Schuur met asbestdak brandt uit Eendvogelstraat mist vooral parkeerruimte 7 VROUWEN VAN NU NOORD-BEVELAND Dat je op leeftijd bent, wil absoluut niet zeggen dat je je dagen doorbrengt achter de geraniums. Kijk maar naar de Vrouwen van Nu op Noord-Beveland. De vereniging blaast vandaag 85 kaarsjes uit, maar is - net als de 130 leden - nog hartstikke vief. e ogen van Bella van Oeveren (90) gaan glinsteren zodra het over de Vrouwen van Nu gaat. De Kort- geense is één van de oudste leden, letterlijk en figuurlijk. Het was 1952 toen zij zich aansloot bij de Noord-Bevelandse afdeling van de landelijke vrouwenvereniging en 68 jaar later is Van Oeveren nog al tijd een trouw lid. Lezingen en ex cursies voedden haar leergierig heid, activiteiten als gym, toneel en zingen zorgden voor ontspan ning en nieuwe contacten groei den uit tot vriendschappen. Aan afhaken heeft Van Oeve- ren nooit gedacht, ook al veran derde er in de loop der jaren veel. De verbinding van Noord-Beve land met het vasteland en de in troductie van auto, televisie en in ternet werkten door in het activi teitenprogramma van de Vrouwen van Nu. „Vroeger waren de activi teiten veel meer gericht op het ge ven van voorlichting", zegt de hui dige voorzitter Nel Timmerman. „Denk aan een demonstratie van een wasmiddelmerk, een lezing over het wel en wee op de tv of een bezoekje aan de huishoudschool. Tegenwoordig draait het meer om ontspanning. We hebben een wandel- en fietsgroep, een kook- en bioscoopclub, er zijn lezingen, paas- en kerstmiddagen, noem het maar op." Niet alles is veranderd; sommige activiteiten blijken prima bestand tegen de tand des tijds. Zo gaat de gymgroep al een hele tijd mee, net als de boekenclub. „Die was er in de beginjaren al", weet Van Oeve ren. „Ik groeide op in Yerseke en mijn moeder was in die tijd lid van de Zuid-Bevelandse afdeling. Ze zat onder meer bij de boekenclub. Eens in de zoveel weken arri- veerde met de post een boek en dat mocht ik dan uitpakken. Magisch vond ik dat." Wat ook al 85 jaar hetzelfde is, is het omkijken naar elkaar. Dat heeft de 73-jarige Martha van Roon aan den lijve ondervonden. Zij sloot zich twee jaar geleden bij Je mag helemaal zelf bepalen hoe vaak en aan welke activiteiten je wilt meedoen 'De Vrouwen' aan, toen zij en haar man van Oudenbosch naar Wis- senkerke verhuisden. „Ik was nog maar één keer naar de gym ge weest toen ik thuis viel en uit de roulatie raakte. Na afloop van de eerstvolgende les stond er een groepje vrouwen voor mijn deur. 'We komen even kijken hoe het met je gaat', zeiden ze. Dat vond ik heel bijzonder." Weinig verplichtingen Het grote voordeel van de Vrou wen van Nu is volgens Timmer man dat er weinig verplichtingen zijn. „Je betaalt een vast contribu tiebedrag per jaar, maar verder mag je helemaal zelf bepalen hoe vaak en aan welke activiteiten je wilt meedoen." Iets wat de jonge, drukbezette generatie best eens zou kunnen aanspreken. Toch la ten de vijftigminners het lidmaat schap massaal links liggen. Alle 130 huidige leden hebben Sara ge zien. „Jongeren hebben het druk met werk, kinderen, hobby's... Ook vinden ze het onhandig dat veel van onze activiteiten overdag zijn. Dat is inderdaad zo gegroeid, maar dat wil niet zeggen dat dat in de toekomst ook zo moet blijven." De Noord-Bevelandse Vrouwen van Nu-afdeling staat er wat le denaantal betreft goed voor, maar Timmerman weet dat het voortbe staan daarmee niet per se gewaar borgd is. De afgelopen jaren zijn zeker tien Zeeuwse afdelingen ge stopt vanwege een gebrek aan nieuwe (bestuurs)leden. Ze