SCHILDER* 16 ZEELAND VIJF VRAGEN OVER IJSHOCKEY Nijmegen Devils stond deze week tegen Heerenveen voor het tweede jaar op rij in de nationale bekerfinale. Vijf vragen over de staat van het Nederlandse ijshockey. Niet veel. De hoogtijdagen liggen ver achter ons. In 1980 deed de Neder landse ijshockeyploeg voor het eerst en voor het laatst mee aan de Olym pische Spelen. Het nationale team kwam toen uit in de A-groep, de hoogste categorie voor landenteams met onder meer grootmachten als Canada, de VS, Duitsland en Finland. Anno 2020 is Oranje een ijshockey- dwerg die is afgezakt tot het niveau van D-landen als Spanje en Israël. Het Nederlands team is nu bezig met een reeks voorrondes, voordat het mag deelnemen aan het kwalificatie toernooi voor de Spelen in 2022. Kwalificatie zal hoogstwaarschijnlijk geen moment in zicht komen. Het belangrijkste antwoord: geld. Of beter: het gebrek daaraan. Clubs heb ben het moeilijk om het hoofd finan cieel boven water te houden. Spon sors zijn voor de relatief kleine sport lastig te vinden en te behouden. Wat niet helpt: duels uit de BeNe-League, de hoogste competitie waar ook Nij megen Devils in uitkomt, worden zelden uitgezonden op televisie. Spelers uit het buitenland (in het ijshockey imports genoemd) krikken het niveau flink omhoog, maar zijn kostbaar. Ze komen alleen over uit ijshockeymekka's als Canada voor een behoorlijk salaris en goede rand voorwaarden. Weinig clubs kunnen die bieden. Een volledige ijshockeyselectie be staat al snel uit 25 spelers en een staf. De ijsbaan wordt meestal gehuurd van de gemeente. Jeugdleden werven is lastig. De aanschaf van schaatsen, stick en beschermende kleding maakt ijshockey een dure sport om mee te beginnen. Ook dat heeft alles met het afgezakte niveau te maken. De Tilburgers sta ken in Nederland sportief, qua orga- iinti nisatie en publieke belangstelling ver boven de rest uit. In Duitsland is ijs hockey een grote sport, dus besloot Trappers in 2015 de grens over te ste ken. Vanaf het vijfde en vierde niveau zijn er in Duitsland al professionele spelers actief, de Tilburgse formatie speelt nu op het derde niveau. De Til- burgers vormen de kern van Oranje. Wie goede ijshockeytegenstanders wil treffen, moet op reis. En niet zo'n beetje ook. Om tot meer en spannen dere wedstrijden te komen, werden in 2015 de topliga's van Nederland en België samengevoegd tot de BeNe League. In die gesloten competitie (degradatie is niet mogelijk) wordt sindsdien gestreden om de twee landstitels - die van België en die van Nederland - én een extra prijs, de overall titel in de BeNe-League. De Nederlandse ploegen strijden daar naast onderling ook nog om de natio nale beker. Devils werd vorig jaar landskampioen en bekerwinnaar. Dit seizoen legt Devils liefst 5018 kilometer af naar uitwedstrijden. Dat komt omdat er sinds dit seizoen, als experiment, naast de BeNe-League en het bekertoernooi nóg een extra competitie in het leven is geroepen: de Inter Region Cup. Behalve Neder- De sterkste Nederlandse ploeg speelt in Duitsland competitie landse en Belgische teams doen daar aan ook Duitse ploegen mee, die in eigen land op het vierde niveau actief zijn. Binnenkort volgt er een evalua tie van de Inter Region Cup, maar de kans dat de proef een vervolg krijgt, is klein. De ijshockeykalender zit nu wel erg vol, zo verloor Devils dit sei zoen reglementair een duel omdat de ploeg niet kon spelen vanwege een gebrek aan spelers. De ploeg kampte op dat moment met veel blessures. Zeker niet! Neem alleen al de beker finale van vanavond tussen Nijme gen Devils en Heerenveen Flyers. Het IJssportcentrum in Eindhoven biedt plek aan 2500 fans en zal waarschijn lijk tot de laatste stoel bezet zijn. IJs- hockeyclubs kunnen rekenen op fa natieke fans, die hun ploeg harts tochtelijk steunen en op de voet vol gen. De sfeer zal vanavond uitbundig zijn, zoals vaak bij ijshockeyduels. Wie besmet raakt met het ijs- hockeyvirus, blijft dat meestal voor de rest van zijn leven. Op die manier zullen er altijd mensen bezig blijven om topijshockey overeind te houden en door te ontwikkelen. De ijs- hockeybond moet intussen de aan dacht verdelen over de mannen- en vrouwentak. De vrouwen zitten in de lift en worden ondersteund via het NOC-NSF Sportfonds. Wie weet komt een stijgende populariteit wel uit onverwachte hoek, zoals bij meer Nederlandse sporten waar de vrou wen voor groei en prestaties zorgen. vrijdag 17 januari 2020 VL De grenzeloze zoektocht van Nederlandse ijshockeyclubs Guus Daamen Nijmegen IWat stelt Nederland in de ijs- hockeywereld nog voor? 2 Hoe kan het dat het al jaren kwakkelen is voor het Neder landse ijshockey? 3 Waarom is de beste club van Nederland - Tilburg Trappers - gevlucht naar Duitsland? UlrTj-s; kTUrfHOiJMr 4 Hoe komt het dat de overige Nederlandse topploegen, zoals Devils en Geleen Eaters, het in hun competitie opnemen tegen Belgen en Duitsers? Maart 2019: Levi Houkes viert het landskampioenschap van Nijmegen Devils. FOTO DAVID VAN HAREN M Bryan Vos (rechts) met zijn ploeg Tilburg Trappers in het duel met het Duitse Kre- feld. FOTO JORIS KNAPEN/PIX4PROS 5 Is het alleen kommer en kwel met het ijshockey?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 63