Het idee om Fonda uit te nodigen in Nijme gen komt van Antoons vrienden en mede activisten Ad Spijkers en Jos Hilte. Fonda is geen vreemde keuze. Ze protesteert al een paar jaar tegen de oorlog en maakt indruk met een bezoek aan Hanoi. Voor de verto ning van de Vietnam-documentaire Intro duction to the Enemy van haar man Tom Hayden zal ze naar Berlijn afreizen. In samenwerking met de 'kabouteruniversi teit', een commune aan de rand van de stad die in die jaren allerlei activistische acties op touw zet, krijgt de Brede Vietnam Beweging de actrice zover om ook naar Nederland te komen. ,,Dat kostte veel moeite. We moesten naar Duitsland om haar te spreken. En toen zou ze eigenlijk alleen naar Amsterdam komen, maar dat vonden we schandalig. We hadden niks met Amsterdam.'' Twee dagen is Fonda in Nijmegen. In cultureel centrum D e Lindenberg wordt op zaterdag de film vertoond en houdt Fonda een persconferentie. Op zondag neemt ze deel aan een programma op de universiteit. Tussendoor verblijft ze in Beuningen. ,,We hadden geen geld voor een hotel, dus toen heb ik gevraagd of ze bij ons op de boerderij kon slapen. En heb ik haar met opa's Opel van het station gehaald.'' In een paarse broek loopt Fonda over het boerenerf. Ze heeft een grijs-bruin jasje aan met daaronder een grijze coltrui. Fonda is vrolijk en ongedwongen, totaal niet uit de hoogte. Het klikt meteen met mijn oma. Ze communiceren door gebaren en gezichts uitdrukkingen, want mijn oma spreekt geen Engels. Af en toe legt ze een arm over oma's schouder. Mijn opa is een stuk ze nuwachtiger. Hij is zich meer bewust van wie ze op bezoek hebben. In de voorkamer eet Fonda van het zon dagse servies; crèmekleurige borden, scha len en kopjes, alles met een gouden randje. Op het menu staat soep, aardappelen met bloemkool en een stukje vlees, en als toetje pudding uit een vorm. Antoon herinnert zich nog dat ze bij de koeien is gaan kijken op de deel, aan de achterkant van de boerderij. Geïnteresseerd maar ook onwennig stapte ze langs de die ren. Mijn oma liep mee en hield het handje van de vrolijke Troy vast. ,,Achteraf heb ik wel gedacht dat het voor Fonda toch een beetje middeleeuws moet zijn geweest. Het zag er voor een boerderij uit die tijd prima uit, maar ze was natuurlijk een heel rijke, chique dame die modern en royaal woonde. Op de kamer waar ze sliep was geen ver warming en er was geen wc in de buurt. Wel een douche, maar in de badkamer tochtte het flink.'' Bij het ontbijt at ze niet veel, weet hij nog. ,,Ze pakte ham en wat fruit. Het brood liet ze liggen.'' Drie maanden na het bezoek van Fonda eindigt de Vietnamoorlog en daarmee eindigen ook haar protestacties. Ze blijft wel activistisch, onder meer in het Israël- Palestinaconflict, de laatste Irak-oorlog en nu dus, bij de klimaatprotesten waarvoor ze elke vrijdag de straat op gaat. Fonda speelde na haar bezoek aan Beuningen nog in 26 films en maakte in de jaren 80 furore met aerobicsvideo's. Ze acteert nog altijd. Deze week gaat het zesde seizoen van Netflix- serie Grace and Frankie van start en er volgt nog een zevende seizoen. Mijn oom Antoon bleef zich na de oorlog juist om Vietnam bekommeren. In 1979 bracht hij een bezoek aan het land en in de jaren die volgden werd Vietnam steeds meer zijn 'tweede vaderland', zoals hij het zelf noemt. Hij werkte voor het Medisch Comité Nederland-Vietnam en bracht boe ken uit met de veelzeggende titels als Viet nam bestaat nog en Vietnam de toekomst van een volk. Later ging hij aan de slag bij Stich ting Vluchteling. Antoon heeft één film van Fonda gezien, Barefoot in the Park. Hij heeft haar nooit meer gesproken. Hoewel mijn opa nooit een film van Fonda heeft gezien en hij voor het bezoek haar naam alleen kende uit de kranten en de gesprekken, moet het bezoek van de actrice een bijzonder moment zijn geweest. Voor even was hij meer dan alleen een boer uit Beuningen, voor even had hij de wereld in huis. Opa bleef in het dorp wonen totdat hij begon te dementeren en opgenomen werd in een verpleeghuis in Nijmegen. Daar bleef hij praten over politiek. Ook tegen mij. Nooit meer heeft een beroemdheid van dit kaliber een bezoek gebracht aan mijn geboortedorp. Wel Joop Doderer, Corrie Konings, dj Madman ('Meisje, zo lelijk als de nacht') en Snollebollekes, maar die slie pen niet op de boerderij van mijn opa. Jane Fonda in de film Barbarella (1968) van Roger Vadim en rechts in Tout Va Bien (1972) van Jean-Luc Godard. In On Golden Pond met vader Henry Fonda (1981). Afgelopen november, wederom gearresteerd tijdens een klimaatprotest. In de Netflix-serie Grace Frankie (2019). ZATERDAG 18 JANUARI 2020 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 115