Waterzuivering getest op legionella Oorlogsverhalen van ooggetuigen in boek 9 DE SLAG OM DE SCHELDE OPNAMEN Ineens liggen zandzakken metershoog opgestapeld voor de Sint Jacobskerk in Vlissingen. En De Fonteijne is verstopt achter een groen scherm van wel drie meter hoog. Wie rondkijkt ziet dat het centrum langzaam verandert in het decor voor de oorlogsfilm de Slag om de Schelde. inds gisteren zijn de de corbouwers hard aan de slag aan de oude Markt, want volgende week woensdag, donderdag en vrijdag draaien de camera's. Het wordt een komen en gaan van mensen, te zien vanachter de af zettingen bij de Oude Markt.Het is het begin van de film, Dolle Dinsdag, 5 september 1944, als zelfs de Duitsers aanvankelijk ge loven dat de bevrijding nabij is. Zolang iedereen stil is als het moet en knetterende brommers wegblijven, is publiek welkom bij de opnamen, vindt filmproducent Alain de Levita van de Slag om de Schelde. Bij de opnames in Veere en in de duinen is dat minder ge wenst, maar, ,,Dat is in een stad onvermijdbaar. Vooral omdat het in Vlissingen en Middelburg om buitenopnamen gaat." Volgende week draait de crew in Vlissingen, de week erna in Mid delburg. ,,Heel grappig. Als de be volking de film ziet, zal het het oude Vlissingen herkennen, be- Als de bevolking de film ziet, zal het het oude Vlissingen herkennen looft De Levita ,,Vlissingen was in 1944 volkomen verwoest. Maar het is heel lastig filmen, niets ziet er meer zo uit als toen. Letterlijk, geen steen is hetzelfde." Behalve de Sint Jacobskerk dan, en de gevel van de voormalige bakkerij Ou- werkerk. Daar, in de leeszaal van de voormalige bibliotheek op de hoek met de Kerkstraat, wordt de zer dagen een interieur van een bakkerij herbouwd, want daar zat in '44 een verzetshaard. De Storm Maar weinig scènes worden daad werkelijk op Walcheren opgeno men. Voor de strijd op de Sloedam week de filmploeg uit naar Litou wen. Daar kon de omgeving van de oude dam nagebouwd wor den. ,,Maar de film speelt natuur lijk heel erg op Walcheren, dat is de arena van de film. Deze produc tie staat echt haaks op die van De Storm", vindt De Levita over zijn succesvolle watersnoodfilm uit 2009. ,,Daar wilde niemand aan meedoen, veel mensen vonden dat die film zelfs niet gemaakt moest worden. Maar ik merk dat de Slag om de Schelde helemaal leeft, dat mensen het goed vinden dat deze film gemaakt wordt. In alle gelede ren, gemeenten en ondernemers en locatiehouders, we krijgen alle medewerking. Alles gaat heel soe pel." In de laatste week van januari, vooral vanaf woensdag 29 tot en met zaterdag 1 februari, is Middel burg het toneel voor de productie. Opnames staan gepland voor het Hofplein, de Bree en Zuidsingel en Wagenaarstraat. Bij het Hofplein wordt onder meer een aanslag ge filmd. In Middelburg brengt de filmploeg ook ooggetuigen van de oorlogsdagen op de filmset, met hun kleinkinderen. Dat gebeurt zaterdag 1 februari. Van de filmopnames op de bou levards van Vlissingen, waarvoor het Strandhotel en Britannia vir tueel zouden herrijzen, is afgezien. ,,Dat is mijn schuld", zegt De Le- vita. ,,Het werd te kostbaar. We hadden grote plannen om Britan nia weer neer te zetten, maar het was een hele toer om het te bou wen en daar een massascène te la ten plaatsvinden. Filmmaken is een heel lang proces. De slag om de Sloedam is al zo gewelddadig, we vonden dat de film een emoti oneel einde nodig had. Dat komt op een driesprong aan de rand van Vlissingen, daar komen alle ver haallijnen bij elkaar." Maar dat zal niet in Vlissingen zijn. Niet dat van nu, in elk geval. GOES De verhalen van de Zeeuwse ooggetuigen van de oor log, die van juli tot eind december vorig jaar in deze krant versche nen, worden gebundeld. In april wordt het boek met Zeeuwse her- inneringsverhalen gepresen teerd. UitgeverijHet Paard van Troje in Goes is de uitgever. Al toen de serie in de krant nog liep, werd er dikwijls gevraagd of de verhalen gebundeld konden worden. Die vraag kan nu dus be vestigend worden beantwoord. Ooggetuigen In het boek worden alle 24 verha len opgenomen, die in het kader van de herdenking van 75 jaar be- vrijding in de krant verschenen. De ooggetuigen vertellen over het binnenvallen van de Duitsers in 1940, het leven tijdens de bezet ting, de bouw van de Atlanti- kwall, inundatie en evacuatie, ver zet en de met veel oorlogsgeweld gepaard gaande bevrijding. Zo vertelt Marie Blommaart over haar koerierswerk en gevan genschap, Adrie van Overdulve- de Kraker kreeg er opeens een (joods) zusje bij, Jan Rottier zat in een strafkamp in Duitsland en Co Filius ontwierp herdenkingsmo numenten. De exacte datum van de presen tatie moet nog worden vastge steld. Incidenten in Son en Boxtel hebben duidelijk gemaakt dat zuiveringsin stallaties een bron kunnen zijn voor de verspreiding van legionella. Bij beluchting ontstaan minieme druppels water, die de bacterie kunnen overbrengen. Het gaat om biologische water zuiveringen waar voedselrijk water binnenkomt en waar het water warmer is dan gebruikelijk. Het RIVM heeft vorig jaar 12 rioolwater zuiveringen en 69 industriële zui veringen in het land aangemerkt als risicolocaties. Deze week wees het Zuiveringsinstallaties kunnen een bron zijn voor de verspreiding van legionella RIVM op het belang van metingen. Indien nodig moeten maatregelen worden genomen. In Zeeland zijn drie bedrijfszui- veringen en de rioolwaterzuivering nader bekeken. Bij een van de indu striële zuiveringen is volgens de provincie een verhoogde concen- tratie legionella aangetoond. De naam van het bedrijf is niet be kendgemaakt. De meting gebeurde op het mo ment dat er een productiestop was, waardoor afvalwater langer werd rondgepompt dan gebruikelijk. Er zijn geen gevallen van besmetting buiten het terrein bekend. Er wordt bekeken of de beluchtingstank kan worden overkapt, om verspreiding uit te sluiten. Waterschap Scheldestromen noemt het risico op verspreiding bij de rioolwaterzuivering in Ritthem 'nihil'. Bij de vernieuwing van de zuivering in 2018 is de betreffende tank afgedekt. Er wordt maande lijks gemeten. Eén keer is legionella gevonden, maar het gehalte was toen vijf keer lager dan de norm voor drinkwater. vrijdag 17 januari 2020 GO Zandzakken voor de Jacobskerk Claudia Sondervan Vlissingen S -Alain de Levita, producent Bij vier waterzuiveringen in Zee land bestaat het gevaar van legi onella. Afgelopen jaar is op één locatie een verhoogde concen tratie gemeten. Voor zover be kend zijn daarbij geen mensen besmet geraakt. Rolf Bosboom Vlissingen Decoropbouw aan de Oude Markt in Vlissingen voor de opnames voor de spektakelfilm de Slag om de Schelde, foto dirk jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 45