Het Blauwe Bolwerk kan straks weer tegen een stootje 7 SPORTCENTRUM WESTERSCHOUWEN ONVEILIG DAK Grotere openbare gebouwen moeten periodiek aan een herkeuring worden onderworpen om te zien of ze nog wel veilig genoeg zijn. De overheid schiet daarin tekort, vindt bestuursvoorzitter Hans Neijman van Resort Haamstede. Het Resort kocht het Sportcentrum Wes terschouwen in 2018 van de Stichting Re- nesse. Nadat de koop was bezegeld, bleek de dakcon structie onveilig. Bij de bouw van de sporthallen zijn de toen gel dende eisen uit de jaren zeventig onvoldoende opgevolgd. „Vanuit de gemeente is nauwe lijks toezicht op de actuele veilig heidssituatie van bestaande ge bouwen", zegt Neijman. „Zodra een vergunning is afgegeven, wordt tijdens de bouw (als het goed is tenminste) nog getoetst of alles volgens de bouwvoorschrif ten gebeurt. Maar daarna kijken ze er nooit meer naar. Eigenlijk is dat raar." AZ-stadion Hoe het dan mis kan gaan, werd onlangs duidelijk met het instor ten van een dakdeel in het AZ- voetbalstadion. Neijman noemt de parkeergarage bij het vliegveld in Eindhoven als ander voorbeeld. Ook bij het Sportcentrum Wester- schouwen was er sprake van con structiefouten. Die kwamen aan het licht bij technisch onderzoek voor plannen van Resort Haam stede voor een indoorspeeltuin. Na die ontdekking werden beide hallen in overleg met de gemeente direct gesloten. De vereniging van eigenaren stak ruim een half miljoen euro in herstel van het probleem. Na een ingrijpende versteviging van de dakspanten, werd het sportcen trum in november weer heropend. Aannemer Hans Boogert liet er bij die gelegenheid geen twijfel over bestaan: ,,Het was niet de vraag óf het dak een keer naar beneden zou komen, maar wanneer." De Stichting Renesse liet een ei gen technisch onderzoek doen. In die rapportage wordt overeind ge houden dat er geen sprake was van een onveilige situatie. Het verschil in inzicht zit volgens de stichting in het gebruik. Het centrum is ver kocht als sporthal waar af en toe grotere evenementen, zoals Aems- tie Alive, mogen worden gehou den. De nieuwe eigenaren gaan uit van een evenementenhal. Daar gelden zwaardere eisen voor, be toogt de stichting. Het was niet de vraag óf het dak naar beneden zou komen, maar wanneer Resort Haamstede wil de onder ste steen boven en heeft een be roep gedaan op de wet openbaar heid van bestuur (WOB). Bij de gemeente zijn alle gespreksversla gen met bijhorende correspon dentie over de tegen-rapportage van de Stichting Renesse opge vraagd. Die zijn inmiddels, net als alle documenten die gaan over de constructieve veiligheid van het sportcentrum, openbaar gemaakt.In de stukken wordt niet direct nieuwe informatie prijsge geven, concludeert Neijman. ,,Maar nu kan wel ^edereen zelf zien hoe het met de veiligheid was gesteld. Wat mij betreft is de tijd rijp voor een publiek debat over de veiligheid van dit soort gebouwen. Dat er een risico-analyse moet ko men, om objectief te beoordelen of die constructies nog wel vol doen aan de eisen van déze tijd." Volgens burgemeester Gerard Rabelink doet de gemeente méér in de controlerende sfeer, dan Neijman doet voorkomen. Rabe- link neemt muziekfestijn Aemstie Alive als voorbeeld. Op het mo ment dat er een aanvraag ligt om een licht- en geluidsinstallatie aan het dak op te hangen, is en wordt volgens de burgemeester altijd na- gegaan of dat veilig kan. Dat ge beurt ook in andere sportcom plexen, zoals Laco in Zierikzee. En de dakspanten van het Nieuwer- kerkse zwembad Dol-Fijn zijn na gekeken, toen in een zwembad in Brabant een ijzeren balk door roestvorming dreigde door te bre ken. Verder volstaat het toezicht tijdens de bouw, meent Rabelink. 'Relatie staat onder druk' Neijman vindt het vreemd dat de gemeente 'gelijk in een kramp schiet', wanneer om de relevante informatie wordt gevraagd. Het WOB-verzoek werd aanvankelijk afgewezen, omdat de gemeente 'geen partij wilde zijn' in het juri disch conflict tussen de huidige en vorige eigenaar. ,,Wij hebben het gevoel dat die relatie enigszins on der druk staat", zegt Neijman. Pas nadat de vereniging formeel be zwaar aantekende tegen de weige ring, besloot het college de stuk ken alsnog te verstrekken. Het Blauwe Bolwerk vormt het res tant van een historische wal (1621), die Zierikzee moest beschermen tegen aanvallen door de Spanjaar den vanaf het water. Eind januari wordt gekeken hoe de stenen be- kleding het beste kan worden ver wijderd. Dan kan ook met zeker heid worden vastgesteld of de ach terliggende fundatie inderdaad nog in orde is, wat wordt aangenomen op basis van eerdere metingen. Voor de zomer zou de muur er dan weer pico bello bij moeten staan. Kademuur later De restauratiekosten zijn becijferd op 720.000 euro. De gemeente krijgt 432.000 euro (30.000 minder dan gevraagd) van provincie en Rijk. De Stichting Monumenten Schouwen-Duiveland draagt 10.000 euro bij. Het kleinere stuk kademuur aan de waterkant komt later aan de beurt. Dat deel ziet er ook niet florissant meer uit, maar is er toch iets minder slecht aan toe. ,,En daar is nu geen geld voor. Dan moet je prioriteiten stellen", zegt cultuurwethouder Jacqueline van Burg. Het Bolwerk is een brede gemet selde muur van zo'n zeven meter hoog en zestig meter lengte. De buitenwand bestaat uit blauwe hardsteen. De missende en te zwaar beschadigde exemplaren worden vervangen door replica's uit de oor spronkelijke steengroeve in Wallo nië. Aanvankelijk zou de restauratie vorig jaar al beginnen. Door techni sche aanpassingen werd die plan ning uitgesteld. vrijdag 17 januari 2020 SD 'Maak herkeuring gebouwen gewoon' Marcel Modde Burgh-Haamstede - Hans Boogert, aannemer Een jaar later dan de bedoeling was, maar de restauratie van het Blauwe Bolwerk in Zierikzee kan nu toch eindelijk beginnen. De muur aan de kant van molen Den Haas wordt deze en komende week gedeeltelijk afgezet met hekken, zodat de aannemer vei lig zijn werk kan doen. Wande laars en fietsers kunnen daar nog wel gewoon de Havendijk op. Marcel Modde Zierikzee Projectleider Jan Quist (gele jas) bij een eerdere inspectie van het Bolwerk door Arjan Zwart (met beitel) en restaura tie-architect Erik-Jan Brans. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA De dakconstructie van Sportcentrum Westerschouwen werd verstevigd en vernieuwd met zo'n zeventig ton staal en in totaal vijf kilome ter aan hout. fotoernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 58