Ik zou willen dat mijn advies meetelt bij de opvoeding van mijn kleindochter Het zint mij niet dat een familielid op onze kosten dure whisky's bestelt JOOST MAG 'T WETEN 1) Luchtpijp in gevaar en wat doen we eraan? 2) Hoe accepteren zoon en schoondochter mijn bemoeizucht? Om met die luchtpijp te beginnen: ik heb even rondgevraagd bij een jonge moeder, een verpleegkundige en een oma. Want ik kan hier natuurlijk niet zomaar iets antwoorden zonder gedegen onderzoek. En als u me niet gelooft, lees er mijn antwoord hiernaast even op na. Van alle drie kreeg ik de verzekering dat een kind van 4 zo'n druifje wel de baas kan, al wer den als alternatief ook rozijntjes gesuggereerd. Een kerstomaatje, mits niet te hard, kwam eveneens door de douane. Sterker nog, een van de geënquêteerden, het was de oma, zei: 'Waar bemoeit deze mevrouw zich mee?' Dat brengt mij meteen bij vraag twee: waar bemoeit deze mevrouw zich mee? In uw woorden: hoe accepteert de familie mijn bemoeizucht? Het komt erop neer dat beide vragen, hoe verschillend van aard ook, in feite een en dezelfde vraag zijn. Mijn vraag aan u: wilt u bekend staan als oma Bemoeial? Ja? Dan kan ik wachten op een brief van uw zoon of schoondochter. Nee? Prachtig voor nemen voor het nieuwe jaar! Familieruzie of niet, het probleem is van reken kundige aard. Dus ik kan weinig anders doen dan het rekenkundig behandelen. Excuses aan eenieder die in sommen niet geïnteresseerd is. Eerst nog even over die dure whisky. Ik neem aan dat u gewoon whisky bedoelt en dat u het 'dure' er bijschrijft om uw gelijk kracht bij te zetten. Een soort bijvoeglijk naamwoord zoals 'de hoge heren uit Den Haag' of 'de vermoorde onschuld'. Er zijn trouwens ook dure wijnen, maar die drinkt u kennelijk niet. Ik heb de prijslijst van drie willekeurige restaurants bekeken: De Markt in Zevenaar, Kraantje Lek in Over- veen en Gym en Gin in Rotterdam. Van alle drie heb ik de gemiddelde prijs van een glas wijn en een glas whisky uitgerekend en die gemiddelden bij elkaar opgeteld en vervolgens door drie gedeeld (drie restau rants), om zo tot de gemiddelde prijs van wijn en whisky in een Nederlands restaurant te komen. Re sultaat: wijn komt uit op 5,17 euro, whisky op 6,70 euro. Verschil per glas: 1,53 euro. Ik ga ervan uit dat de familie met acht man eet en dat u allemaal drie glazen drinkt. Dan betaalt u met zijn achten drie keer het verschil in prijs: 3 x 1,53 4,59. Gedeeld door acht: 57,3 cent de man. En daarvoor stuurt u mij een brief? Wijsheid komt met de jaren. Omdat acteur Joost Prinsen (77) een eind op weg is, beantwoordt hij uw vragen. Tot mijn schrik merkte ik dat onze schoondoch ter de druifjes en snoeptomaatjes niet door snijdt voor onze kleindochter van 4. Zo kunnen ze in haar luchtpijp schieten. Toen ik onze zoon erop wees zei hij dat zij altijd voorzichtig doet en zich nooit verslikt. Hoe kan ik de ouders zover krijgen dat ze zich bewust worden van het ge vaar - en dat ze mijn bemoeizucht accepteren? U stelt twee verschillende vragen: In de familie is ruzie ontstaan omdat we de rekening altijd delen als we gezamenlijk uit eten gaan. Wij drinken meestal wijn, maar een van de familieleden bestelt dure whisky, wat mijns inziens apart betaald zou moeten worden. Wat hij uiteraard niet doet. Wat vindt u van deze kwestie? Speelt er iets tussen u en uw kinderen, familie, vrienden, buren of collega's? Leg de kwestie voor aan Joost Prinsen. Mail uw vraag naar joostmagtweten@dpgmedia.nl ZATERDAG 18 JANUARI 2020 43

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 131