durft dan ook niet te voorspellen of Noord-Beveland de eeuw gaat vol maken. „Ik kijk niet te ver vooruit. Op dit moment hebben we een gezellige en actieve damesclub. Sa men gaan we er een mooi jubile umjaar van maken!" De aftrap is vrijdag 24 januari. Dan komt zangeres en entertainer Marjolein Meijers optreden in het dorpshuis van Wissenkerke. De verdere activiteiten zijn nog een verrassing. De brand brak even voor 13.30 uur uit. Het vuur sloeg zo snel om zich heen dat de schuur al groten deels in brand stond toen de brandweer kwam aanrijden. Meetploegen werden opgeroepen omdat er veel rook vrijkwam en omdat er asbest in het dak van de schuur zat. NL-Alert Bewoners in de directe omgeving werden met een NL-Alert opge roepen om ramen en deuren dicht te doen. Overigens heeft de boerderij niet veel directe buren. In de schuur lagen volgens een woordvoerder van de Veilig heidsregio Zeeland (VRZ) land bouwproducten opgeslagen. Er waren geen mensen of dieren in de schuur en er zijn ook geen ge wonden gemeld. De schuur moet helemaal leeg gemaakt worden. Daarvoor moet een deel worden gesloopt, omdat de constructie van de schuur ern stig is aangetast. Om dat veilig te kunnen doen, wordt een mobiele hijskraan ingezet. De meetploegen hebben vast gesteld dat het gebied waarin as best terecht is gekomen zich be perkt tot de Linieweg. Die is afge zet totdat het asbest door een ge specialiseerd bedrijf is verwij derd. Even na 17.00 uur is een nieuw NL-Alert gestuurd naar bewoners in de omgeving waarin stond dat alle waarschuwingen waren inge trokken. Stichting Salvage onder steunt de eigenaar bij de afhande ling van de schade. Voldoende parkeerplaatsen, veel groen en goed onderhouden wegen en trottoirs. Dat vinden de bewo ners van de Eendvogelstraat in Heinkenszand belangrijk. De gemeente Borsele wil de Eendvogelstraat herinrichten. Om uit te zoeken wat de bewoners wil len, is een bureau ingehuurd. Dit bureau heeft een digitale enquête uitgezet en de resultaten daarna voor de gemeente geanalyseerd. Kosten: ongeveer 10.000 euro. Uit het onderzoek blijkt dat de bewoners van de Eendvogelstraat vooral parkeerplaatsen missen. Ook het gebrek aan verlichting richting het sportveld scoort hoog. Mensen uit omliggende straten vragen vaak aandacht voor de verkeersveilig heid. De bewoners konden ook wen sen opgeven. Het is niet verrassend dat parkeergelegenheid ook daarbij weer hoog scoort. Net als het aan leggen van meer groen. De enquête is uitgezet onder 700 huishoudens. Wethouder Arno Witkam is blij met de respons. ,,Er hebben 292 in woners gereageerd. Dat is meer dan we tijdens een inloopavond konden verwachten." Alle suggesties wor den nu beoordeeld en als het moge lijk is meegenomen in het ontwerp. De straat wordt in 2021 aangepakt. vrijdag 17 januari 2020 BE Al 85 jaar omkijken naar elkaar Ellen Smaardijk-Jobse Kortgene D -Nel Timmerman Een landbouwschuur aan de Hulsterseweg, ten oosten van Axel, is gistermiddag volledig in vlammen opgegaan. Daarbij is asbest vrijgekomen. Bewoners werden gewaarschuwd met een NL-Alert omdat er veel rook vrijkwam. Hoewel de brand rond 17.00 uur onder controle was, heeft de brand weer vandaag nog nodig om na te blussen. Jeffrey Kutterink Axel Kijk op de site bij /video Grote brand in landbouwschuur bij Axel Melita Lanting Heinkenszand Vrouwen van Nu-voorzitter op Noord-Beveland Nel Timmerman (midden) met twee van de 130 leden: Bella van Oeveren (links, lid sinds 1952) en Martha van Roon (rechts, lid sinds 2018). foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 60