F79 [Te] [8? Rantsoen 8 Bij huttentutolie heb je geen peper en zout meer nodig MARGOT ZEELAND 11 Wi een breed smaakpalet bieden. Rode peper, ko riander, peterselie en rijkelijk knoflook (ook in de kruidenboter!) zijn overigens vaste waar den in de keuken van Don Carlos. Een min puntje is dat de tonijn in de visschotel totaal is doorgegaard. Dat levert een tandenbrekertje op. Weglaten die tonijn, adviseren we. We zouden het bijna vergeten. Van het krijt bord, dus buitenom de kaart, smullen we mesheften in garnalenbouillon, verse korian der, citroen, ui en hele stukken knoflook. Het sapje is likkebaardend lekker, de mesheften of scheermessen zijn prachtig al dente. Beter wordt een ontmoeting tussen Zeeland en Por tugal niet. Heerlijk ongecompliceerd eten, maar de Portugese keuken is sowieso eenvou dig en eerlijk. Buurman kauwt op dun gesne den rauwe ham met wat zoetzure groenten. Simpel, maar verdraaid smakelijk, smakt hij. Met een verder lege zaak komt Carlos er gezel lig bij zitten, want de patron is een roedeldier. Voordat we de zoete finale bereiken, moeten we eerst de 'best of van zijn platencollectie beluisteren. Van Genesis tot Pink Floyd, van Dulce Pontes tot Santana. Want muziekfreak Carlos aanbidt gitaarheld Carlos met heel zijn cora^ao. Als dan ook nog eens aan het licht komt dat ook wij wijn- en portliefhebbers zijn, is het hek van de dam. Verplicht proeven we een serie leuke wijnen uit de regio Setübal door. Bij het dessert van vijgen-amandelkoek, chocomousse en sinaasappeltaart - een best bruin bommetje - schenkt Carlos een rosé- port en een stoere, rozijnerige Moscatel do Douro. Ergens in het soezende Zierikzee bleef het zo nog lang onrustig. Hoofdgerecht 18,0: Nagerecht Bediening j8,3j Ambiance Margot Verhaagen schrijft op deze plaats elke week over eten en drinken in Zeeland l sinds mijn vroegste jeugd ben ik gek op kleding. Niet in de laatste plaats omdat mijn moeder ook zo van nieuwe kleren en winkelen houdt. Vroeger gingen we samen op zoek naar stofjes waar ze dan zelf kleding van maakte voor me. De modellen kozen we eerst uit de Knippie; een blad vol mode en patronen. Ik zag het kledingstuk onder mijn moeders handen ontstaan. Bijpassende knopen, de juiste kleur rits en garen. Ach, zo kwamen we de tijd wel door. Voor mijn verjaardag, voor alle feestdagen, wel licht eens wat extra's tussendoor en in de winter een goede jas. Dan had je het wel zo'n beetje. Hoe anders is dat nu. Mijn kasten hangen bom vol. Iets waar ik niet trots op ben want dat is na tuurlijk niet duurzaam en verantwoord. Al doe ik erg lang met mijn kledingstukken en bewaar ik veel. Toch een goede reden om mezelf eens op rantsoen te zetten en tot de zomer helemaal niets te kopen. Oei, ik maak het mezelf niet makkelijk maar ik doe het toch. Doe mee! Als ik het kan, kun jij het namelijk ook. Beter voor je portemon nee, duurzaam en beter voor het milieu. Onder tussen bak en braad ik dan lekker verder nu ik winkeltijd overhoud. Ik maak bijvoorbeeld vege tarische shoarma van knolselderij. Was een knol selderij, kook de knol 1 uur in een pan groente bouillon en laat afkoelen. Snij in dikke plakken en bestrooi ze met met shoarmakruiden. Bouw de knol weer op en bak deze in 150 gram roomboter in de oven op 170 graden. Bedruip de knol tijdens het braden regelmatig en snij telkens de buiten ste laag er af, totdat de knol op is. Bak de shoarma, voordat je het in een pitabroodje met salade en een yoghurt-knoflooksaus doet, nog even op. Zo'n broodje hoeft gelukkig niet op rantsoen. Mijn kasten hangen bomvol. Iets waar ik niet trots op ben want dat is natuurlijk niet duurzaam en verantwoord OSSENISSE Jos Heerkens is na wat omzwervingen neergestre ken in Ossenisse en daar een kleinschalig kruidenbedrijf be gonnen. Ze kweekt biologische kruiden waar ze geneeskrachtige zalven, thee en oliën van maakt, onder meer van brandnetel, dui zendblad en goudsbloem. ,,On- kruiden", zegt ze lachend. Heerkens vindt dat alles nut heeft, zo ook de planten die wij onkruid noemen. ,,Ik volgde di verse cursussen op dit gebied en op een gegeven moment bena derde Alex Wieland van Het Zeeuwse Landschap me. Zij wa ren in het waterwingebied bij Sint-Jansteen begonnen om bio logische zaden van de huttentut te kweken. Dat is een goede plant voor de natuur want er ko men veel insecten en bijen op af en van de zaden kun je olie per sen. Wieland vroeg of ik dat kon en omdat ik daar wel oren naar had en een kwaliteitsproduct wil maken, investeerde ik in een eigen pers die de olie op een rus tige, koude wijze uit de zaden perst. Zo krijg je de huttentut- olie, een heel lekkere, gezonde olie vol omega 3- en 6-vetzuren en vitamine E", vertelt ze bevlo gen. De resten van de pitten gaan naar biologische varkens die dit door hun voer krijgen. Veel smaak ,,Doordat de olie zoveel smaak heeft, je kunt het vergelijken met jonge peulen, hoef je daarnaast eigenlijk geen zout en peper meer te gebruiken. Het is een prima vervanger voor olijfolie voor over de pasta of over een sa lade." Snij een halve rode kool in heel fijne sliertjes. Rooster een appel in partjes in de oven en snij in stukjes. Strooi wat rozijnen over de kool, samen met stukjes walnoot en de appel. Besprenkel met huttentutolie en wat appel- ciderazijn. Je kunt de olie trouwens ook op je huid smeren. Dat schijnt een goed resultaat te geven. eindscore BEOORDELING Voorgerecht vrijdag 17 januari 2020 GO Eh, geen voorgerechten? Een dessert nog? Prijs/kwaliteit (Prijs/kwaliteit telt dubbel) Jos Heerkens maakt huttentutolie. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 47