'Ik keek niet sexy, maar kneep met m'n ogen omdat ik het eind van de catwalk niet zag' RECENSIE Een uitdaging voor de lezer het einde van de catwalk niet goed kon zien en bang was te vallen.' Ook merkt ze steeds vaker dat haar gesprekspartners op feestjes over haar schouder loeren om de rest van de zaal visueel af te struinen op zoek naar iets hippers. Natuurlijk is het niet nieuw om het onder werp ouder worden te tackelen. Libelle en Margriet deden en doen het, in Sex and the City was het een belangrijk thema, net als bij de talkshow Ladies Night en tv-reeksen als Big Little Lies en Divorce. Maar Ouder maar beter, maar ouder brengt naast de humor en relativerende toon ook mode en cosmetica op een originele manier. Er staat een uitgebreide ode aan stijliconen op leeftijd in: van de lieslaarzen van Grace Jones tot de haarband en te strakke broek van Keith Richards. Vrouwen worden onder het motto 'beter een keer te gek dan altijd maar veilig' uitgedaagd hun comfortzone te verlaten en eens iets kleur rijks of anderszins opvallends aan te trek ken. Daarnaast kunnen lezers hun voordeel doen met schoonheidsroutines uit het verleden: van het waxen van het voorhoofd met dierenbloed tot het bleken van het haar en de huid met saffraanpoeder. Verder geven De Maigret en Mas beschrijvingen van hun favoriete clubs, galeries, bars, restaurants en shops - 'daar moet je gezien worden'. In combinatie met de verhalen en mooi fotowerk maakt dat van Ouder maar beter, maar ouder een nieuwe favoriet voor op de koffietafel of het nachtkastje. zelf niets hebben laten doen. De Maigret: 'Ik ben bang voor naalden en injecties, maar het is mooi dat cosmetische opfrisbeurten mogelijk zijn.' Ook vertellen ze hoe louterend het ma ken van andere keuzes kan werken. Zo hield De Maigret niet krampachtig vast aan haar positie op de catwalk, maar koos zij voor een leven achter de camera. Ze maakt nu videoproducties voor onder meer Tate Modern en Vogue en andere glossy's. Daar naast reist ze als ambassadeur en woord voerder van het Franse modehuis Chanel de wereld over. De Maigret en Mas laten het niet bij ver halen over fysiek verval en het noteren van jammerklachten dat zij en hun leeftijds genoten links en rechts worden ingehaald door jongere generaties. Ze komen met concreet advies op het gebied van seks: probeer het weer eens onder de douche. Om verslappingsgevaar tegen te gaan beve len ze gezichtsyoga en doe-het-zelfknijp- cursussen aan, maar ze melden tegelijker tijd dat je je daar niet blind op moet staren; een energieke houding en uitstraling zijn uiteindelijk aantrekkelijker dan een kreuk vrij voorhoofd. Voor wie toch voelt voor het betere prik- en stikwerk weten zij nog wel wat adresjes, hoewel ze bezweren dat ze maar ex-spion John le Carré is nog even scherp, geestig en kritisch als toen hij in 1963 zijn naam ves tigde met Spion aan de muur. Destijds speelden zijn verhalen tegen de achtergrond van de Koude Oorlog, nu is de Brexit het thema, en de verwarring en chaos die deze move van de Britten alom teweegbrengt, ook in de wereld van inlichtingen diensten. Zijn nieuwste thriller, Spion buiten dienst (Luitingh- Sijthof, €24), is een plezier om te lezen. Le Carré verfoeit de Brexit en leeghoofdige, pom peuze populisten als 'Vladi' Poetin, Boris Johnson en The Donald, dat is duidelijk, en de Brexit is een ramp, maar hij blijft in de eerste plaats de meesterverteller. Hoofdpersoon Nat heeft twintig jaar in verre buitenlan den spionnen gerekruteerd en begeleid en is nu terug in Londen. Zijn rol is uitgespeeld, vreest hij, maar nee, hij raakt verwikkeld in een subtiel spel van verraad en misleiding. Wie geeft nou eigenlijk geheime informatie door aan wie? De internationale verhoudingen zijn zo veranderd dat zelfs Nat er niet meer uitkomt - nou ja, bijna niet dan. Le Carré brengt informatie liefst versluierd over, door middel van gesprek ken van personages waarin al tijd meer aan de hand is dan je dacht en waarin iedereen iets anders bedoelt dan hij zegt. Een thriller, ja, maar vooral vermakelijk, lekker Brits iro nisch en een fijne uitdaging voor de lezer. 34 Liszen Ras-Parisiennes Sophie Mas (links) en Caroline de Maigret. Ouder maar beter, maar ouder verschijnt bij Atlas Contact (€25). THRILLER John le Carré Spion buiten dienst —Egbert Jan Riethof SPION IUITEN DIENST

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 122