7 ROYALS ANDERE ROL Prins Harry ging gisteren weer aan het werk in Londen. Zijn vrouw Meghan neemt in Canada al een voorschot op het nieuwe leven dat het prinselijk paar daar wil opbouwen. Londen Terwijl de onderhandelingen over zijn toekomst achter de schermen nog volop plaatsvinden, stond voor prins Harry zijn eerste publieke op treden op het programma sinds hij en zijn vrouw Meghan bekendmaak ten een stap terug te willen doen in de Britse koninklijke familie. In de tuinen van Buckingham Palace was hij gastheer van de loting voor de Rugby League World Cup 2021. Ogenschijnlijk relaxed schudde hij glimlachend de handen van rugby- spelertjes die waren uitgenodigd. Het was het soort koninklijke ver plichting dat Harry zo goed ligt: hij houdt van sport en is heel goed met kinderen. Voor wie hem daar aan het werk zag, is het moeilijk voor te stel len dat achter de paleismuren op dit moment zeer gedetailleerde discus sies worden gevoerd zodat de prins in de toekomst minder van dit soort plichtplegingen hoeft te doen. Hij en zijn vrouw Meghan kondigden vo rige week aan een stap terug te doen en deels naar Canada te willen ver huizen. Een ongehoorde stap, die tot paniek leidde op Buckingham Palace. Want hoe moet dat, een prins die parttime royal wil zijn? Nadat maan dag familieoverleg had plaatsgevon den, eiste koningin Elizabeth dat er binnen enkele dagen duidelijkheid kwam over de afwikkeling van de praktische en financiële consequen ties van de wens van Harry en Meg han. Daar is het wachten nu op. Publiek geld Uit een peiling van YouGov blijkt dat 81 procent van het Britse volk vindt dat de hertog en hertogin van Sussex straks geen publiek geld meer mogen ontvangen. Harry en Meghan hebben zelf aangegeven daar ook geen aan spraak meer op te maken, maar zou den wel nog een toelage van prins Charles willen ontvangen. 67 procent van de ondervraagde Britten vindt ook dat geen goed idee. Een ander heet hangijzer in de dis cussies zijn de kosten van hun bevei liging. Het koppel moet 24 uur per dag worden beveiligd, een peperdure operatie die nu wordt gefinancierd Londen Meerderheid Britse volk wil dat het koppel geen publiek geld meer krijgt, de woning opzegt en beveiliging zelf betaalt door de belastingbetaler. Twee derde van de ondervraagden vindt dat dat moet stoppen. Ook op het gebied van huisvesting moeten het koninklijk koppel een stap terug doen, vindt ruim de helft van de respondenten: volgens hen zouden Harry en Meg han niet mogen blijven wonen op Frogmore Cottage, hun huis naast Windsor Castle. 46 procent wil zelfs dat ze hun koninklijke titels opgeven. Ingewikkelde tijden dus, voor de hertog en hertogin van Sussex. Woensdag kwam daar nog een te genslag bij: Thomas Markle, de vader van Meghan, zou bereid te zijn getui gen tegen zijn dochter in de rechts zaak die Harry en Meghan aanspan den tegen The Mail on Sunday. Dat meldden Britse media nadat ze rechtbankstukken hadden ingezien. In het najaar besloten de Sussexes juridische stappen te nemen tegen de krant, nadat delen van een privébrief van Meghan aan haar vader waren gepubliceerd. Ze beschuldigen de Mail van het opzettelijk verspreiden van leugens en denigrerende verha len. Nu is duidelijk dat de krant Tho mas wil oproepen als getuige om te laten zien dat er geen leugens zijn af gedrukt. Daar lijkt hij wel oren naar te hebben: Thomas zou zelfs al privé- berichten beschikbaar hebben ge steld aan de advocaten van de verde diging. In de rechtbankdocumenten zouden sms'jes staan die Meghan en haar vader uitwisselden, waaruit zou blijken dat hun relatie inderdaad in hoog tempo verslechterde in aanloop naar het huwelijk in 2017. Proces Of het daadwerkelijk tot een proces komt, is nog niet duidelijk, maar mocht het zover komen, dan is het aannemelijk dat Thomas in de rechtszaal tegen zijn dochter zal ge tuigen. Dan is het denkbaar dat ook Meghan wordt opgeroepen om een getuigenis af te leggen tegen haar va der. Het zou een ongekende situatie zijn voor het Britse koninklijk huis. Intussen neemt Meghan fysiek af stand van alle problemen en is ze sa men met haar acht maanden oude zoontje Archie in Canada. Daar zit de hertogin niet stil: dinsdag bracht ze een bezoek aan Justice for Girls, een liefdadigheidsinstelling in Vancouver die zich inzet voor tienermeisjes die in armoede leven. Daarna ging ze ook nog langs bij een het Downtown Eastside Women's Centre, waar ze met vrouwen sprak over de proble men waarmee de gemeenschap wor stelt. Harry heeft komende week nog wat verplichtingen in het Verenigd Koninkrijk, maar zou zich daarna bij vrouw en kind aansluiten in Canada. Het lijkt er dus op dat het koppel nu al de daad bij het woord voegt en hun tijd al verdeelt tussen de twee landen. Ze wachten niet af tot de on derhandelingen over hun toekomst zijn afgerond en er een akkoord met het paleis ligt. Ze zijn al begonnen met hun nieuwe leven. vrijdag 17 januari 2020 GO Meghan begint in Canada vast aan haar nieuwe leven Suse van Kleef Meghan (midden, gele trui) bracht eer der deze week in Ca nada een bezoek aan het Downtown East- side Women's Centre, waar ze met vrouwen sprak over de proble men waar de gemeen schap mee worstelt. FOTO EPA Prins Harry babbelt met rugbykinderen tijdens de loting voor de Rugby League World Cup 2021 in de tuinen van Buckingham Palace, een offi cieel optreden waarmee hij zichtbaar weinig moeite heeft. FOTO AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7