li 9 Ik snap het ook heel goed: we willen allemaal een inclusieve samenleving waarbij we kijken naar wat mensen wél kunnen Als een woord vooral pijn doet, waarom dat dan gebruiken? Ambassadeur VS bedreigd Spitssnuitdolfijn aangespoeld Sancties Polen en Hongarije vorige kabinetsperiode heeft diepe sporen nagelaten, daar steek ik mijn kop niet voor in het zand. Maar ver andering is en blijft nodig. We heb ben nu heel veel goedbedoelde re gelingen, terwijl mensen toch tegen een muur blijven oplopen en thuis op de bank zitten. En daarnaast loont het voor veel arbeidsgehandi capten niet als ze meer uren willen gaan werken. Dat kunnen we niet laten voortduren." ,,Ja. Werk gaat niet alleen om con tacten, om meedoen, maar gaat ook om loon. Je wilt het ook in je porte monnee voelen.'' ,,Nee, mijn voorstel is echt anders. Gemeenten, die over de bijstand gaan, kunnen mensen op vele ma nieren helpen. Sommige gemeen ten zijn heel actief, maar er zijn ook mensen die helemaal geen begelei ding krijgen, met wie de gemeente al heel lang niet gesproken heeft. En ik vind het onacceptabel dat de overheid mensen op de bank laat zitten. Het voorstel dwingt ge meenten ertoe om mensen een passend aanbod te doen." ,,Nee, het aanbod kan van alles zijn. Ik zie in de publiciteit voort durend een foto van mezelf met mensen die op de achtergrond aan het papierprikken of sneeuwrui men zijn. Maar het gaat erom wat bij iemand past. ,,Er was bijvoorbeeld een me vrouw in Rotterdam die al jaren in de bijstand zat en nu op eigen ini tiatief nu één dag per week taalles geeft aan de buurvrouw. Zij doet weer mee. Het kan ook vrijwilli gerswerk zijn of deelname aan een traject om uit de schulden te ko men. Licht aan het einde van de tunnel, dat beoog ik.'' Uw eigen partij heeft het anders nog steeds over een 'tegenpres tatie' en 'iets terugdoen'. Dan is het toch niet zo gek dat mensen denken aan verplicht papier prikken en sneeuw schuiven? ,,Je zag inderdaad dat er een aantal accenten werden gelegd.'' Diplomatiek: ,,Het was een mooie afronding van een discussie en het is goed dat we nu verder gaan. Dit was een heikel punt in de coalitie onderhandelingen en ik vind het een teken van kracht dat we er sa men uitgekomen zijn.'' ,,Dan moet de gemeente eerst langs om die deur toch open te krijgen. Uiteindelijk is er een heel kleine groep, zo'n 12 procent, die wel iets kan doen, maar dat niet doet. Zij verpesten het voor de rest! Als mensen onterecht ge bruikmaken van voorzieningen, moet je streng handhaven.'' Hoe dan? ,,Gemeenten kunnen dan de uit kering verlagen. Maar tegelijker tijd kun ze ook begeleiding opleg gen of tot een tegenprestatie ver plichten.'' „Participatie is een mooi woord. Maatschappij ook." ,,Ik hoef niet de vorige oorlog te winnen. Als een woord vooral pijn doet, waarom zou ik dat dan ge bruiken?" vrijdag 17 januari 2020 GO Moet het verschil met de uitke ring groter? U wilt tegelijkertijd dat mensen in de bijstand iets terugdoen voor hun uitkering en niet hun hand ophouden. Met de voorgeno men invoering van een verplichte te genprestatie voor mensen in de bij stand oogst Tamara van Ark veel kritiek. FOTO GUUS SCHOONEWILLE Ofwel: bijstandsgerechtigden worden aan het werk gezet. U was daar ook niet blij mee? En wat nou als mensen de deur niet opendoen en op de bank blijven zitten? Uw voorganger had het steevast over de 'participatiemaatschap pij'. Daar horen we u niet over. Pleit u voor eerherstel van die term? STRAATSBURG De EU- landen moeten de regerin gen van Polen en Hongarije veel meer het vuur aan de schenen leggen vanwege hun uitholling van de rechtsstaat en democratie. Een grote meerderheid van het Europees Parlement (476 tegen 178) schaarde zich gisteren achter die op roep. De commissie lan ceerde eind 2017 artikel 7 tegen Polen en een jaar later tegen de regering van Orban (foto). Deze zwaar ste strafprocedure in het EU-verdrag kan leiden tot schorsing van het stem recht in Europese raden. OOSTENDE In Oostende is woensdag een dode spits- snuitdolfijn van een kleine 3 meter aangespoeld. De laatste keer dat zo'n zoog dier werd aangetroffen aan de Belgische kust is meer dan vijftig jaar geleden. Bij Vlissingen spoelde in 2016 een exemplaar van bijna 5 meter aan en bij Schier monnikoog strandde er een in 2013. Het diepzeedier zou in moeilijkheden zijn gekomen in de branding en gewond zijn geraakt door rotsblokken langs de kust. Het skelet zal gebruikt wor den als lesmateriaal. Het kadaver is naar de afdeling Diergeneeskunde van de Universiteit Gent overge bracht, waar een autopsie is uitgevoerd. KIEV Oekraïne is een on derzoek begonnen naar mogelijke bedreiging of het bespioneren van de Ameri kaanse ambassadeur in het land in de periode 2016 2019. Het gaat om ambas sadeur Marie Yovanovitch, die in het afgelopen jaar door president Trump werd teruggeroepen naar Was hington. Ze is een belang rijke figuur in het onder zoek van Democratische aanklagers van president Trump die stellen dat de president zijn macht heeft misbruikt met druk op Oe kraïne.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9