'Niet bestuurders maar deskundigen moeten grote projecten gaan trekken' Ik straal van 100% Zeeuwse zonnestroom 5 NIEUWE COLUMNIST JAN VANTOORTELBOOM De tweede pagina van het zaterdagkatern van deze krant krijgt morgen een nieuw gezicht. Gelauwerd romanschrijver Jan Vantoortelboom zal voortaan elke week de column voor zijn rekening nemen: ,,Ik stap een nieuwe wereld binnen." Jan Vantoortelboom (1975) is schrijver in Os senisse. Hij werd geboren in Torhout bij Brugge en groeide op in het Vlaamse Elverdinge. Dat dorp in de Westhoek is het decor van zijn romans De verzonken jongen (2011) en Meester Mitraillette (2014). Ook zijn vorig jaar verschenen vijfde roman Jagersmaan speelt voor een belangrijk deel in het dorp van zijn jeugd. De man die haast had is gesitueerd in Zeedorp onderaan de Westerscheldedijk van Osse- nisse. Voor zijn debuut De verzon ken jongen ontving hij De Bronzen Uil en de Prijs Letterkunde West- Vlaanderen. Al zijn titels werden genomineerd voor de Zeeuwse Boekenprijs. Met De man die haast had sleepte hij die in 2015 ook daadwerkelijk in de wacht. Vorig jaar kreeg hij voor zijn gehele oe uvre de Prijs van de Zeeuwse Boekhandels toegekend. Voor hij romans ging schrijven, studeerde Vantoortelboom Neder- landse en Engelse taal- en letter kunde aan de Universiteit van Gent. Twee dagen per week do ceert hij Engels aan de HZ Univer sity of Applied Sciences in Vlissin- gen en Middelburg. Sinds 2004 woont hij in Ossenisse, hij is ge trouwd en heeft vier kinderen. Columnist Jan Vantoortelboom: ,,Een column is voor mij een meerduidig stukje tekst met al dan niet een pointe. Ik lees zelf graag schrijver Tommy Wieringa. En microbiologe Rosanne Hertzber ger. Het is leuk om over verschil lende beroepsvelden te lezen, ik ben geïnteresseerd in de mening van die mensen. Zelf ga ik waar schijnlijk columns schrijven die zich meer op het emotionele vlak afspelen. Ik wil me niet ventileren, niet choqueren. Voor mij liggen de columns in het verlengde van mijn romans. Een zekere gelaagdheid zal er altijd in zitten. Misschien niet zichtbaar voor de snelle lezer. Maar ik hoop dat er wel eens een tweede gedachte aan wordt ge wijd. Mijn stukjes kunnen stof tot nadenken geven. Het zou mooi zijn als lezers reageren, dat is altijd leuk. Nu heb ik net een stukje ge schreven over jagers en het ko ningshuis. Ik heb het niet zo op ja- Er zal altijd een zekere gelaagdheid in mijn columns zitten. Misschien niet zichtbaar voor de snelle lezer gers, en het koningshuis laat me onverschillig. Het begin mag dan negatief zijn, ik probeer positief te eindigen. Dat mijn gedachten zwart op wit op tafel liggen bij le zers, dat ben ik door mijn boeken al een jaar of tien gewoon. Mijn denkwereld zal in de columns di recter zijn dan in de boeken. In ro mans kun je je verschuilen achter personages. Ik heb het gevoel dat ik in deze fase van mijn leven toe ben aan iets nieuws. Het is span nend, zeker, ik wil een buffer - een voorraad columns - opbouwen zo dat ik ook eens verkouden kan zijn of op vakantie mag gaan. Ik heb nooit eerder voor een ander me dium geschreven. Deze vorm van schrijven is een verrijking, ik stap een nieuwe wereld binnen." Hovestad, in het dagelijks leven al gemeen directeur van Dow Bene lux in Terneuzen, slaakte die har tenkreet gisteren tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van VNO- NCW Zeeland. Hij vindt dat het aantal samenwerkingsverbanden te ver is doorgeschoten, of dat nu gaat over de arbeidsmarkt, het on derwijs of de vergroening van de industrie. Te veel bestuurders zit ten aan tafel in brede overleggroe pen. ,,We moeten als bestuurlijk Zeeland eens kijken hoe het beter kan! Ik denk daarbij ook dat we niet op basis van positie mensen moeten betrekken, maar op basis van deskundigheid. Het hoeven niet altijd de voorzitters, de wet houders en de gedeputeerden te zijn." De afdelingsvoorzitter denkt dat de noodzakelijke kennis om pro jecten echt op te stuwen, vooral bij deskundigen zit, onder andere uit het bedrijfsleven. Zij moeten pro- jectgroepen gaan leiden. Hem lijkt dat effectiever dan veelvuldig be stuurlijk overleg. Hovestad: ,,De laatste keer in Middelburg hadden we gevraagd of de directies van Lu- mileds, Eastman en Van Ouwerk- erk konden aanschuiven. Zij brachten veel 'couleur locale' in en kenden de lokale ondernemers dossiers feilloos. Zo zie ik Zeeland 2.0 voor me, van een bestuurlijk circuit naar een projectmatige aan pak met enthousiaste onderne mers." Hovestad noemde ook het Tech niekpact, bedoeld om meer jonge ren te interesseren voor een baan in de techniek. Volgens hem zijn de bedoelingen goed, maar is het resultaat te mager. Jouw bureaulamp krijgt 100% energie van DE-LTA deltaenergie.nl DELTA vrijdag 17 januari 2020 'Ik wil stof tot nadenken geven' Jan van Damme Ossenisse Jan Vantoortelboom bij Ossenisse: ,,Het is spannend, zeker, ik wil een buffer - een voorraad columns - opbouwen zodat ik ook eens ver kouden kan zijn of op vakantie mag gaan." foto camile schelstraete - Jan Vantoortelboom Deskundigen moeten de grote vraagstukken waarvoor Zee land staat oppakken. Bestuur ders moeten een stapje terug doen. Er wordt nu heel veel ge praat, maar te weinig gedaan, vindt Neldes Hovestad, de Zeeuwse voorzitter van de werkgeversvereniging VNO- NCW. Frank Balkenende Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41