Het is bijna meditatief, zo stil is het op de route WEIT* 'A Wolkenkrabbers Met spierpijn duik ik die middag de bin nenstad in, om de stad slenterend verder te verkennen. Ik neem de lift naar de 89ste verdieping van het Taipei 101, met 508 me ter ooit het hoogste gebouw van de wereld. Het is bijna eng op deze hoogte in een wol kenkrabber te staan, het gebouw lijkt licht te bewegen. Maar wat een uitzicht op alle daken van wolkenkrabbers, terwijl de auto's ver beneden over de snelweg schuiven. Een 800 ton zware goudkleurige bol hangt in de top van het gebouw. Hij biedt contrage wicht bij trillingen en moet ervoor zorgen dat het overeind blijft bij de vele aardbevin gen en tyfoons die Taiwan jaarlijks treffen. De Chiang Kai-Shek Memorial Hall, een wit gebouw bovenaan een trap, ligt in een groot park, na 89 treden bereik je het hoog ste punt. Hier wisselen soldaten elk uur de wacht, een toeristische trekpleister, al kijk ik liever uit over het park waar stelletjes in het gras zitten en kinderen rondrennen. De stad telt meer autovrije plekken. Zo zijn veel oude fabrieksterreinen omge bouwd tot culturele hotspots. In de hallen zijn tentoonstellingen en in de straatjes tussen de fabriekspanden bloeien prachtige planten en grote bananenbomen. Op pleintjes treden bandjes op en verkopen kleine ondernemers zelfontworpen kaar ten, schriftjes, sieraden en tassen. Ik koop er een goudkleurig ringetje als trofee voor de wedstrijd. Ik was toch maar mooi de snelste Nederlandse in de categorie 40-45 jaar. In de avond is de beroemde Raohe Street Night een aanrader, een markt waar drom men Taiwanezen komen om kleine gerech ten te eten. Ik doe me tegoed aan Japanse omelet, inktvis met basilicum en mochi, kleverige zoete balletjes. Bij sommige kraampjes hangt een vreselijk stinkende walm, de geur komt in de buurt van koei- enpoep, of nee: van een container vol afval die een week in de zon heeft gestaan. Hier pruttelt stinky tofu in de pannen, een popu laire Taiwanese delicatesse. De beschim melde tofu zit vast boordevol eiwitten, goed voor na het hardlopen! Ik bestel een portie, neem een hap met mijn neus dicht en voel mijn gezicht vertrekken. Het smaakt zoals het stinkt. De volgende dag bezoek ik Jiufen, een eeuwenoud stadje net buiten Taipei, geliefd om de nauwe steegjes en steile trappen met heel veel winkeltjes. Vanuit de bus zie ik in de bergen een groot goudgekleurd stand beeld staan, weer dat strenge gezicht. Op nieuw de god van de oorlog en overwin ning! Ik vouw mijn handen samen en zeg in gedachten xiè xiè, dank u wel. Uit thuis de finish in zicht. De zon brandt, een sprintje lukt nog net. Ik heb het gehaald! Beitou hot spring Martyrs' heiligdom I Longshan Tempel Presidentieel paleis Din Tai Fung A Taipei 101 Vervoer Eva Air is de Taiwanese lucht vaartmaat schappij en vliegt meerdere keren per week tussen Amster dam en Taipei. Ook andere maatschappijen vliegen op dit traject. Tickets zijn er vanaf 529 euro. Taiwan Taiwan telt 23 miljoen inwoners en 15.000 gere gistreerde tem pels waar meer dan honderd goden worden vereerd. Van noord naar zuid is het land 400 kilometer lang, de oostkust is geliefd bij toeris ten. Slapen De verslaggever van deze krant sliep in het Ever green Laurel Hotel, een kamer kost er 125 euro per nacht. Hostels zijn er vanaf 20 euro per nacht. Hardlopen De Eva Air Marathon vindt dit jaar plaats op 25 oktober, de inschrijving opent binnen kort. Er zijn drie afstanden: 21, 10 en 3 kilometer. Er is plek voor 20.000 deel nemers. Taipei Taiwan EverFun organiseert tours door de stad. Eten Eten kan bij vele kraampjes op straat, op night markets en in restaurants. Din Tai Fung ser veert befaamde (soep)dum- plings, reser veren is nood zakelijk, tenzij je geen bezwaar hebt tegen lang wachten. Stinky tofu is een natio nale delicatesse, ook mochi (kle verige balletjes), ei, krab, octopus en kwal zijn ge liefd. Reisreportages worden soms (deels) betaald door derden. Zij hebben geen invloed op tekst en vormgeving. ZATERDAG 18 JANUARI 2020 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 129