ZEELAND 3 -HL T. ook zadellibel. Allerlei zuidelijke soorten zijn tegenwoordig aanwe zig, terwijl die tot voor kort niet of uiterst zeldzaam aanwezig waren." 4. Buitenbaden Als het warm is, ga je niet binnen zwemmen. Maar wel in een open- luchtbad. ,,We hebben in 2019 heel netjes gedraaid. Niet idioot heet, een paar hittegolfjes. Toen hadden we het wel erg druk", zegt Kees van Dongen van het openluchtbad in Kapelle. ,,In 2018 was het in de zo mervakantieperiode vier, vijf we ken achter elkaar uitstekend weer voor een openluchtbad. Op ex treem warme dagen, en die zijn er natuurlijk meer geweest dan vroe ger, staan mensen in de rij." 5. Vitamine D Als de temperaturen aangenaam zijn, gaan we eerder naar buiten. En dat moet. UV-straling zet choleste rol in onze huid om in vitamine D. Vitamine D helpt ons lichaam weer calcium en fosfor uit voeding op te nemen. We hebben het nodig voor botten, tanden, spieren en im muunsysteem, lichamelijke ont wikkeling, coördinatie en uithou dingsvermogen. Slechts een half uurtje buiten lopen is genoeg om aan je dagelijkse portie vitamine D te komen. En toch, blijkt uit recent onderzoek van fysisch antropoloog Barbara Veselka hebben miljoenen Nederlanders een tekort. Ga de deur uit, als je niet elke ochtend een tabletje wil slikken. 6. Geen vorstverlet Tien jaar terug zat je als bouwvak ker tijdens een koude winter nog een dag of twee thuis vanwege vorstverlet. Johan de Visser, direc teur bij het Vlissingse bouwbedrijf Joziasse kan zich niet heugen wan neer hij zijn medewerkers voor het laatst om die reden naar huis heeft gestuurd. ,,Tegenwoordig hebben we regenverlet of warmteverlet", zegt hij. „Vroeger kwam zo'n warme zomer eens in de tien jaar voor. Nu veel vaker. Zoals afgelopen zomer met die extreme hitte. Re den dat wij voor ons personeel iso- latiepakken hebben aangeschaft. Die zijn gevuld met water en bie den op hete dagen verkoeling." 7. Zonnepanelen Bij Saman in Zierikzee hebben ze nog nooit zoveel zonnepanelen ver kocht als afgelopen jaar. Zeker 6000 orders kreeg het bedrijf binnen. Ze ventig procent meer dan een jaar eerder. ,,Zo gaat het jaar in jaar uit", zegt directeur Daniël Lodders. ,,Voor dit jaar verwachten we weer een stijging van 40 tot 50 procent." Was de portemonnee enkele jaren geleden nog de belangrijkste be weegreden voor de aanschaf van panelen, inmiddels ziet Lodders een kentering ontstaan. En speelt iets doen aan het milieu een steeds belangrijkere rol. ,,Zowel bij parti culieren als bedrijven." 8. Meer toeristen Roompot-woordvoerder Baptiste van Outryve ziet het aantal boekin gen op de Zeeuwse parken flink toenemen. „Toeristen boeken vaker een verblijf in Zeeland. En als ze ko men, blijven ze langer." Of dat di rect iets te maken heeft met meer warmere dagen, weet hij niet. ,,Maar het speelt ongetwijfeld een rol. In 2019 zaten we continu volge boekt. Ook het jaar daarvoor was erg goed. Na twee goede seizoenen zien we al dat het aantal boekingen heel vlot verloopt. Met name Duit sers en Belgen zijn er vroeg bij." 9. Minder stormen Stormjager en boswachter Paul Be gijn kan de opwarming van de aarde goed merken. Niet in meer stormen. Die zijn juist behoorlijk afgenomen. ,,De afgelopen twee jaar waren teleurstellend. Langdu rige warme en droge periodes zor gen voor minder buien. En als er buien vallen, blijven ze vaak langer hangen. Maar dat zijn niet de wol- kenluchten waar wij achteraan ja gen. Als stormjagers willen we die snel overtrekkende rolwolken vast leggen. Maar die zie je nauwelijks." 10. Meer werk De mildere winters zorgen bij on- gediertebestrijder Traas juist voor meer werk. ,,Overlast van muizen, ratten en wespen neemt toe", zegt Anco de Visser. ,,De natuur komt simpelweg eerder op gang. Hele maal nu je steeds vaker winters hebt die nauwelijks nog winters zijn. Daardoor blijven ratten langer actief. En komen wespen eerder in actie. Dat zien we terug in meer meldingen. Toch is het ook weer niet zo dat er een explosieve stij ging is. Een goede nachtvorst kan voor een wespenkoningin al fataal zijn." vrijdag 17 januari 2020 Dit jaar gaat Weeronline mogelijk beginnen met een 'wasweerbericht'. foto anp Zit er opeens een heidelibel op je wapperende was Lucien Calle van Het Zeeuwse Landschap: „Allerlei zuidelijke soorten zijn tegenwoordig aan wezig." FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Het buiten zwembad in Kapelle heeft een goede zomer gehad. FOTO MECHTELDJANSEN Boswachter Paul Begijn: Min der stormen. foto ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39