Waarom nam minister het op voor een wietkoning? 5 voor uitlevering. In een brief aan de Tweede Kamer herhaalde minister Grapperhaus dat hij 'waar mogelijk' zijn best blijft doen om ook haar eer der op vrije voeten te krijgen. De twee kinderen van het echtpaar zijn al enkele jaren in Nederland, waar de familie Van Laarhoven zich over hen We mochten Johan nu nog niet zien. Dat was moeilijkste moment van laatste 5,5 jaar ontfermt. De familie van Van Laar hoven had eigenlijk gehoopt dat hij al voor de kerstdagen in Nederland zou zijn. Dat lukte niet omdat er nog allerlei formulieren moesten worden verwerkt en er nog besprekingen waren, zegt Frans. „Uiteindelijk hoorden we gisteren pas dat de Thaise autoriteiten Johan hadden overgedragen aan de Nederlandse autoriteiten." Belastingontduiking Maar ook na deze episode is Van Laarhoven nog niet van justitie af. Het OM in Breda kondigde gister ochtend aan dat het zo snel mogelijk verder wil met een andere strafzaak tegen hem. Justitie verdenkt Van Laarhoven van belastingontduiking en het witwassen van 20 miljoen euro via zijn coffeeshops. Ook broer Frans en bedrijfsleider Marco de Jong zijn verdachten in deze zaak, die stil kwam te liggen omdat Van Laarho ven door zijn gevangenschap in Thailand niet bij het proces in Ne derland aanwezig kon zijn. Maar die blokkade is nu verdwenen. Het was een unicum: een minis ter die bij de autoriteiten van een ander land openlijk vroeg om de vrijlating van een landge noot. Minister Ferd Grapperhaus van Justitie en Veiligheid deed het afgelopen zomer voor J ohan van Laarhoven. Drie kwartier sprak hij in Bangkok met de Thaise premier en de Thaise mi nister van Justitie over de 59-ja- rige Brabantse oud-coffeeshop houder, die daar sinds 2014 vast zat. Hij werd veroordeeld tot 103 jaar cel wegens witwassen, waarvan hij er twintig moet uit zitten. Waarom spande het kabinet zich in voor een veroordeelde crimineel? Dat heeft Van Laar hoven te danken aan de Natio nale Ombudsman. Van Laarhoven is een wietpio- nier: in de jaren 80 richt hij in Tilburg de eerste coffeeshop op buiten de Randstad. Het zou het begin zijn van een kleine keten, The Grass Company; nu met vier locaties in Brabant. In 2008 vertrekt hij met zijn Thaise vrouw en hun kinderen naar Thailand om daar te rente nieren, veel van zijn vermogen wordt daar ook geïnvesteerd. In 2011 verkoopt hij The Grass Company. Onderzoek In datzelfde jaar begint justitie in Nederland een groot onderzoek naar de coffeeshopketen. Hoofd verdachte: Johan van Laarhoven. Hij wordt verdacht van witwas sen, belastingontduiking en lid maatschap van een criminele or ganisatie. Als het onderzoek is gevorderd, wordt in 2014 een rechtshulpverzoek ingediend bij de Thaise autoriteiten, waarin wordt gevraagd of de lokale poli tie Van Laarhoven en zijn echt genoot - als getuige, niet als ver dachte - kan verhoren, hun villa in Thailand wil doorzoeken en beslag wil leggen op Van Laarho- vens bezittingen in het land. Be langrijk: de verzoeken worden allemaal gedaan voor het Neder landse onderzoek. Van Laarhoven was in Thailand veroordeeld tot 103 jaar celstraf Maar terwijl in Nederland al in vallen en verhoren worden ge pland, heeft justitie nog altijd niets van Thailand gehoord. Om de Thai tot actie te manen, doet Nederland een verzoek aan het land om zélf een onderzoek te beginnen naar Van Laarhoven. Dat blijkt een cruciale fout: Thai land staat bekend om de bikkel harde houding tegen drugscri minelen. Van Laarhoven wordt direct opgepakt en in een Thaise cel gezet - de omstandigheden zijn er mensonterend. De Ne derlandse officier van justitie is verbaasd, zal hij later zeggen: dddr had Nederland nooit om ge vraagd. Maar de Thai gaan hun eigen weg en de Nederlandse justitie