Poetin kondigt zijn 'vertrek' aan, maar verdwijnt niet echt 8 NIEUWS INTERVIEW TAMARA VAN ARK Geen bewindspersoon in het kabinet-Rutte III jaagt zo veel mensen de gordijnen in als staatssecretaris Tamara van Ark van Sociale Zaken: „Om iedereen mee te laten doen in de maatschappij, móéten er regelingen op de schop.'' Als het op bescher ming aankomt, móét de overheid krachtig zijn. Woensdag kondigde Poetin tij dens zijn 'State of the union' ten overstaan van het voltallige parle ment ruim tien grondwetswijzi gingen aan. De Russische leider sprak over politieke hervormin gen die het parlement meer be voegdheden moeten geven ten koste van regering en president. Zo krijgt de Staatsdoema het recht - als het aan de president ligt - om behalve de voordracht van een premier, ook die van minis ters goed te keuren. Volgens Poe- tin moeten de hervormingen lei den tot een betere verdeling van de macht in Rusland, iets waar over hij het al eerder had gehad. Niets bijzonders, eigenlijk lijken de voorstellen heel democratisch. Maar politiek Moskou schudde op zijn grondvesten toen, even na de jaarlijkse toespraak, premier Dmitri Medvedev onverwachts zijn ontslag en dat van het voltal lige kabinet aanbood. ,,De presi dent moet de ruimte krijgen voor zijn hervormingen'', zei Medve- dev, die direct de baan van vice- voorzitter van de Russische Vei ligheidsraad kreeg aangeboden. Dat het congé van de regering was voorgekookt door het Krem lin, leek zonneklaar. De vraag was vooral: waar is Poetin op uit? De uitgeklede bevoegdheden van de volgende president die Poetin voorstelde, geven vrijwel zeker aan dat hij uitsluit na 2024 nog een keer keer te willen opgaan voor het hoogste ambt. Premierschap Misschien opnieuw een premier schap dan? Zoals hij dat in 2008 op zich nam, toen hij (zijn eerste) twee termijnen achter elkaar erop had zitten en hij noodgedwongen moest wijken voor Medvedev als president. Het lijdt geen twijfel dat Poetin in die vier jaar als eerste minister gewoon de touwtjes in handen hield en dat Medvedev uiteinde- lijk niet meer dan een 'fa^adepre- sident' was. Wellicht dat Poetin ook nu weer opteert voor de func tie van regeringsleider en hoopt hij dat de Doema tegen die tijd zijn kandidatuur steunt. Volgens de Russische politico loog Dmitri Orejskin is dat scena rio heel goed mogelijk. Hij voor ziet dit jaar al nieuwe parlements verkiezingen. ,,Poetins populari teit is nu nog groot genoeg. Hij zou snel leider kunnen worden van regegeringspartij Verenigd Rusland, de verkiezingen winnen en premier worden'', schetste Orejskin een van de mogelijkhe den voor radio Kommersant FM. Maar Poetin lijkt op meerdere paarden te willen gokken, stellen analisten. Zo wil Poetin van de zo geheten Staatsraad een formeel overheidsorgaan maken dat in de grondwet is verankerd. Momen teel is het een adviesorgaan waarin onder anderen de gouver neurs van de 85 Russische regio's zitting hebben. i Na de toespaak bood de premier het ontslag van het kabinet aan Misschien dat de president zich zelf na 2024 ziet als de voorzitter van zo'n versterkte Staatsraad en daarmee achter de schermen in vloed kan behouden. ,,De reden dat hij over de Staatsraad begon, is dat hij wellicht probeert een an dere plek te creëren waar de macht woont, waar hij boven de presidentiële functie kan uitstap pen'', zei Aleksandr Baoenov van denktank Carnegie Centrum in Moskou tegen de BBC. Een andere mogelijkheid zou zijn dat Poetin voorzitter blijft (als president is hij dat nu al) van de Veiligheidsraad. Met een paar ex tra bevoegdheden zou dat een prima uitgangspositie zijn voor veel invloed achter de schermen. Iets soortgelijks gebeurde een jaar geleden in Kazachstan, waar president Noersoeltan Nazarbajev na dertig jaar als