Burgers in actie tegen appende Kamerleden Topsprinter nu snel voor de rechter NIEUWS 3 Nederlandse coureur zwaar gewond na crash in Dakar Rally k v v\5sk 5 r> In het gekkenhuis dat de jaarlijkse woestijnrace Dakar Rally heet te zijn, was Edwin Straver (48) een baken van veiligheid. Was, want gisteren ging het ernstig mis voor de ervaren motorcoureur uit Rijs wijk. Hij viel ongelukkig, brak de bovenste nekwervel en moest ge reanimeerd worden. De woestijnralley voor auto's, vrachtauto's, motoren en quads vindt dit jaar plaats in Saoedi- Arabië. Het ongeval is het tweede grote incident deze week: zondag verongelukte motorrijder Paolo Gon^alves. Volgens een verklaring van zijn vriendin Anja zou Straver tien minuten lang geen hartslag heb ben gehad. Zij en Stravers ouders waren al in Saoedi-Arabië om hem vandaag aan de finish op te wachten. Na de onheilstijding vertrokken ze halsoverkop naar het Saudi German Hospitaal in de hoofdstad, waarnaar Straver in kritieke toestand was overge bracht per helikopter. Straver kent de risico's van het rallyvak. ,,Als je die niet accep teert, moet je thuisblijven'', zei hij in reactie op het dodelijke ongeval van Gon^alves afgelopen zondag. Eens te meer reden om bij linke situaties het gas los te laten en eerst tot tien te tellen. ,,Ik rem voor alles en ga niet over een duin heen als ik niet kan zien wat er achter zit", meldde Straver woensdag aan de finish. De 48-jarige onderhoudsmon teur was goed op weg in zijn derde Dakar Rally, alle als zogehe ten kistrijder. Dat houdt in dat hij het de hele rally zonder assisten tie van monteurs moet doen. In de ogen van ingewijden zijn dat juist de echte helden van de Da kar Rally. Na een lange dag op de motor moeten ze 's avonds in het bivak soms nog uren sleutelen, vaak ten koste van nachtrust. Zij hebben hun eigen klasse ment, ook wel 'malle moto' ge noemd. Wil je daarin ver komen, dan laat je het wel uit je hoofd om als een dolle door de Dakar Rally te crossen. Het is zaak om zo scha devrij mogelijk de dagen door te komen. Tot zijn eigen verbazing was antiheld Straver vorig jaar de grote man onder de Dakarhelden: hij won het kistklassement mede doordat Zeelander Mark Tiele- mans op de voorlaatste dag een zeker lijkende zege verspeelde door een crash. Ik rem voor alles en ga niet over een duin heen als ik niet kan zien wat erachter zit Nu overkomt Straver hetzelfde, met dit verschil dat hij geen aanspraak meer maakte op de titel. Hij stond gistermorgen vierde in de stand voor de doe- het-zelvers en 38ste in het algemene motorklassement. Tussen het tweede en derde meetpunt op de route van Shubaytah en Haradh ging hij onderuit. De snelheid lag niet eens zo hoog, zo'n 50 kilometer per uur. Andere motorrijders die in de buurt waren sloegen alarm. Hulpverleners waren per helikopter snel ter plaatse. Wegrace Straver is een hobbyrijder pur sang. Voordat hij aan rally's deel nam, deed hij aan motorcross en wegrace. Zijn vader Anton is meervoudig Nederlands kampi oen wegrace. De keuze voor het kistklasse- ment in de Dakar Rally is ook een financiële afweging. Zonder de kosten van een serviceteam was het al een hele toer om het spon sorbudget rond te krijgen. Om kosten uit te sparen koos hij er voor om de nachten vooraf aan de rally in Saoedi-Arabië in zijn ten tje te slapen. „Misschien dat ik me na afloop wel een hotelkamer gun", zei hij tijdens de Preproloog in Eersel. In plaats van een hotel bed is het een ziekenhuisbed ge worden. Een burgerinitiatief wil dat daar een einde aan komt. Uit onderzoek van dertig studenten van de Bil- dung Academie, schrijver Sidney Vollmer en startup Myndr blijkt dat tijdens plenaire vergaderingen ge middeld 38 procent van de politici de smartphone gebruikt. De stu denten zagen soms dat maar liefst 90 procent afgeleid was door de te lefoon. De onderzoekers zijn een burger initiatief gestart waarin ze oproe pen tot duidelijke regels over tele foongebruik in de Kamer. Vollmer: ,,Geef alle Kamerleden bij de vol gende verkiezingen een zakentele- foon, waarbij spelletjes en bepaalde social media geblokkeerd zijn. Of maak bijvoorbeeld gebruik van de teller op de smartphone, en geef Kamerleden per debat een beperkt aantal minuten schermtijd.'' Alle 150 Kamerleden zijn via een enquête gevraagd om een reactie; dat leverde slechts veertien reacties op. Die Kamerleden gaven aan met hun medewerkers te overleggen via telefoon. Zeven gaven toe ook soci ale media te gebruiken tijdens de batten. De onderzoekers willen op dit moment geen specifieke politici benoemen. Vollmer: ,,In de nabije toekomst wordt opnieuw geturfd. Als we dan dezelfde resultaten zien, overwegen we wél namen en rug nummers te publiceren.'' BOEDAPEST Het proces tegen de Nederlandse topsprinter Roelf B. en plaatsgenoot Gert-Jan N. wegens vermeende drugshandel in Honga rije zal naar verwachting binnen twee maanden beginnen. Dat heeft B.'s advocaat Gergö Simon gezegd. Hij hoopt dat de verdachten hun strafzaak in vrijheid kunnen af wachten. ,,Maar er is al verlenging van de hechtenis aangevraagd die op 9 februari zal aflopen. Meestal duurt het een of twee maanden voordat de inleidende zitting be gint'', aldus de advocaat. De twintigers werden vorig jaar opgepakt op het Sziget muziekfes tival in Boedapest. Zij zouden daar hebben gehandeld in grote hoe veelheden drugs. De politie vond 20 kilogram doorgerolde marihuana- sigaretten en ecstasypillen met een straatwaarde van ongeveer 100 mil joen forint (300.000 euro). Volgens de Hongaarse politie hebben de verdachten zich schul dig gemaakt aan een ernstig ver grijp en moet rekening worden ge houden met een celstraf tot twintig jaar en mogelijk levenslang. Honga rije heeft de strengste antidrugs- wetgeving van Europa. Het politie onderzoek is afgerond en overge dragen aan de officier van justitie. vrijdag 17 januari 2020 GO lÉSI Woestijnrit eist opnieuw slachtoffer Met de finish in zicht sloeg het noodlot toe voor de Nederlan- dese motorcoureur Edwin Stra- ver. De zware crash van de Rijs- wijker bracht een nieuwe schokgolf teweeg in de kara vaan van de Dakar Rally. Marcel Luyckx Riyad/Rotterdam FOTO EDWIN STRAVER RALLY TEAM -Edwin Straver, rallyrijder DEN HAAG Tijdens debatten en vergaderingen in ons parlement zijn vier op de tien parlementa riërs bezig met hun smartphone.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3