verliest alle regie. Het oordeel van de Ombudsman is in maart 2019 snoeihard: de Nederlandse politie, Openbaar Ministerie én het ministerie van Justitie en Veiligheid hebben 'onzorgvul dig' gehandeld. ,,Er is niet goed afgewogen of de gekozen midde len in evenredige verhouding stonden tot het beoogde doel", stelde Nationale Ombudsman Reinier van Zutphen. Breekijzer Dat rapport is voor D66, de partij die zich met GroenLinks en SP in de Tweede Kamer het lot van Van Laarhoven het meest aan trok, het breekijzer om een debat te forceren. ,,We hebben het te vergeefs geprobeerd bij de justi tieministers Van der Steur en Blok. Grapperhaus beloofde in april zich wel in te spannen voor Van Laarhoven", zegt D66-Ka- merlid Vera Bergkamp. ,,Hij is zijn belofte nagekomen." De CDA-bewindsman zei in een debat de bevindingen van de Ombudsman 'zeer serieus te ne men'. „Het kwam wel even bin nen, laat ik dat eerlijk zeggen." In december stemt de Thaise regering in met het overbrengen van Van Laarhoven naar Neder land, waar hij de rest van zijn straf moet uitzitten; omgezet naar Nederlandse maatstaven zou dat nog maximaal vijfen halfjaar zijn. Grapperhaus schreef gister ochtend aan de Tweede Ka mer de Thaise autoriteiten 'bijzonder erkentelijk' te zijn. In Nederland wacht Johan van Laarhoven overigens nog een dagvaarding voor de Ne derlandse strafzaak tegen hem. Betrouwbaar aanbod op 'hondenmarktplaats' Mensen die een hond willen en niet zo goed weten waar ze een bonafide fokker kunnen vinden en bijvoorbeeld geen doorge fokte hond willen, kunnen bin nenkort terecht op een nieuwe site van dierenbeschermingsor ganisaties. Op deze 'honden marktplaats' komt betrouwbaar aanbod te staan. Ook onder wijsinstellingen en dierenwel- zijnsorganisaties hebben zich aan Fairdog.nl verbonden. De organisaties bedachten de site omdat 'de wereld van de hon- denhandel en -fokkerij gecom pliceerd is'. Nederland telt 1,5 miljoen honden. Mediatoezicht niet correct 15.000 doden door wapens Straf geëist na politiefraude vrijdag 17 januari 2020 GO M Frans van Laarho ven, de broer van Johan, geeft op Schiphol een pers conferentie. Hij wordt geflankeerd door de advocaten Geert-Jan Knoops (l) en Gerard Spong (r). FOTO ANP —Frans van Laarhoven, broer Johan van Laarhoven is na vijf jaar in een Thaise cel weer in Nederland. Waarom spande minister Grapperhaus zich in voor de terugkomst van de voormalige coffeeshopbaas? Hanneke Keultjes Den Haag Van Laarhoven tijdens zijn gevangenschap in Thailand. DIERENWELZIJN HILVERSUM Het Commissariaat voor de Media heeft jaren de aanbeste- dingsregels over treden, meldt NRC. De toezichthouder, die uit gemeen schapsgeld wordt betaald en contro leert of publieke omroepen hun geld rechtmatig beste den, verstrekte tien tallen keren op drachten boven de 50.000 euro zonder meerdere offertes op te vragen. U WASHINGTON In de VS zijn in 2019 15.293 mensen met vuurwapens om het leven gebracht, aldus activisten tegen vuurwapen geweld. Er zijn in het land minstens 120 vuurwapens per 100 inwoners. ZWOLLE In het onderzoek naar fraude en cor ruptie bij de politie zijn gisteren in de rechtbank in Zwolle taakstraffen geëist tegen twee ver dachten. Een van hen is Brenda G., vrouw van de oud voorzitter van de centrale onderne mingsraad van de politie. Tegen haar is een taakstraf van 40 uur geëist. Een ander hoorde 120 uur taakstraf eisen. ACPRA, een organisatie die opkomt voor mensenrechten in Saoedi-Arabië, krijgt dit jaar de Geuzenpenning, een onder scheiding voor vrijheidsstrijders. Diverse leden van ACPRA zit ten al jaren in de gevangenis. De penning wordt 13 maart uitge reikt in de Grote Kerk van Vlaardingen. foto wikipedia GEUZENPENNING jg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5