uur: Oecumenische bij eenkomst in de Zeeuwse streektaal; GOES Inloophuis Oase, Rooseveltlaan 87, 11.00-12.00 uur: Kin derclub Schatzoe kers voor 4-13 jaar; KAPELLE FitXperience, 10.45 uur: Indoor Cycling. Vanaf werkschip de Walrus demonteren de mannen van aannemingsbedrijf Van der Straaten de versleten steiger. foto cynthia cats

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 139