Af en toe legt Jane Fonda een arm over mijn oma's schouder Nog steeds activist Mijn opa, toen 67 jaar oud, is in die tijd geen doorsneeagrariër. Hij begeeft zich al jaren in de dorpspolitiek. Hij zit in de gemeente raad om de belangen van de boeren te behartigen. Een tijdje is hij wethouder, in die tijd een kleine baan in een kleine gemeente. Daarnaast zit hij in het school- en kerkbestuur. Eigenlijk had hij meer willen zijn, meer willen worden. Hij had door willen leren, maar dat kreeg hij bij zijn ouders niet voor elkaar. Dus stimuleert hij zijn kinderen - het gezin telt er negen - te gaan studeren. Op een paar na vertrekken ze allemaal naar Nijmegen, naar de universiteit en de hogeschool, en gaan daar op kamers wonen. Ze komen in aanraking met de linkse studentenbeweging van de jaren 60. Als ze terug zijn op de boerderij praten ze vooral over politiek met hun vader. Mijn opa vindt het prachtig. Hij praatte altijd al graag over politiek. Zo graag dat hij er nauwelijks over op kan houden, waar hij ook is. Elke keer als hij bij zijn schoonfamilie een verjaardag viert, moet hij vooraf mijn oma beloven dat hij niet over politiek zal praten. Dat is een andere anekdote die nog altijd binnen de familie echoot. Door de gesprekken met zijn kinderen schuift mijn opa onvermijdelijk een beetje op het politieke spectrum van rechts naar links. Niet op gemeentelijk niveau, want daar is geen sprake van rechts en links. Nee, landelijk. Mijn opa is lid van de KVP. In de jaren 60 schrijft hij brieven aan het partijbestuur om zijn ongenoegen te uiten over het harde beleid aangaande internatio nale kwesties als de Biafra-oorlog en Nieuw- Guinea. In reactie krijgt hij KVP'ers over de vloer die met hem in gesprek willen. In het dorp wordt hij langzaamaan een buitenbeentje, vooral ook door het gedrag van zijn kinderen. ,,We waren voor veel mensen in het dorp vieze communisten", vertelt mijn oom Antoon, inmiddels 74 jaar. ,,In de bus van Nijmegen naar Beuningen ben ik een keer uitgescholden. We hadden geen lang haar, maar toch waren we lang harig tuig dat niets uitvoerde.'' Antoon speelt een cruciale rol bij het be zoek van Fonda aan Beuningen. Jaren daar voor is hij al als activist met Vietnam bezig. Hij plakt posters en kalkt leuzen in Nijme gen: Johnson moordenaar, Amerikanen weg uit Vietnam en Dood aan het kapitalisme. Later gaat mijn oom constructiever te werk. Hij maakt nieuwsbrieven, organi seert congressen en demonstraties, en zamelt geld in voor de Vietnamese bevol king. In 1972 is hij medeoprichter van de Brede Vietnam Beweging Nijmegen. ,,Er veranderde iets in de stad gedurende de Vietnamoorlog. Eerst werden we tijdens demonstraties uitgescholden. Later was er meer begrip en liepen mensen een stuk met ons mee.'' In Beuningen wil de 30-jarige Antoon ook wat doen voor Vietnam: een expositie over de oorlog in het dorpshuis. ,,Niet heel ingewikkeld. Een paar krantenknipsels aan de muur om mensen te informeren over wat daar nou allemaal gaande was.'' De rechtse burgemeester verbiedt op het laatste moment de expositie. Het zou een bedreiging voor de openbare orde zijn. Later geeft dezelfde burgemeester mijn opa flink op zijn kop, omdat hij niet op de hoogte was gebracht dat Vietnamactiviste Fonda in het dorp logeerde. Oom Antoon: ,,Die man had ook graag met haar op de foto willen staan. Heel ironisch.'' We kunnen Jane Fonda kennen van films als Barba- rella, On Golden Pond, Klute, Co ming Home en Fun With Dick Jane. Voor veel mensen is ze minstens zo bekend als acti vist. In de jaren 70 keerde ze zich tegen de Vietnam- oorlog en maakte ze een controver siële reis naar Hanoi, waaraan ze de bijnaam 'Hanoi Jane' dankte. Tot op de dag van vandaag wordt ze om dat bezoek verafschuwd door rechts Amerika. De laatste jaren ontpopte Fonda zich tot een fanatieke klimaat- activiste. Afgelo pen november werd ze voor de vijfde keer in drie maanden gearres teerd tijdens een klimaatprotest in Washington DC. Fonda is drie keer getrouwd en ge scheiden. Ze heeft een dochter van haar eerste man, regisseur Roger Vadim, en een zoon van haar tweede man, mede-activist Tom Hayden. 26 Herinneringen Oom Antoon was ervoor verantwoor delijk dat Jane Fonda naar Beuningen kwam. Hij heeft nog talloze foto's van het bijzondere bezoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 114