president te rugtrad, maar wel aanbleef als voorzitter van de Veiligheidsraad van zijn land. Toen al speculeer den experts over een zelfde soort scenario voor Poetin. ijna elk voorstel dat ze doet, roept weerstand op. De hervorming van de loonkosten subsidie voor ar- beidsgehandicap- ten ging na fel verzet van tafel. Het nieuwe regiem voor Wajongers werd onder druk aangepast. En ook met de voorgenomen invoering van een verplichte tegenprestatie voor mensen in de bijstand oogst Tamara van Ark veel kritiek. En ergens kan ze die weerstand wel begrijpen, zegt de staatssecreta ris van Sociale Zaken. Immers, de mensen voor wie zij het doet, heb ben het vaak niet getroffen in het le ven. Ze hebben een chronische ziekte of beperking, zitten tot hun nek in de schulden of komen maar niet uit een uitkering. En dan treedt er een staatssecretaris aan die zo no dig weer van alles wil veranderen. Van Ark: ,,Je grijpt heel direct in de leefwereld van mensen. Het raakt aan hun rechtvaardigheidsge voel, dus is het logisch dat er veel emoties zijn. Het is precies de reden dat ik ooit de politiek ben inge gaan.'' ,,Dat moeten andere mensen maar zeggen. Deze portefeuille loopt wel als rode draad door mijn leven. Ik heb in Rotterdam voor de sociale dienst gewerkt, was als wethouder verantwoordelijk voor het sociale domein en hield me er ook als Ka merlid voor de VVD mee bezig. Het gaat om de kern van wat je als sa menleving wilt zijn: beschermen waar het hoort, handhaven waar het moet en stimuleren waar het kan.'' ,,Als het op bescherming aankomt, moet de overheid krachtig zijn. Als jij als burger bijvoorbeeld werkt met gevaarlijke stoffen en je werk jou je leven kan kosten, dan móét de overheid krachtig zijn. Tegelijker tijd moet de overheid zorgen dat mensen zelf initiatief kunnen ne men. De overheid kan stimuleren, maar moet niet alle zuurstof weg nemen. En om de solidariteit te be waren, mag je stevige normen stel len.'' ,,Natuurlijk kom ik ook mensen te gen wier verhalen onder de huid gaan zitten. Maar ik zie ook veel kracht. Dat motiveert enorm." Er is veel argwaan jegens uw be leid. Iemand als Noortje van Lith, die in een rolstoel zit, raakte met haar brief in deze krant een ge voelige snaar. Ook bij u? ,,Natuurlijk laat mij dat niet onbe roerd. Ik snap het ook heel goed: we willen allemaal een inclusieve sa menleving waarbij we kijken naar wat mensen wél kunnen. Tegelij kertijd hebben we in dit land zóveel regelingen gestapeld voor bijvoor beeld mensen met een arbeidsbe- perking. De één heeft een Wajong- uitkering, de ander krijgt loonkos tensubsidie. En dan zijn er tóch nog een heleboel mensen die bijvoor beeld geen aangeboren letstel heb ben of die bijvoorbeeld de ziekte van Crohn hebben, en die nergens voor in aanmerking komen. Daarom moeten we dingen veran deren. We moeten iedereen een plekje geven.'' „Uiteindelijk gaat het om een waar dendebat: mag je meedoen? Ik snap dat mensen soms denken: het zal wel weer een bezuiniging zijn. De vrijdag 17 januari 2020 GO De Russische president Vladimir Poetin met Mikhail Mishustin, die hij voordroeg als nieuwe premier. foto epa De Russische president Vladi mir Poetin maakte deze week twee dingen stilzwijgend dui delijk: hij blijft na 2024 geen president, maar wil wel de touwtjes in handen houden. Joost Bosman Moskou 'De overheid mag mensen niet op de bank laten zitten' Laurens Kok Den Haag Hoe zit het met uw sociale hart? VVD'ers pleiten vaak voor een kleine overheid. U ook? U gaat over mensen die in hun le ven pech hebben gehad. Toch lijkt uw humeur daar niet onder te lij den. Dat zei het vorige kabinet ook, om vervolgens hard te bezuinigen op de sociale werkplaatsen. Het wantrouwen zit diep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8